Reflex X krát divadlo č. 6 – Jindřich IV.

Již šesté pokračování edice X krát divadlo a druhé v tomto roce vychází v nejnovějším časopise Reflex číslo 13/2007 za cenu 99,– Kč. Jedná se o DVD s divadelní hrou Divadla na Vinohradech z roku 1967 Jindřich IV.

Inscenace Jindřicha IV. se stala událostí sezóny, recenzenti nešetřili chválou zejména u představitele titulní role Miloše Kopeckého. Hlavní ženskou roli ztvárnila Jiřina Jirásková a právě ona pomohla Kopeckému postavu Jindřicha IV. pochopit a uchopit. V kariéře téměř pětačtyřicetiletého Miloše Kopeckého představovala premiéra Jindřicha IV. významný zlom. Od příchodu do Divadla na Vinohradech v roce 1965 si až v této hře zahrál poprvé titulní roli. Avšak nejen proto k ní přistupoval s velkým respektem. Následující text psal ještě před premiérou pro Divadelní noviny s titulkem Glosa k Pirandellovi:

…Nevím, byl-li kdy Pirandello módou, ale byl-li, byla to úctyhodná móda. Čtu-li dnes jeho hru, cítím, že mohla být napsána včera… Zdá se chladný a rozumářský: a přece se vnitřní mechanismus hry pohne v Děj jen základními instinkty, šťávami a mízou života… Jindřich IV. je současně velkolepý tyátr, kriminální příběh i drama. Je v něm něco titánského: má normy moderního člověka, ponor filosofa a dimense romantického divadla. Ze všech možných důvodů, které odsouvaly hru k dlouhému mlčení, zdá se mi nejsrozumitelnější strach před tak velkým úkolem…

Autor: Luigi Pirrandello

Překlad: Alena Hartmanová
režie Václav Hudeček
scéna Miloš Ditrich
kostýmy Jan Skalický

osoby a obsazení

Jindřich IV. – Miloš Kopecký
Markýza Matylda  – Spina Jiřina Jirásková
Baron Tito Belcredi  – Vlastimil Brodský
Dr. Dionisio Genoni  – Otakar Brousek
Markýz Carlo di Nolli  – Zdeněk Řehoř
Frida  – Iva Janžurová
Komorník Giovanni  – Oldřich Musil
Landolf (Lolo)  – Petr Haničinec
Ariald (Franco)  – Svatopluk Skládal
Ordulf (Momo)  – Jan Schánilec
Kašpar (Fino)  – Jaromír Hanzlík

Bonusy: Vyprávění Jiřiny Jiráskové, jak se rodilo Kopeckého umělecké sebevědomí, a potom vyznání Jaromíra Hanzlíka jako Mistrova vnímavého žáka a obdivovatele. Nechybí ani odborné uvedení hry do kontextu českého divadla minulého století. Samozřejmou prémií je i kompletní elektronický archív dalších devíti čísel Reflexu z roku 1991. Jak Brouk v hlavě, tak Jindřich IV. jsou ojedinělým svědectvím o hvězdné hodině Divadla na Vinohradech v takzvané Pavlíčkově éře a současně přibližují okamžiky, kdy se rodily ikony se jmény Vlastimil Brodský a Miloš Kopecký. Máme možnost být zase svědky té zázračné chvíle, ve které se z dobrého herce smrtelníka stává legenda, jež neumírá. Že jste něčeho takového byli svědky, se dovíte jedině z odstupu.

Zajímavost o edici: Zájem o páté DVD z řady X krát divadlo překonal nejoptimističtější očekávání vydavatele. Odbyt Brouka v hlavě dosáhl dvojnásobku loňského nejúspěšnějšího titulu, jímž byl Revizor.

Příbuzné články:

• Reflex X krát divadlo č. 5 – Vajíčko
• Reflex X krát divadlo č. 4 – Král Ubu
• Reflex X krát divadlo č. 3 – Vajíčko
• Reflex X krát divadlo č. 2 – Revizor
• Reflex X krát divadlo č. 1 – Člověk z půdy

Obal k filmu ve standardní velikosti si můžete v PDF stáhnout v sekci Ke stažení – Obaly na DVD