Blesk – King Kong

S obrovitým opičákem jsme už měli tu čest. Blesk v sobotu 25. dubna 2009 nabídne zpracování klasického příběhu z roku 1976, oceněné Oscarem za zvláštní efekty, které zmíněnému titulu předchází. King Kong za 49,- Kč. Byl největší, nejsilnější a nezkrotný – než se zamiloval do křehké dívky.

Italský producent Dino De Laurentiis, už léta působící v Hollywoodu, se rozhodl oživit mýtus King Konga z roku 1933. Kolem natáčení nové verze rozpoutal velkou reklamní kampaň, oslavující hlavně dokonalost makety obřího opa (jeho autorem je Carlo Rambaldi, později tvůrce E.T.). Scénář zachovává v podstatě děj původní verze, myšlenka však podlehla aktualizaci: zatímco původní King Kong byl divým netvorem, ten „nynější“ je bezesporu nejsympatičtější postavou filmu, zosobněním nevinné Přírody, devastované krutou hamižnou civilizací. Původní podnikavý filmařský štáb nahradila expedice, pátrající na ostrůvku v Mikronésii po ložiscích nafty a toužící objeveného obra využít jako reklamu.

Z indonéské Surabaji vypluje loď naftařské společnosti Petrox, která míří k malému ostrůvku, slibujícímu nová bohatá ložiska ropy. Na palubu však pronikne černý pasažér, paleontolog Jack Prescott, který je přesvědčen, že na ostrůvku čeká na své objevení dosud neznámý živočišný druh. Cestou přibude na palubu také krásná trosečnice Dwan. Ta je po přistání u břehů ostrůvku unesena z lodi domorodci, kteří ji chtějí obětovat Kongovi, obrovské opici žijící za vysokou hradbou.

 

Je zorganizována záchranná výprava, která se vydá do tajuplné části ostrova obývané podivnými tvory,a dívka je zachráněna, ale protože naděje naftařského bosse Wilsona se ukázaly jako liché, rozhodne se ziskuchtivý naftař Konga ulovit a vydělat aspoň na něm, jako ojedinělé atrakci. Přes varování Prescotta je gigantický op uspán a převezen do New Yorku. Při okázalé show se však rozběsní, utrhne se z řetězů, jimiž je spoután, zmocní se Dwan a prchá. Ničí při útěku vše, co mu přijde do cesty, aby nakonec skončil na střeše mrakodrapu v domnění, že dívku chrání.

 

Záměr se nepovedl: filmu (načasovanému do období popularity katastrofických filmů) nepomohla ani reklamní kampaň, ani dokonalé triky, ani režie renomovaného Johna Guillermina. Nevyšel ani potřebný křehký blonďatý kontrast ke kosmatému netvorovi, který vytvořila tehdy ne právě šťastně debutující Jessica Lange. Situaci nezachránil ani tehdy ještě neokoukaný Jeff Bridges v roli hrdinského paleontologa. Nákladný projekt je typickou ukázkou dobové velkoprodukce.

Zadní strana

Žánr: Thriller / Dobrodružný / Horor

Země původu: USA

Rok vzniku: 1976

Délka: 129 minut

Původní název: King Kong

Světová premiéra: 8. září 1976 – Francie

Režie: John Guillermin

Námět: Merian C. Cooper, Edgar Wallace

Scénář: James Ashmore Creelman, Ruth Rose – původní z roku 1933, Lorenzo Semple Jr. – nová adaptace

Produkce: Dino De Laurentiis, Federico De Laurentiis, Christian Ferry

Hudba: John Barry

Kamera: Richard H. Kline

Společnost: Dino De Laurentiis Company / Paramount Pictures

Natáčeno: USA

Hrají: Jeff Bridges (Jack Prescott), Charles Grodin (Fred Wilson), Jessica Lange (Dwan), John Randolph (kapitán Ross), Rene Auberjonois (Roy Bagley), Julius Harris (Boan), Jack O’Halloran (Joe Perko), Dennis Fimple (Sunfish), Ed Lauter (Carnahan), Jorge Moreno (Garcia), Mario Gallo (Timmons), John Lone (čínský kuchař), Garry Walberg (generál), John Agar (městský úředník), Keny Long (muž v masce opice), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný?