Aha! Palace Pictures – Americká kletba

Dalším titulem Aha! a Codi v řadě Palace Pictures bude ve čtvrtek 7. května 2009 horor Americká kletba v ceně 44,- Kč. Jak to může dopadnout, když pravou Ameriku natáčí Kanaďan v Rumunsku?

Film je založen na základě jediného zdokumentovaného případu v historii Spojených států, kdy duch způsobil smrt člověka. V letech 1818 – 1820 v Red River ve státě Tennessee byla rodina Bellů a zejména jejich nejmladší dcera vystavena teroru neznámého původu. Případ byl popsán ve více než dvaceti knihách a jeho stín se nad městem vznáší dodnes.

Rodina Bellů se zoufale snažila najít racionální vysvětlení pro hrůzné události kterým čelila, ovšem zcela bez úspěchu. Teror postupně nabýval na intenzitě a duch začal dokonce komunikovat. Zanechal hrůzný vzkaz: jednoho dne budu zabíjet.

  

Až v roce 1998 byl nalezen rukopis tehdejšího místního učitele a rodinného přítele Bellů, který vnáší do případu nová fakta.

Příběh rodiny Bellových z Red River Station (pozdější město Adams) ve státě Tennessee je označován za nejznámější případ zjevování ducha, v amerických dějinách. Jedná se navíc o vůbec jedinou událost takové povahy, při níž působením nevysvětlitelných paranormálních jevů přišel o život člověk (byla potvrzena výpověďmi očitých svědků a jako taková prověřena a následně oficiálně zdokumentována a uznána správními orgány státu Tennessee). Je proto více něž pochopitelné, že neblaze proslulý případ lákal celou řadu historiků a odborníků, kteří jeho okolnosti podle libosti všelijak přikrášlovali a tím přiživovali tajemný status celé legendy. A navzdory tomu, že vzniklo několik více méně podložených a důvěryhodných teorií vysvětlujících příčiny tajemných událostí z Red River a jejího okolí, je nejproslulejší záhada v Americe do dnešního dne všeobecně považována za neobjasněnou.

V nejrůznějších verzích vysvětlujících případ rodiny Bellových lze přece jen vystopovat jistou všeobecnou shodu v názorech na legendu o Bellovic čarodějnici. Výraz „čarodějnice" indikoval v tehdejší době, polovině 19. století, jevy všeobecně spojované se spiritismem. Nepoužíval se tedy v užším významu- který se ustálil v moderní době- označujícím ženu praktikující černou magii, čarodějnictví. Bellovi sami výraz „čarodějnice" v souvislosti s danými událostmi nikdy nepoužívali, ale toto označení se v průběhu let ustanovilo.

 

 

 

Bellovic čarodějnice na sebe v tichém okresu Robertson rozprostírajícího se v okolí řeky Red River ve státě Tennessee upozornila v roce 1817. Na jedné ze svých obvyklých loveckých výprav spatřil John Bell, v doprovodu svého syna a přítele, skrze lesní mlhu nejasné obrysy připomínající nějakou bytost. Když na něj zaútočila, Bell pohotově na to, co považoval za zvíře, vystřelil. Bytost však zmizela tak rychle, jak se objevila.

 

Té noci, kdy se otec Bell vrátil z lovu, se v domě ozývaly děs nahánějící zvuky, jakoby se někdo nebo něco dostalo dovnitř. Bellova dcera Betsy pocítila přítomnost jakési hrozivé síly či bytosti, která jí rozhazovala přikrývky a polštáře a šeptala její jméno. Bellovi z počátku považovali Betsyiny noční záchvaty hrůzy za násilně se projevující noční můry. Měl to však být teprve začátek.

 

 

 

O jejich skličující situaci se nejprve dozvěděli blízcí přátelé rodiny Bellových James Johnston a Richard Powell. Projevy záhadné síly pocítili záhy na vlastní kůži. Zpráva o událostech v Bellově domácnosti, kde údajně straší, se rychle šířila a zanedlouho se donesla i dalšímu rodinnému příteli generálovi Andrewovi Jacksonovi (pozdějšímu prezidentovi Spojených států). Ten se taky do Red River Station hned vydal v doprovodu několika mužů, aby se o duchovi přesvědčil na vlastní oči. Traduje se, že povoz, kterým cestovali, byl kousek před Bellovic usedlostí náhle prudce zastaven záhadnou silou. Pokračovat v cestě mohli údajně až poté, co Jackson souhlasil, že tajemnou entitu působící v domácnosti jeho přítele oficiálně prohlásí za „čarodějnici" (což se také skutečně později stalo).

Duch sužoval Bellovu rodinu noc co noc čtyři dlouhé roky. S každým dalším útokem nabýval na síle. Vyvinul si i schopnost mluvit, oslovoval členy rodiny, vysmíval se jim a vyhrožoval. Některé zprávy uvádějí že duch dokonce vedl konverzace sám se sebou a pronášel proslovy.

