Codi – Bitva u Kurska – Operace Citadela

Společnost Codi oznámila, že edice Druhá světová válka bude mít 20 dílů a poslední o procesu v Norimberku vyjde koncem června. Nyní ale aktuálně ve čtvrtek 16. dubna 2009 je „teprve" na řadě díl s číslem 15, Bitva u Kurska za 49,- Kč. S touto bitvou jsme se již seznámit měli možnost i z jiných zdrojů.

Operace Citadela (Zitadell)

 

V létě 1943 a po ústupu před nápory ruské zimy Hitler usiluje o obnovení iniciativy jeho armády. Němci se připravují na zahájení protiútoku na Kurský výběžek pod názvem Operace Citadela. 4. července síly Třetí říše zahájily útok, o kterém však Stalin a jeho generální štáb prostřednictvím svých i západních zpravodajských služeb již dlouho věděli.

 

12. července došlo u vesnice Prochorovka k největší tankové bitvě v dějinách. Nebylo vítězů, ani poražených. Ale vylodění vojsk na stech kilometrů bojových linií na Sicílii způsobilo, že se „Führer" rozhodl operaci Zitadell ukončit. Ani nové německé tanky Tiger a Panther nemohly prorazit souvislé ruské obranné linie a Němci museli své divize, bitvou značně oslabené, stáhnout. Rudá armáda měla volnou cestu do Berlína.

 

„Když při útoku toto místo zničí, urazí tím většinu křesťanů"

(maršál Albert Kesselring)

 

Žánr: Dokument / Válečný

Země původu: USA

Délka: 53 minut

Společnost: Pacific Media

 

Předpokládané údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Český dabing: Alfréd Strejček

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný