Filmag válka film – Boj o Moskvu-Agrese I.

Filmag si poskytl chvilkový oddech od jedné ukončené epopeje a v úterý 14. dubna 2009 v ediční řadě Válka film začíná prvním dílem epopej další. Vychází Boj o Moskvu – Agrese I. za 45,- Kč. Napadení Polska, dobytí Francie a zemí Beneluxu, ovládnutí velké části Evropy, bitva o Británii, napadení SSSR a zvrat ve válce před Moskvou. Film o velkém hrdinství sovětských lidí.

 

Film přiblížuje nejen fašistickou válečnou agresi, ale rovněž dění na "tajné frontě" – případ Sorge, Rudá kapela. Tedy: světové panoráma a všechny politické a válečné peripetie tohoto období až po klíčovou událost prvních let druhé světové války – porážku fašistů u Moskvy.

 

Ve filmu nejsou žádné smyšlené postavy, vystupují tu jen reální lidé s konkrétními životopisy. Partyzánka Zoja Kosmoděmjanská a politický pracovník Vasilij Kločkov, rozvědčík Richard Sorge a generál Ivan Panfilov. Mezi výhradně autentickými postavami najde divák vedle prostých vojáků i významné politické osobnosti, jako byli Stalin nebo Churchill. Angažováno bylo celkem 250 herců a mnohým z nich dali maskéři podobu těchto konkrétních historických postav.

 

Ruský režisér Jurij Ozerov se proslavil několika válečnými epopejemi (např. Osvobození), vydatně přispěl k "žádoucímu" pohledu na děje druhé světové války, zcela podřízené požadavkům komunistického režimu. První část velkofilmu Boj o Moskvu zachycuje grandiózní boje o ruské hlavní město, končící – jak známe z dějin – porážkou hitlerovských vojsk. Film samozřejmě ohromuje výpravnými scénami, avšak omezuje se na popisné, proklamativní podání. Z české strany bylo poskytnuto toliko technické zázemí, pomocným režisérem byl Otakar Fuka, jenž pořídil i český dabing. Film se zčásti natáčel ve starém Mostě, odsouzeném k demolici.

 

Nejprve sám autor (Jurij Ozerov: Boj o Moskvu. Film a doba, 1985, č. 3, s. 121 – 123):

 

Film Boj o Moskvu jsme natočili v žánru historické kroniky, stejně jakou už dříve Osvobození nebo Vojáky svobody. Zdůrazňuji, že jde o uměleckou rekonstrukci. O nic jiného než o rekonstrukci. Život je totiž natolik obdivuhodný ve vytváření okolností a situací, že scenáristům již nazítří nestačí fantazie a představivost k jejich vyslovení. Soudím, že mnohem zajímavější je porvat se s faktografií a zrekonstruovat všechno tak, jak se to kdysi přihodilo. Svým způsobem je Boj o Moskvu tak trochu i můj autobiografický film. Jako mladý důstojník jsem se zúčastnil bojových operací u Moskvy. Dnes už není tolik pamětníků a zvlášť takových, kteří by bitvu mohli filmově zreprodukovat. Takže tento film beru i jako věc svého svědomí i jako závazek vůči všem, kdož tehdy ve sněhových pláních u Moskvy bojovali.

 

Ohlasy ale nejsou zdaleka tak pozitivní, jako na předchozí zmiňované Osvobození:

 

Ze začátku to opravdu vypadá jako předčítání z učebnice dějepisu. K mému překvapení dokonce místy ani ne z pohledu "jak by to rudá armáda chtěla", ale tak jak to pravděpodobně bylo. Bohužel těchto míst je poskrovnu, takže mnohem častější jsou scénky s "hodným strýčkem" Stalinem. Masivnost zpracování jako by chtěla říct "nechceme nic zatajit", ale je z dnešního pohledu spíše na škodu. Tento film nakonec lépe dokumentuje normalizační procesy a jejich výklad historie, než samotnou druhou světovou válku.

