Lidové noviny – Světový film č. 22 – Bokovka

  

Příběh o životě jako na horské dráze. Někdy je člověk nahoře a někdy dole. Film Bokovka získal za rok 2004 celkem 7 nominací na Zlaté Glóby a tím se stal vůbec nejvíce nominovaným. Jde o čtvrtý film scénáristy a režiséra Alexandera Paynea (Citizen Ruth, Election a O Schmidtovi). Současně jde o již dvaadvacáté pokračování edice Světový film.  

 

Film začíná tím, že se dva dávní přátelé vydají na cestu ochutnávky vín… aby se střemhlav pustili do ironického zkoumání proměnlivosti lásky a přátelství, přetrvávající osamělosti a snů a nekonečné války mezi Pinotem a Cabernetem. Příhody začínají když se Miles (Paul Giamatti) zatvrzelý rozvedený muž a rádoby spisovatel s fixací na víno rozhodne darovat svému dávnému spolužákovi a bývalému herci Jackovi (Thomas Haden Church ) oslavnou cestu do vinic v Santa Ynez Valley – týden před Jackovou svatbou. Ti dva jsou velmi nesourodá dvojice. Jack je sexem překypující šarmér, Miles je ustaraný škarohlíd. Jack se těší na svůj „poslední doušek svobody“, Miles jen chce ochutnat dokonalost v lahvi. Jack se spokojí s laciným Merlotem, Miles touží po těkavém prvotřídním Pinotu. Zdá se, že mají společný pouze pocit zmařených ambicí a prchajícího mládí.

A přece, když se vydají na pobřeží, brzy se Miles a Jack utápějí ve vínu a pohybují se ve společnosti žen. Jack propadne kouzlu servírky (Sandra Oh) a vyhrožuje, že odvolá svatbu.Miles začne své romantické setkání se servírkou – znalkyní (Virginia Madsen). Oba muži se blíží krizi středního věku. Svatba se blíží a s tím zároveň jistota, že Miles a Jack se nevrátí do Los Angeles takoví jací byli… pokud se tam vůbec vrátí.

Bokovku napsal podle stejnojmenného románu Rexe Picketta tým držitelů nominace na Oscara Alexander Payne a Jim Taylor za film Election. Producentem filmu je Michael London (THIRTEEN, HOUSE OF SAND AND FOG) a koproducentem George Parra , asistent režie takových filmů jako je PRAVÁ BLONDÝNA 2 a O SCHMIDTOVI. Kameraman Phedon Papamichael, ASC (MOONLIGHT MILE, IDENTITY), film je zasazen do soulového jazzové filmové hudby Rolfea Kenta.Střih měl na starosti Kevin Tent, A.C.E. a výpravu produkční výtvarnice Jane Ann Stewartová.

Originální název: Sideways
Rok vzniku: 2004
Země původu: USA
Režie: Alexander Payne
Hrají: Virginia Madsen, Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Sandra Oh, Marylouise Burke, Jessica Hecht, Missy Doty, M.C. Gainey
Žánr: komedie
Délka: 127 min
Zvuk: Český dabing

Film měl v našich kinech premiéru 03.02.2005 a na DVD se objevil oficiálně v červenci 2005. Nyní máte možnost si jej zakoupit za cenu 179,– Kč.