Sport – Rachot v Bronxu

 

Sport v sobotu 28. března 2009 za 49,- Kč přidá k dosud vydaným filmům s Jackie Chanem Rachot v Bronxu. Hlavou zeď neprorazíš, leda že bys u toho myslel. 

 

Mladý asiat má v New Yorku problémy nejen s přízvukem, žlutým pigmentem a šikmýma očima, ale také s partou nepřátel. Ty asi mimo jiné hodně štve, že není úplně lhostejný několika atraktivním dívkám a navíc docela slušně ovládá bojová umění. I když jeho ruce a nohy dokážou kolem sebe bít s ocelovou pevností, železnou pravidelností a žulovou tvrdostí, občas se vyplatí i trocha napoleonské strategie. Naštěstí má hlavní hrdina mozek v pořádku, a tak odolá i nejhrubší síle.

Citujme jak diváky, tak znalce:

Mlácení (se) tlupy naštvaných Asiatů je to natolik zábavné a v podstatě nepřetržité, že vám v koutě ležící, bolestí skučící scénář ani nebude připadat jako něco nepatřičného.

Rachotem v Bronxu se Jackie po neúspěšných pokusech v 80. letech (Velký závod 2, Ochránce) konečně prokopal na americký trh, když tu s ním posbíral 32 milionů (dalších 56 milionů si připsal v Hong Kongu, kde se stal hitem roku a zařadil se mezi Chanovy největší hity vůbec). Při jeho výrobě Jackie nešetřil pitvořením a hláškami, pravidelně prokládanými brutálnějšími momenty (baseball s lahvemi), ani nápaditými, perfektně ochoreografovanými akcemi (bitka v doupěti gangu, kde mj. proskočí nákupním vozíkem) a šílenými kaskadérskými kousky (skok z nadzemního parkoviště na balkón vedlejší budovy) s neblahými následky (proslulé zlomení kotníku při skoku na vznášedlo a vystřihl další extrémně zábavnou řadovou chanovku poloviny 90. let. Jejíž finále se – stejně jako pozdější Terč – neobejde bez velkého vozidla a zrušeného baráku. Velmi příjemným bonusem je pak půvabná Françoise Yip (Černá maska).

Žánr: Thriller / Komedie / Akční / Krimi

Země původu: Hong Kong / Kanada

Rok vzniku: 1995

Délka: 104 minut (podle českého obalu cca 85 minut)

Původní název: Hong faan kui / Gong fan ou / Red Bronx / Rumble in the Bronx

Světová premiéra: 21. ledna 1995 – Hong Kong, Jižní Korea

Režie: Stanley Tong

Scénář: Edward Tang, Fibe Ma

Produkce: Johnny Lee, Raymond Chow, Roberta Chow, Leonard Ho, Johnny Lee, Shan Tam, Barbie Tung

Hudba: J. Peter Robinson, Nathan Wang

Kamera: Jingle Ma

Společnost: Golden Harvest Company / Maple Ridge Films / New Line Cinema

Natáčeno: Titanus Appia Studios, Řím, Lazio, Itálie

Hrají: Jackie Chan (Ah Keung), Anita Mui (Elaine), Françoise Yip (Nancy), Bill Tung (strýc Bill), Marc Akerstream (Tony), Garvin Cross (Angelo), Morgan Lam (Danny), Ailen Sit (Tonyho gang), Chan Man Ching (Tonyho gang), Fred Andrucci (Tonyho gang), Mark Antoniuk (Tonyho gang), Lauro Chartrand (Tonyho gang), Chris Franco (Tonyho gang), Lance Gibson (Tonyho gang), David Hooper (Tonyho gang), Kathy Hubble (Tonyho gang), Terrance Leigh (Tonyho gang), Dean McKenzie (Tonyho gang), Kimani Ray Smith (Tonyho gang), Lisa Stevens (Tonyho gang), Kris Lord (Bílý tygr), Richard Faraci (Gang Bílého Tygra), Mark Fielding (Gang Bílého Tygra), Terry Howsen (Gang Bílého Tygra), Jordan Lennox (Gang Bílého Tygra), Gabriel Ostevic (Gang Bílého Tygra), John Sampson (Gang Bílého Tygra), Owen Walstrom (Gang Bílého Tygra), Carrie Cain-Sparks (Whitney), Guyle Fraizer (policista), David Fredericks (policista), Harold Gillespie (policista), Alf Humphreys (policista), Elly Leng (Walter), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky, anglicky

Obraz: barevný 16:9 (1,85:1)

Bonus: žádný