 

Mostecké předměstí simulující ruskou pohraniční vesničku mě rozesmálo. Když ještě hrdinný Ivan Ivanovič probíhá kolem explodujících domů, všechno vypadá dobře, ale když dojde na masové pobíhání stovek statistů, nastává zmatek. Jakoby vůbec nevěděli co mají dělat. Jeden se svalí lítostivě na zem, zvedne se, ozve se rána, vojín zase padne a až za drahnou chvíli doletí granát a odpálí trochu hlíny… Možná si Ozerov myslel, že když bude ve stejném záběru pobíhat dalších padesát lidí, nikdo si toho nevšimne.

 

Scény z obléhání brestské pevnosti jsou velice iritující. Za chvíli tedy skutečně dojde k německému útoku, hlavní vinu na porážce mají prospěcháři, nebo chudáci telegrafisté, kteří neodeslali zprávu. Generál Pavlov a jeho holá hlava zabírají polovinu filmu a pak se ani nedozvíme co se s ním skutečně stalo (Stalin ho nechal popravit jakožto hlavního viníka ruské porážky – jako jediného vyššího vojenského představitele během války). Figur je tu jak orloji a byl jsem rád, když jsem poznal Hitlera, Stalina a Žukova.

 

Žánr: Drama / Válečný / Dokument

Země původu: Sovětský svaz / Československo / NDR / Maďarsko

Rok vzniku: 1985

Délka: 79 minut

Původní název: Битва за Москву – Фильм 1: Агрессия / Bitva za Moskvu – Agresija

Premiéra v kinech ČR: 1. listopadu 1985

Režie: Jurij Ozerov, B. Levkovič, Elene Avakova, Otakar Fuka

Scénář: Jurij Ozerov

Produkce: Taťjana Lapšinová, Alexandr Mjagkov, Anatolij Rasskazov, Lucie Hertlová, Jaromír Lukáš, K. Lichtěrfeld

Hudba: Alexandra Pachmutovová

Kamera: Igor Černych, Viktor Gusev, V. Milioti, N. Korobejnik, Jiří Hošek

Společnost: Mosfilm / Filmové studio Barrandov

Hrají: Michail Uljanov (Žukov), Jakov Tripolskij (Stalin), Alexandr Goloboroďko (Rokossovskij), Vitalij Rosstalnoj (Timošenko), Nikolaj Zasuchin (Molotov), Vjačeslav Jezepov (Ššerbakov), Vladimír Trošin (Vorošilov), Bruno Frejndlich (Šapošnikov), Jurij Jakovlev (Petrovskij), Mikk Kikiver (Koněv), Gennadij Sajfulin (Leljušenko), Anatolij Nikitin (Kalinin), Štěpan Mikojan (Mikojan), Juozas Budrajtis (Sorge), Alexandr Filippenko (Pavlov), Nikolaj Volkov (Kirponos), Leonid Kulagin (Gurkajev), Irina Šmeljovová (Zoja Kosmoděmjanská), Achim Petri (Hitler), Ernst Heisse (von Bock), Helmut Helsdorf (Halder ), Gerd-Michael Hennenberg (Keitel), Joachim Tomaschewski (Kluge), Erich Veldre (Guderian), Eckehard Becker (Klausen), Lev Prygunov (Dovator), Konstantin Stěpankov (Panfilov), Alexandr Vojevodin (Kločkov), Nikolaj Krjučkov (stařec), Josef Bárta (velvyslanec), Miroslav Bezdíček (Gorškov), Lena Birková (plačící žena), Hana Brejchová (plačící žena), Jana Viščaková (plačící žena), Emma Černá (Rokossovská), Jaroslav Drbohlav (sovětský důstojník – dělostřelecký kapitán), Karel Hábl (důstojník – adjutant), Jiří Holý (Hopkins), Svatopluk Matyáš (Vilkov), Martin Stropnický (poručík), Gabriela Wilhelmová (stenotypistka), Vjačeslav Tichonov (vypravěč)

Dabing: Čestmír Řanda (Žukov), Jiří Holý (Stalin), Jan Kanyza (Rokossovskij), Vilém Besser (Timošenko), Karel Richter (Molotov), Josef Velda (Ščerbakov), Milan Mach (Vorošilov), Soběslav Sejk (Šapošnikov), Jiří Klem (Petrovskij), Václav Mareš (Koněv), Jan Schánilec (Leljušenko), Radan Rusev (vypravěč), a další

 

Краткое содержание: Фильм, созданный на основе документальных материалов, с хроникальной точностью воспроизводит некоторые крупные сражения Великой Отечественной Войны – первое героическое сопротивление Красной армии в Брестской крепости и первое крупное поражение Гитлера – разгром фашистских войск под Москвой.

