2007-08-03

Prostřednictvím Levných knih se k nám dostávají zajímavá díla světové kinematografie z minulých let. Po výběrech toho nejlepšího z filmu japonského a italského, se nyní opět na řadu dostal film polský. Snímek Náhoda představuje osudové variace na téma život v totalitním režimu. Cena: 99,– Kč.

Pokus o syntetický obraz údělu polské generce, narozené v době krvavých událostí v Poznani roku 1956 a vstupující do života v „nehybných“ sedmdesátých letech. Tři příběhy představují různé alternativy životního ukotvení mladého studenta medicíny Witeka. Každá z nich se odvíjí od náhody, zda sa mu na cestě na pohřeb svého otce podaří anebo nepodaří dostihnout odjíždějící vlak.

V prvé povídce se stane aktivním komunistou – horlivým členem totalitní komunistické strany, v druhé vrazí do strážníků, je zatčen a skončí jako uklízeč v parku, kde naváže kontakt se členy disentu a sám se stane rovněž disidentem. V třetí prostě jen nestihne vlak, potká dívku, stane se lékařem a vede politicky neangažovaný život, v němž si jako lékář plní ľidské závazky v občanské lhostejnosti. Tři alternativní existenciální dramata odhalují bolestnou nemožnost morálních voleb v nemorální společnosti a nabízejí sugestivní obraz života socialistického Polska v letech 1978–81.

Ačkoliv byl film natočen v roce 1981, premiéru měl až v roce 1987. Zdržení jeho uvedení měla na svědomí politická cenzura. Herecký výkon mladého Boguslawa Lindy je vynikající.

Originální název: Przypadek
Anglický název: Blind Chance
Žánr: Psychologické drama
Rok vzniku: 1981
Země původu: Polsko

Režie: Krzysztof Kieslowski
Námět: Krzysztof Kieslowski
Hrají: Boguslaw Linda, Jacek Borkowski, Jerzy Stuhr, Tadeusz Lomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Boguslawa Pawelec, Marzena Trybala, Jacek Sas-Uhrynowski, Adam Ferency, Monika Gozdzik, Zygmunt Hübner, Irena Byrska