Blesk – Ptáci

Středeční Blesk tentokrát sáhl po skutečné filmové legendě a premiérově nám v příbalových DVD představí mistra hororu Alfreda Hitchcocka. Ve výběru filmu si dal opravdu záležet a tak se všichni milovníci klasiky mohou 9. července 2008 za 44- Kč těšit z jednoho z nejslavnějších mistrových filmů, po kterém už Ptáci nikdy nevypadali neškodně.

Hitchcock inspirovaný krátkou povídkou zasadil příběh do izolovaného kalifornského pobřežního městečka Bodega Bay, kam přijíždí dívka Melanie. Ta chce vrátit mladému právníkovi Mitchovi drobný žert, kterým ji zaskočil minulý den v obchodě s ptactvem. Místo sbližování za romantických večerů v malebném městečku ovšem pár čeká boj o přežití, protože v tu dobu se začínají v Bodega Bay shlukovat ptáci, kteří bez zjevné příčiny začnou napadat místní obyvatele.

Hitchcock dlouho hledal námět, kterým by naplnil očekávání publika, které s ovacemi přijalo režisérův předešlý film Psycho (1960). Nakonec se rozhodl pro krátkou povídku spisovatelky Daphne de Maurier, podle které už dříve natočil filmy Hospoda Jamaica (1939) a Mrtvá a živá (1940). Původně Ptáky zamýšlel natočit pro svůj televizní pořad, když se ale dočetl o skutečných útocích ptáků, uvědomil si obrovský potenciál tématu a se scénáristou Evanem Hunterem vymyslel nový příběh pro celovečerní film.

Přestože se značná část filmu dle Hitchova zvyku natáčela ve studiích Universalu, byla výroba filmu nejtěžší v režisérově kariéře. Obtížná spolupráce s živými ptáky a téměř 400 trikových záběrů v době, kdy speciální efekty prakticky neexistovaly, stály režiséra mnoho sil. Ovšem i díky mistrovu nasazení vznikl přelomový film, jehož postupy vyprávění katastrofického příběhu a budování napětí kopírovali generace režisérů.

Hitchcock se například kompletně vzdal hudby, do té doby jednoho z nejpůsobivějších aspektů jeho filmů a použil jen křiklavé zvuky ptáků a šelest jejich křídel, které střídal s naprosto tichými scénami, kde slyšíme jen kroky hlavních postav a vlastní dech. Legendarními se také staly záběry točené z ptačí perspektivy a děsivé scény, (které vyzněly o to víc, že krví se ve filmu šetřilo) jako trojnásobný, neustále se přibližující nájezd kamerou na hlavu s vyklovanýma očima.

Spolu s jednoduchým dějem a skvěle napsanou postavou Melanie Tippi Hendrenové (která se v průběhu děje mění z rozmazlené dcerky ze zbohatlické rodiny až po sympatickou a odvážnou dívku) vznikl film, který i přes své stáří dokáže navodit mrazení v zádech.

Skvěle provedené DVD má oproti dřívějšímu vydání od Universal CZ dvě velké výhody. Pro běžného diváka přidává vedle titulků i tolik žádaný dabing, který známe z uvedení filmu na TV Nova a pro filmové fajnšmekry POPRVÉ u nás představuje film v anamorfním formátu 16:9 (přesněji v 1,85:1 oproti dřívějšímu vydání v 1,37:1), který i upřednostňoval Alfred Hitchcock. Bonusy žádné – maximálně trailer. Pro všechny Hitchcockovy fanoušky jen jedna špatná zpráva – žádné další DVD s jeho filmem se nechystá.

Zadní strana

Žánr: Horor

Země původu: USA

Rok vzniku: 1963

Původní název: The Birds

Délka: 115 minut

Světová premiéra: 28. března 1963 – USA, New York

Režie: Alfred Hitchcock

Námět: Daphne Du Maurier

Scénář: Evan Hunter

Produkce: Alfred Hitchcock

Kamera: Robert Burks

Střih: George Tomasini

Kostýmy: Edith Head aka Miss Hedren, Rita Riggs

Společnost: Alfred J. Hitchcock Productions

Natáčeno: 17110 Bodega Lane, Bodega, Kalifornie, USA / Bodega Bay, Kalifornie, USA / Bloomfield, Kalifornie, USA / Union Square, San Francisco, Kalifornie, USA / Valley Ford, Kalifornie, USA / Colusa County, Kalifornie, USA / Stage 32, Universal Studios – 100 Universal City Plaza, Universal City, Kalifornie, USA / Stage 44, Universal Studios – 100 Universal City Plaza, Universal City, Kalifornie, USA / Venice Canals, Venice, Los Angeles, Kalifornie, USA / Stage 28, Universal Studios – 100 Universal City Plaza, Universal City, Kalifornie, USA

Hrají: Tippi Hedren (Melanie Danielsová), Suzanne Pleshette (Annie Hayworthová), Rod Taylor (Mitch Brenner), Jessica Tandy (Lydia Brennerová), Veronica Cartwright (Cathy Brennerová), Ethel Griffies (paní Bundyová – ornitoložka), Charles McGraw (Sebastian Sholes – rybář), Doreen Lang (hysterická matka), Ruth McDevitt (paní MacGruderová – prodavačka), Joe Mantell (obchodník na cestě), Malcolm Atterbury (zástupce Al Malone), Karl Swenson (opilec), Elizabeth Wilson (Helen Carterová), Lonny Chapman (Deke Carter – majitel bufetu), Doodles Weaver (rybář), John McGovern (pošťák), Richard Deacon (soused), Bill Quinn (Sam), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 1,37:1)

Bonus: žádný