Aha! – Sofiina volba

Na konci sedmdesátých let nejčtenější kniha v ČSSR, téměř legendami opředený výkon Meryl Streep, sporé uvádění filmu v TV a „všeobecná povědomost“ filmu i pro neznalé jistě v pátek 11. července 2008 nechají v trafice chladného jen málokoho. Svého času fenomén jménem Sofiina volba vychází v české DVD premiéře díky deníku Aha! za 44,- Kč.

Příběh se odehrává nedlouho po druhé světové válce ve Spojených státech, kam z Evropy emigrovala mladá Polka Sophie Zawistowski. Ta přežila koncentrační tábor, přišla však o své dvě děti. Hrůzné vzpomínky, stejně jako krutá volba, ke které byla v táboře donucena, ji stále pronásledují. Novou chuť do života jí přináší až vzájemná láska s Nathanem Landauem (Kevin Kline), americkým židem fascinovaným holocaustem. S ním prožívá neurovnaný vztah komplikovaný Nathanovou cholerickou povahou. Po přestěhování do nového domu se seznámí s mladým začínajícím spisovatelem Stingem (Peter MacNicol), pro kterého je Sophie v mnohém inspirující.

Příběh plný emotivních zvratů je rozdělen do dvou linií vyprávění. Těsně poválečné a vzpomínkové – odehrávající se v koncentračním táboře. Natočil ho specialista na dramatické příběhy Alan J. Pakula (Klute, Pohled společnosti Parallax, Všichni prezidentovi muži, Případ Pelikán) a zdařile ztvárnil pokrytecké ovzduší těsně poválečného období v americké společnosti.

V adaptaci bestselleru Williama Styrona na sebe většinu pozornosti strhává Meryl Streep, pro kterou to po úspěchu filmu Kramerová vs. Kramer byl již definitivní vstup mezi hereckou elitu. Herečka o roli velmi stála a režiséra Alana J. Pakulu pak doslova uprosila. Ten měl ovšem jinou představu a jako hlavní hrdinku Sophii chtěl obsadit Magdu Vašáryovou, jakožto typickou Slovanku. Bohužel, to mu stejně jako natáčení na Slovensku nebylo umožněno.

Streepová byla nicméně více než zdatná náhrada a za ztvárnění polské emigrantky si vysloužila například i Oscara a Zlatý globus. Díky ní si postava Sophie udržela hloubku a realistickou auru ztrápené duše, které snadno mohla zaniknout v nutném osekání mnohavrstvé knižní předlohy. Režisér Pakula si za hlavní téma snímku vybral překonávání následků traumatu a jeho vliv na pozdější život. Skvěle dokázal podat citovou stránku příběhu, kdy člověk dokáže nejvíce ubližovat sám sobě, tak tu čistě filmařskou – vzpomínky na koncentrační tábor svou děsivostí připomenou o mnoho mladší Schindlerův seznam a natočil film, který ani po 26 letech neztratil nic ze své naléhavé působivosti.

Žánr: Drama / Romantický

Země původu: USA / Velká Británie

Rok vzniku: 1982

Původní název: Sophie’s Choice

Délka: 145 minut

Světová premiéra: 8. prosince 1982 – USA

Režie: Alan J. Pakula

Námět: William Styron (román „Sophie’s Choice“)

Scénář: Alan J. Pakula

Produkce: Keith Barish, William C. Gerrity, Alan J. Pakula, Martin Starger

Hudba: Marvin Hamlisch

Kamera: Néstor Almendros

Střih: Evan A. Lottman

Kostýmy: Albert Wolsky

Společnost: Incorporated Television Company – IFC Entertainment / Keith Barish Productions

Natáčeno: Jugoslávie / Brooklyn Promenade, Brooklyn Bridge, New York City, New York, USA / Brooklyn, New York City, New York, USA / Coney Island, Brooklyn, New York City, New York, USA / New York City, New York, USA / Prospect Park, Brooklyn, New York City, New York, USA / Rockaway Beach, Queens, New York City, New York, USA

Hrají: Meryl Streep (Sophie), Kevin Kline (Nathan), Peter MacNicol (Stingo), Rita Karin (Yetta), Stephen D. Newman (Larry), Greta Turken (Leslie Lapidusová), Josh Mostel (Morris Fink), Marcell Rosenblatt (Astrid Weinsteinová), Moishe Rosenfeld (sám sebe), Robin Bartlett (Lillian Grossmanová), Eugene Lipinski (polský profesor), John Rothman (knihovník), Joseph Leon (Dr. Blackstock), David Wohl (učitel angličtiny), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky napevno s anglickým zvukem

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: žádný