Sport – Ve službách krále

Sport na apríla ve středu 1. dubna 2009 vnese nejistotu mezi znalce mušketýrů filmem Ve službách krále v ceně 42,- Kč. Může se někdo u takového díla dovolávat předlohy? Dumas se nepáral s historií, Hyams se nepárá s Dumasem. Ze Tří mušketýrů zůstala vlastně jen jména postav, najít v ději víc než velmi volnou inspiraci je téměř nemožné.

Je 17. století, doba intrik a podvodů, a s kordem u pasu přijíždí do hlavního města Francie z malé vesnice v kraji Gaskogne mladík D´Artagnan dychtící po životě.

Když mu bylo 14 let, jeho rodiče zabila královská garda v čele s krutým Febrem. Teď je připraven pomstít smrt svých rodičů, bránit čest francouzské královny a třeba dát i život pro svou krásnou Francescu.

Film Mušketýr je mezinárodní kooprodukční snímek z roku 2001, který víc než jen volně vypravuje všem známý děj Alexandra Dumase. D´Artagnan je jako mladý chlapec svědkem vraždy svých rodičů, a vrah není nikdo jiný než pobočník proradného kardinála de Richelieua. Tomu přísahá pomstu a jde tvrdě za svým cílem. Učí se pilně šermovat u mistra šermu Plancheta, a stává se z něj obávaný šermíř.

Již dospělý D´Artagnan odjíždí do Paříže hledat vraha Febreho, a současně se chce stát královským mušketýrem. Přijíždí pozdě, mušketýři jsou buďto uvězněni, a nebo natolik otráveni a znechuceni situací, že odmítají v čemkoliv pomáhat, a ne jinak je to i v případě Porthose, Aramise a Athose.

Zklamaný D´Artagnan se seznamuje s krásnou Francesou, která naopak je ochotná pomáhat, a chránit královnu Francie před kardinálovými intrikami. Tím se stane D’Artagnanovým prvním spojencem proti Feberemu a kardinálovi, kteří se snaží o válku mezi Francií a Anglií. To by ovšem nebyli ti správní mušketýři a příběh o nich, takže na pomoc po zralé úvaze přicházejí Athos, Porthos i Aramis, kteří si řekli, že trochu pohybu na čerstvém vzduchu nezaškodí. A musí přece dojít na jejich slavné heslo no, přece: Jeden za všechny, všichni za jednoho…

Žánr: Drama / Akční / Dobrodružný / Romantický

Země původu: Německo / Lucembursko / Velká Británie

Rok vzniku: 2001

Délka: 90 minut

Původní název: The Musketeer

Světová premiéra: 7. září 2001 – USA

Režie: Peter Hyams

Námět: Alexandre Dumas

Scénář: Gene Quintano

Produkce: Rudy Cohen, Mark Damon, Limor Diamant, Moshe Diamant, Jan Fantl, Frank Hübner, Steven Paul, Tom Reeve, Romain Schroeder

Hudba: David Arnold

Kamera: Peter Hyams, Stefano Paradiso

Hrají: Catherine Deneuve (Královna), Mena Suvari (Francesca Bonaciuexová), Stephen Rea (kardinál Richelieu), Tim Roth (Muž v černém), Justin Chambers (D’Artagnan), Bill Treacher (Bonacieux, strýc Francescy), Daniel Mesguich (král Louis XIII), David Schofield (Rochefort), Nick Moran (Aramis), Steven Spiers (Porthos), Jan Gregor Kremp (Athos), Jeremy Clyde (Lord Buckingham), Michael Byrne (Treville, velitel mušktýrů), Jean-Pierre Castaldi (Planchet), Tsilla Chelton (Madam Lacrossová), Luc Gentil (D’Artagnanův otec), Catherine Erhardyová (D’Artagnanova matka), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: natáčení akčních scén, rozhovory, trailery