Páteční Šíp s DVD – Srdečný pozdrav ze zeměkoule

Páteční Šíp by měl 11. července 2008 obohatit nabídku dostupných „předrevolučních“ komedií bláznivým sci-fi Srdečný pozdrav ze zeměkoule za 42,– Kč. Ti mladší si možná konečně dají dohromady, co znamenala před časem reklamní kampaň s pány Lasicou a Satinským a jejich popelnicí při zavádění novinek v pojištění motorových vozidel.

Zvídaví hosté z vesmíru, provádějí průzkum pozemského života, pozorují dění na naší planetě, nestačí se divit. Jako vhodný vzorek si vyberou řadového pracovníka Ústavu pro styk s mimozemskými civilizacemi. Toho jejich setkání silně deprimuje a přivádí do četných krizí.

Film je kombinací hraných scén s animovanými pasážemi, jejichž autorem je kreslíř Vladimír Jiránek, který se též podílel na scénáři.

Spíš sled jednotlivých groteskních epizod, než souvislý příběh, často označovaný ze jeden ze slabších kousků ve filmografii Oldřicha Lipského. Přes svou menší popularitu obsahuje řadu perel, ať už „Proč zrovna já?“, „Neměl byste pro nás nějakou zasranou zkurvenou práci?“ nebo na kongresu bloudícího Zdeňka Svěráka, který se pídí po profesoru Cimrmanovi… Ostatně, právě ten kongres a hostina po něm byl jeden z důvodů mého brzkého shlédnutí filmu v kinech po uvedení, protože zahraniční delegace tvořili částečně studenti spřátelených zemí, spolustudující z vysoké školy.

Žánr: Komedie / Sci.fi
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1982
Délka: 98 min.
Premiéra v kinech ČR: 1. července 1983
Režie: Oldřich Lipský
Scénář: Vladimír Jiránek, Oldřich Lipský, Alexandr Lukeš, Milan Lasica, Július Satinský
Produkce: Jaromír Lukáš, Jiří Synek, Jarmila Lukešová, Dagmar Pitráková
Hudba: Petr Skoumal
Kamera: Jiří Macák
Výtvarník: Vladimír Jiránek
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina 1. DVS vedoucí Jiří Blažek

Hrají: Milan Lasica (A), Július Satinský (B), Jiří Menzel (dr. Jánský), Naďa Konvalinková (Jiřinka), Miloš Kopecký (prof. Horowitz), Luděk Sobota (Vaněrka), Jiří Lábus (zřízenec rezervace), Jana Břežková (řidička), Jaroslava Kretschmerová (závoznice), Luděk Kopřiva (prof. Janatka), Karel Augusta (ředitel ústavu), Jiří Hálek (vedoucí samoobsluhy), Vladimír Hlavatý (předseda), Jan Schmid (psychiatr), Vladimír Hrabánek (mistr), Jiří Kodet (profesor Richardson), Vladimír Hrubý (představitel OSN), Mirko Musil (vědec), Jan Pohan (vědec), Jiří Lír (profesor Miler), Jaroslav Tomsa (profesor Nowak), Oldřich Velen (muž se sklenkou), Svatopluk Skládal (hostinský), Věra Koktová (pokladní), Jaromír Kučera (silný kandidát), Miroslav Homola (obrýlený muž)

Údaje o DVD neznámé, nepodařilo se mi ani najít informaci o tom, že by film již na DVD vyšel