Úterní Aha – Král Ubu

Aha! objevilo další dosud nevydaný český film a tak v úterý 7. dubna 2009 za cenu 49,- Kč bude ke koupi Král Ubu. Černá groteska o legendárním hulvátovi.

První filmové zpracování nesmrtelné hry Alfreda Jarryho. Odvážná filmová inscenace s vtipným scénářem Miloše Macourka a skvělými hereckými výkony, především ideální představitel otce Ubu Marián Labuda a výborná Lucie Bílá. Groteskní příběh otce Ubu, chvastouna a násilníka, blba a zbabělce, který je ztělesněním tuposti, podlosti a zla, a který jako génius všežravosti dosahuje vrchlu moci. Otec Ubu, hulvát a spodina všech spodin, se podněcován manželkou stane polským králem poté, co dá zavraždit panovníka, krále Václava a jeho rodinu…

Ubu má ty nejhorší vlastnosti: krade, lže, říhá, prdí a smrdí! Touží po bohatství a moci a neváhá vraždit. A když více moci znamená více vražd, nelení ani na chvíli a popravuje, co to dá. Ale je také mimořádně zbabělý, a před nebezpečím se dokáže schovat i v polní latríně.

"Hovnajs!" je první slovo Král UBU podle divadelní hry francouzského prokletého básníka Alfreda Jarryho, která byla napsána teprve čtrnáctiletým autorem a předlohou mu byl jeho vlastní učitel fyziky. Skandály proslulá hra se v Čechách hraje už od 20. let. Filmová verze měla na Barrandově vzniknout někdy kolem roku 1969 v režii Oldřicha Lipského s Janem Libíčkem v titulní roli (podle tehdejšího úspěšného divadelního zpracování).

Až po letech byl tento projekt realizován ve zcela jiném a osobnosti režiséra přizpůsobeném pojetí. F. A. Brabec nezapře kameramanskou profesi a sděluje svůj názor na Jarryho divadelní provokaci efektně stylizovanými filmovými obrazy. Jde o skládanku jednotlivých uměleckých výkonů – výtvarných, hudebních, slovních i hereckých. Problém je ovšem ten, že jako celek se Král Ubu filmu jen sporadicky podobá. Výkladem skandální hry Alfreda Jarryho a jeho textu se vulgaritou snaží o směšné a děsivé podání, ale upřímně řečeno moc se mu to nedaří. Divák sleduje film a nachází ilustrace různě sestavených situací, které do sebe moc nezapadají. Snad proto to z plátna sršatě zajiskří jen v několika vzácných okamžicích.

V hlavní roli jako Krále Ubu uvidíte Mariána Labudu, jako jeho ženu Matku Ubu pak Lucii Bílou, jejíž roli můžeme charakterizovat jako nespoutanou živočišnou erotičnost.V roli kapitána Obruby se představí špičkový Karel Roden, který zazářil snad mnohem více než hlavní představitel. Pak snad už jen zbývá upozornit na roli žalářníka Lou Fanánka Hagena, který je však spíše jen perličkou pro zasvěcence. Součástí filmu jsou i klasické výjevy na ruské téma, které mají však blíže k parodii.

A tak jsme se od nadšených oficiálních textů přes kritičtější ohlasy dostali až k hlasu lidu:

Jak to jen nazvat stručně a nebýt přitom vulgární… Kravina? Podivnost? Paskvil?

Slizký Marian Labuda konečně hrál roli, kde svůj sliz mohl naplno využít, Lucie Bílá je obsazena také velice trefně, Bolek Polívka a Karel Roden hrají své menší role brilantně a černé tango ‚Chci ti být dobrou vdovou‘ + scénická hudba Luboše Fišera, to jsou nepopiratelné kvality této černé grotesky.

Recenze tady.

Žánr: Drama / Komedie

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 1996

Délka: 90 minut

Premiéra v kinech ČR: 3. října 1996

Režie: František A. Brabec

Námět: Alfred Jarry (divadelní hra)

Scénář: Miloš Macourek, František A. Brabec

Produkce: Pavel Borovan

Hudba: Luboš Fišer

Kamera: František A. Brabec

Společnost: Česká televize

Hrají: Marián Labuda (otec Ubu), Lucie Bílá (matka Ubu), Karel Roden (kapitán Obruba), Ivan Zachariáš (princ Hromoslav), Ester Geislerová (komtesa Eleutherie), Boleslav Polívka (král Václav), Chantal Poullain (královna Rosamunda), dr. Ivan Vyskočil (car Nikolaj), Marie Drahokoupilová (markýza Novohradská), Zita Kabátová (velkovévodkyně), Tomáš Hanák (posel Renský), Václav Chalupa (vojvoda Klín), Jan Španbauer (vojvoda Tyčka), Roman Krása (Vojvoda Sloup), Marián Labuda ml. (důstojník kozáků), Milan Kasl (major), Stanislav Tyšer (poručík), František Novotný (velký voják), Branko Škugor (markýz), Lou Fanánek Hagen (žalářník), a další

Předpokládané údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Chantal Poullain, Ester Geislerová, F. A. Brabec)