 

Жанр: военная драма

Cтрана: СССР, Чехословакия, ГДР, Вьетнам

Год: 1985

Pежиссер: Юрий Озеров

Cценарий: Юрий Озеров

Композитор: Александра Пахмутова

Oператор: Игорь Черных, Владимир Гусев

Художники: Александр Мягков, Татьяна Лапшина

Звук: Владислав Торохов, Виталий Шмелькин

Кинокомпания: Мосфильм, ГАНЕМ – ФИЛЬМ, Аль Мотехиди

В ролях: Николай Засухин (Молотов), Яков Трипольский (Сталин), Михаил Ульянов (Жуков), Константин Степанков (генерал-майор Панфилов), Юрий Яковлев (комкор Петровский), Юозас Будрайтис (Рихард Зорге), Эммануил Виторган (комиссар Брестской крепости Фомин), Александр Филиппенко (командующий Западным фронтом генерал армии Павлов), Владимир Трошин (Ворошилов), Бруно Фрейндлих (маршал Шапошников), Геннадий Фролов (полковник Орленко), Константин Степанов (Филиппов), Андрей Юрицын, Клавдия Козленкова, Вячеслав Езепов (секретарь Московского горкома Щербаков), Лев Прыгунов (генерал-майор Доватор), Геннадий Сайфулин (генерал-майор Лелюшенко), Ирина Шмелева (Зоя Космодемьянская), Владимир Чуприков (товарищ Космодемьянской), Микк Микивер (Конев), Олег Федоров (министр), Николай Волков мл. ( командующий Юго-Западным фронтом генерал-полковник Кирпонос), Александр Мартынов (командир москвичей-ополченцев генерал Копец), Борис Щербаков (генерал Романов), Валерий Юрченко (комиссар 8-го мехкорпуса бригадный комиссар Попель), Виталий Росстальной (маршал Тимошенко), Леонид Кулагин (начштаба Юго-Западного фронта Пуркаев), Ромуальд Анцанс (майор Гаврилов), Владимир Кузнецов (член военного совета Юго-Западного фронта корпусной комиссар Вашугин), Юрий Кузьменко (танкист Коровкин), Александр Панкратов-Черный (помощник Петровского), Владимир Широков (Жора Гусев), Борис Гусаков (Устинов), Ирина Губанова (мама Зои Космодемьянской), Юрий Гусев ( начштаба Западного фронта генерал-лейтенант Климовских, командир генерала Копца), Владимир Земляникин, Игорь Кашинцев (адъютант Сталина), Вадим Ледогоров (защитник Брестской крепости), Артем Карапетян (чтение текста), Вячеслав Тихонов (чтение текста), Александр Голобородько (Рокоссовский), Николай Крючков (старик в Вязьме), Олег Штефанко (старший лейтенант Манчич), Леонид Евтифьев (генерал Соколовский), Ростислав Янковский (начальник Подольского пехотного училища генерал-майор Смирнов), Андрей Мартынов (командир москвичей-ополченцев), Виктор Шульгин (Павлов-отец), Александр Воеводин (политрук Клочков), Дмитрий Орловский (командир-ополченец), Петр Глебов (Буденный), Игорь Класс (подполковник Рюдерер), Николай Иванов (полковник Полосухин), Вячеслав Гуренков, Виктор Зозулин (полковник Катуков), Даниил Нетребин, Владимир Ферапонтов, Сергей Белошников, Инна Выходцева, Анатолий Никитин (Калинин), Евгений Буренков (Василевский), Дмитрий Герасимов

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: žádný