Co se týče identifikace původu neznámé tajemné síly, všechny důkazy vedly logicky k Bellovic sousedce Kate Batts, výstřední žene, kterou tak jako tak ve městě pokládali za čarodějnici. Johna Bella a Kate Batts spojoval navíc dřívější nezdařilý prodej pozemku. Kate se proto, ovšem neprávem, cítila zrazená a podvedená. Řada svědků mohla potvrdit, že Kate proklela nejen Johna, ale i jeho zdraví, rodinné štěstí a dokonce jeho dceru Betsy.

Bellovi byli proti útokům „čarodejnice" naprosto bezmocní. Nebezpečné tajemné síly navíc začaly přímo působit i na Johna Bella. Ani po smrti jednoho z členů rodiny nedopřála bytost Bellovým pokoje. Přísahala, že se vrátí za sedm let… A skutečně, jak slíbila, vrátila se pomstít do domu Johna Bella mladšího. Tehdy přísahala, že se opět vrátí a to za 135 let. Nejen, že se k Bellovým vrátila, ale místo už také od té navíc doby neopustila. Exituje řada očitých svědků a dokonce i fotografických důkazů o přítomnosti bytosti záhadného původu, která obývá Bellovic usedlost. Události okolo rodiny Bellových zůstávají nejen neobjasněnou záhadou, ale také snad nejpodrobněji a nejlépe zdokumentovaným případem zjevování se ducha v dějinách Ameriky.

Oficiální materiály jsou jen jedna strana mince:

Klasický průměrný horůrek o strašidelném domečku, ničím nevybočující z řady. V průměrném duchu se nesou i všechny herecké výkony, kde překvapivě nedobře zahrál veterán Donald Sutherland. Něco však přeci jen stojí za to vyzdvihnout. Hudba je krásně temná a navozuje tu pravou atmosféru, prostředí je velice, velice nádherné. Hodně mě zklamal konec, který působí poněkud hloupě a hlavně urychleně. To, co je ve filmu skvělé, se lomí s tím, co je tam otřesné.

 

Atmosferická podívaná se slušnou vizuální stránkou? Jo, leda kdybych si před samotným shlédnutím dal jointa. Vypadá to jako epizodní příběh z Věřte nevěřte, roztáhnutý zbytečně na hodinu a půl.

Velkoryse načrtnuté nic, točící se stále dokola na špičce svého nosu. Nízkorozpočtový horor o zlu zprvu nejasného původu ztrácí na věrohodnosti kvůli neschopnému vypravěčství a množství klišé (ztracená nevinnost je symbolizována zlomenou panenkou; postavy občas utrousí něco jako „musí pro to existovat racionální vysvětlení"). Ač se Solomon snaží vybudovat atmosféru vlastní Poltergeistu, Vymítači ďábla nebo Kruhu, s jeho schopnostmi něco podobného vyznívá spíš jakoby se duchové snažili unudit celou rodinu k smrti.

Žánr: Drama / Horor / Mysteriozní / Thriller

Země původu: USA

Rok vzniku: 2005

Délka: 91 minut

Původní název: An American Haunting

Světová premiéra: 5. května 2006

Premiéra v kinech ČR: 25. ledna 2007

Režie: Courtney Solomon

Námět: Brent Monahan (román "The Bell Witch: An American Haunting")

Scénář: Courtney Solomon

Produkce: Andrei Bncea, Francis Delia, Alessandro Fracassi, Simon Franks, Zygi Kamasa, Matthew Kuipers, Nelson Leong, Robert Little, Lawrence Steven Meyers, Christopher Milburn, Julien Remillard, Maxime Rémillard, André Rouleau, Courtney Solomon, Allan Zeman

Hudba: Caine Davidson

Kamera: Adrian Biddle

Společnost: Allan Zeman Productions / Midsummer Films / Remstar Productions / Media Pro Pictures / After Dark Films / Redbus Pictures / Sweetpea Entertainment

Natáčeno: MediaPro Studios, Bukurešť, Rumunsko / Montréal, Québec, Kanada / Rumunsko

Hrají: Donald Sutherland (John Bell), Sissy Spacek (Lucy Bellová), James D’Arcy (Richard Powell), Rachel Hurd-Wood (Betsy Bellová/hlas), Matthew Marsh (James Johnston), Thom Fell (John Bell Jr.), Sam Alexander (Josh Gardner), Gaye Brown (Kathryn Battsová), Zoe Thorne (Theny Thorneová), Miquel Brown (Chloe), Shauna Shim (Anky), a další

 

Předpokládané údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: trailer, rozhovory, za kamerou, nabízíme