DiViDi Seriál – Návštěvníci 1.

V edici DiViDi Seriál dne 9. srpna 2007 vychází první disk sci-fi seriálu Návštěvníci. Kompletní patnáctidílný seriál bude vycházet po dobu července, srpna a září. Předplatné na celé Návštěvníky je za 799,– Kč. V ceně předplatného je sběratelský box. Cena samostatného DVD je 249,– Kč.

Časopis DiViDi, nejstarší měsíčník s pravidelnou DVD přílohou na českém trhu, ve spolupráci s Českou televizí pokračuje v ediční řadě DiViDi Seriál (každý měsíc v ní zájemci naleznou DVD s populárním československým televizním seriálem z nové řady označené logem Zlatý fond České televize), a to oblíbeným seriálem Návštěvníci.

Sci-fi seriál Návštěvníci připravilo autorské duo Ota Hofman – Jindřich Polák, který se postaral rovněž o režii. Celé jedné generaci československých dětí tak bylo v roce 1984 umožněno navázání kontaktu se science-fiction tématikou – a možná právě z tohoto faktu vyplývá kultovní status, jenž si seriál uchoval až do dnešních dnů.

Patnáctka půlhodinových dílů bude rozdělena na tři DVD, která vycházejí v měsících červenec, srpen a září. Na třetím DVD naleznou diváci kromě posledních tří dílů rovněž s velkou péčí vybrané bonusové materiály, které nabídnou například epizodu z cyklu České televize Pokračování příště, věnovanou právě Návštěvníkům, dobový film o seriálu Návštěva u Návštěvníků, fotogalerii, reportáž ze křtu, a také srovnávací ukázku, jak vypadal seriál v původní televizní kopii v protikladu ke zcela novému přepisu z 35mm filmového pásu, pořízenému právě pro toto premiérové DVD vydání. V této souvislosti je nutno poznamenat, že ještě téměř nikdo neměl možnost Návštěvníky, seriál starý přes dvacet let, spatřit v takto kvalitním obrazovém provedení, které bez problémů obstojí i ve srovnání s nejnovějšími DVD tituly při sledování na zobrazovačích s velkou úhlopříčkou a vysokým rozlišením (ploché LCD či plazmové televizory, projektory). Navíc tento filmový pás, a trikové záběry zvlášť, byl silně znečištěný, takže ještě před samotným přepisem musel být ultrazvukově čištěn, zbytek nečistot byl následně po přepisu odstraněn v digitální podobě na počítači. Kromě nového obrazu se na discích objevuje rovněž zvuková stopa pro těžce zrakově postižené, jimž je uzpůsobeno i úvodní menu, samozřejmostí jsou české titulky. Stejně jako u dalších titulů v ediční řadě DiViDi Seriál vydává k těmto seriálům DiViDi tématický časopis přinášející doplňující informace k danému seriálu a také obsáhlé přehledy československé sci-fi literatury a filmu.

NÁVŠTĚVNÍCI – 1.disk:

Příběh: Píše se roku 2484 a počítač CML (centrální mozek lidstva) signalizuje přelet neznámého tělesa, které může mít pro Zemi katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace 25. století. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip, umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. Vědecká expedice – dva muži a dívka – vedená akademikem Richardem, se vydává do našeho století, aby tu našla sešity malého Adama Bernaua…

Epizody disku 1:

1. Země roku 2484
2. Výprava do minula
3. Návštěvníci přicházejí
4. Akce: sešit 1.
5. Hlavně nenápadně

Zemi hrozí srážka s meteoritem následkem čehož by zahynulo šedesát procent života. Lidé se usilovně snaží najít přijatelné řešení, padají různé návrhy, likvidace meteoritu, přesídlení celého lidstva na měsíc – toto se nezamlouvá delfínům protože to „jejich problém neřeší“ atd.

Do živé debaty vstupuje akademik Richard – až fanatický obdivovatel velkého matematika konce 20. století Adama Bernaua. Tvrdí že podle pamětí génia měl být v jeho mládí nalezen jednoduchý způsob jak přesouvat v prostoru a čase celé kontinenty a planety.

Mistrovy zápisky a výpočty ale bohužel za jeho mládí shořely při požáru domu Bernauových. Akademik tedy navrhuje uskutečnit cestu časem nazpět do roku 1984 – těsně před požárem domu a při bleskové akci zajistit sešit (sešity) s výpočty a vrátit se zpět.

Návrh je s určitými rozpaky odhlasován radou Země, a expedice ADAM 84 složená z těch nejlepších odborníků včetně akademika Richarda a vybavená tou nejlepší technikou své doby (ovšem chytře maskovanou za nejlepší techniku té minulé doby..) se vydává na cestu časem do roku 1984…

Po počátečních potížích se dostávají do hořícího domu Bernauových právě v čas, bohužel kýžený sešit č.1 není na svém místě udaném v pamětech génia a akademik sám nedopatřením způsobí že shoří spolu s domem. Richard si najednou začíná uvědomovat že expedice nebude ta blesková a úspěšná akce jakou si představoval a během nastalých událostí se ho zmocňuje pocit že génius přelomu 20. a 21. století snad ani žádnou formuli na přesun kontinentů nevymyslel…

Režie: Jindřich Polák
Hrají: Dagmar Patrasová, Josef Bláha, Josef Dvořák, Jiří Novotný, Dagmar Havlová – Veškrnová, Evžen Jegorov, Klára Pollertová – Trojanová, Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Dana Bartůňková, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Ladislava Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek

Příbuzné texty:

• DiViDi Seriál