Codi – Bojová letadla 1

Codi přichází s další sérií válečných dokumentů. Tentokrát jde o dokument Bojová letadla – Od počátku až do roku 1917. Lze koupit na vybraných novinových stáncích za 49,- Kč od 11. dubna 2009. DVD může být zajímavým doplněním pro ty, kteří sledují seriál dokumentů Letečtí stíhaři v boji, který aktuálně vysílá Česká televize.

Dějiny vojenského letectví od jeho počátků do konce druhé světové války.

Disk 1:

Od počátku až do roku 1917.

Kapitoly:

1. Průkopníci

První zmínky v dějinách o touze člověka létat jako létající ptáci, nás přivádějí na Dálný východ. Vládce Ki-Kung byl podle staré legendy přepraven v létajícím voze, který z místa na místo unášely mraky a síla větru. Další příklady nacházíme v kulturních odkazech Egypta, Persie, Sýrie, Asýrie a Babylonské říše. Později nám Řekové, zanechali báji o Daidalovi a Ikarovi. Avšak v roce 1483 Leonardo da Vinci výtvarně ztvárnil návrh létajícího stroje, který se stal realitou v roce 19003 v podobě letadla FLYER bratří Wrightů. Od té chvíle následoval rychlý technický pokrok a řada hrdinských činů průkopníků létání.

2. První světová válka

Na začátku konfliktu se armády domnívaly, že používání letadel v boji může sloužit pouze k pozorování a k plašení koní. Angličané a Francouzi se stali průkopníky v používání letadel jako válečné zbraně. Vyvolalo to obrovský rozmach leteckého průmyslu, podnícený požadavky jednotlivých armád, které potřebovaly získat stále modernější stroje s lepšími bojovými schopnostmi. Letadla jako Fokker E.1, Sopwith Camel či Triplane, Gotha G.5, Nieuport 17 a Fokker D-VII obávaného Rudého barona Richthoffena se staly vrcholem tehdejšího rozvoje letectví.

Údaje o DVD:

Obraz: černobílý, barevný, PAL, 4:3
Zvuk: DD 2.0 česky

Titulky: —
Délka: 56 minut
Typ disku:  DVD 5
Bonusy: —