Světový film č. 24 – Philadelphia

Všechno jednou skončí a to platí beze zbytku i o druhé řadě digipackové edice Lidových novin SVĚTOVÝ FILM. O tom, zda někdy bude ještě třetí řada zatím není zatím nic známo, a vzhledem k tomu, že Lidové noviny nyní vyrukovaly s novou edicí KINO LN je to i dost nepravděpodobné. Posledním filmem edice je Philadelphia od režiséra filmu Mlčení jehňátek.

Philadelphia patří mezi zlomové filmy světové kinematografie. Diváky na celém světě dodnes uchvacuje emocionální hloubkou a neobyčejnými hereckými výkony v čele s držiteli cen Akademie Tomem Hanksem a Denzelem Washingtonem v rolích dvou konkurenčních právníků, kteří spojí své síly a žalují prestižní právní firmu pro diskriminaci nemocného s AIDS. Se silou jejich nezvyklého přátelství roste i odhodlání překonat předsudky a zkažensot jejich mocných protivníků.

Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou – a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná…

Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS.

Film obdržel dva Oscary, jednak v kategorii herec hlavní role (Tom Hanks) a jednak v kategorii píseň – „Streets of Philadelphia“ a tři nominace v kategoriích Masky, Scénář, Píseň. Další nominaci dostal na hlavní cenu MFF v Berlíně Zlatého medvěda.

Režie: Jonathan Demme
Hrají: Tom Hanks, Denzel Washington

Žánr : drama
Délka: 123 min
Český dabing

Images All Rights Reserved MPTV – Image courtesy MPTV.net