Filmhouse filmová galerie – Kafe a cigára

Filmhouse ve své Filmové galerii v úterý 7. dubna 2009 za 49,- Kč nabídne povídkový film Kafe a cigára. V osmdesátých letech natočil Jim Jarmusch tři krátké hříčky s přáteli u šálku kávy s cigaretou. Mnohem později je pospojoval do jednoho celku a dotočil ještě další epizody.

Výsledným tvarem "průběžně vznikajícího projektu" je povídkový film složený z jedenácti částí. Ty sice jako brilantní miniatury mohou existovat samostatně, ale dohromady tvoří originální, vtipný a (navzdory minimalistické formě) bohatý a pronikavý komentář k lidské existenci. Eleganci Jarmuschově brilantní metafoře lidského setkávání a míjení dodává černobílé provedení spojující čerň kávy a bělost cigarety stejně jako temné i světlé stránky lidského života.

Kafe a cigára je několik krátkých filmů, tvářících se dohromady jako hraný film (nebo obráceně). V každé části vystupuje několik postav, které posedávají, popíjejí kafe, kouří cigarety a debatují o tak různých tématech, jako jsou například nanuky s kofeinem, komici Abbott & Costello, záhady a konspirační teorie kolem Elvise, správná příprava anglického čaje, vynálezy Nikoly Tesly (o nich vypráví chlapec nesměle svému děvčeti, přičemž pro jejich role si vybral Jim oba členy skvělých White Stripes – Jacka a Meg Whiteovi), fiktivní rocková kapela SQÜRL, Paříž 20. let a použití nikotinu jako insekticidu… Co se týče obsazení, jedná se o extrémně eklektickou partu výjimečných herců a muzikantů, představující stejně eklektickou sbírku podivínů.

A jako vždy výběr diváckých názorů:

Taková filmařská snobárna, něco jako "dělám si to pro sebe, chci se pobavit, jestli se to někomu nelíbí – fajn – a jestli jo – tim líp". Poklidné, až líné, minimalisticky uchopené, s několika vizuálními prvky, jenž se pravidelně objevují i v dalších povídkách (kárečkový vzor ubrusu nebo stolu, všudypřítomné přiťukávání etc.) a které baví znovu a znovu objevovat v následujících minutách. Nechybí zápal pro věc, množství invence, svěží styl vyprávění, odvaha něco natočit jen tak pro sebe… Třikrát výborně, třikrát dobře, třikrát stěží průměrně a dvakrát nesnesitelně.

Komu nestačí výše uvedené, pak má možnost třeba tady anebo tady.

Žánr: Komedie / Drama / Hudební

Země původu: USA / Japonsko / Itálie / Velká Británie / Francie

Rok vzniku: 2003

Délka: 95 minut

Původní název: Coffee and Cigarettes

Světová premiéra: 5. září 2003 – Itálie (Benátský filmový festival)

Premiéra v kinech ČR: 6. ledna 2005

Režie: Jim Jarmusch

Scénář: Jim Jarmusch

Produkce: Rachel Dengiz, Jason Kliot, Demetra J. MacBride, Gretchen McGowan, Rudd Simmons, Stacey E. Smith, Jim Stark, Birgit Staudt, Joana Vicente

Hudba: Tom Waits

Kamera: Tom DiCillo, Frederick Elmes, Ellen Kuras, Robby Müller

Společnost: Asmik Ace Entertainment / BIM Distribuzione / Smokescreen Inc.

Hrají: Roberto Benigni (Roberto), Steven Wright (Steven), Joie Lee (hodné dvojče), Cinqué Lee (zlé dvojče), Steve Buscemi (číšník), Iggy Pop (Iggy), Tom Waits (Tom), Joseph Rigano (Joe), Vinny Vella (Vinny), Vinny Vella Jr. (Vinny Jr.), Renee French (Renée), E. J. Rodriguez (číšník), Alex Descas (Alex), Isaach De Bankolé (Isaach), Cate Blanchett (Cate/Shelly), Michael Hogan (číšník), Jack White (Jack), Meg White (Meg), Alfred Molina (Alfred), Steve Coogan (Steve), Katy Hansz (Katy), Bill Murray (číšník), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, ? česky

Titulky: česky

Obraz: černobílý 16:9

Bonus: Rozhovor s Taylorem Meadem, Vystřižená scéna, Krátký film "Tabletops", Upoutávka