Filmhouse – Pomsta Jestřába

Ve středu 6. května 2009 nabídne Filmhouse jako Filmový návrat titul Pomsta Jestřába v ceně 49,- Kč, občas uváděný pod názvem Hawk mstitel nebo Jestřáb. Příběh o zázračném meči, který statečný hrdina pozvedl proti poslům temnoty, ničícím zemi. Zástupce žánru, známého pod označením swords and sorcery .

  

 

 

 

 

V odvěkém zápase mezi Dobrem a Zlem spolu tentokrát o vládu nad světem na život a na smrt bojují dva bratři, jejichž činy se navždy zapsaly do historie osudem zkroušené země.. Krutý a chamtivý Voltan, který ve vzteku zavraždil společného otce, je odhodlaný za každou cenu získat kouzelný meč. A spravedlivý Hawk, jemuž otec onen magický meč svěřil. 

 

Cesty obou se rozdělily a zatímco Voltan ve spojení s temnou magií a armádou hrdlořezů začal zemi nelítostně drancovat a terorizovat, Hawk se skupinkou schopných bojovníků (obrem, elfem, trpaslíkem) silám zla odvážně čelil. Voltan se nezastaví před ničím, nic mu není svaté, ani klášterní zdi. Nějakou dobu sice byl relativní klid, ale nyní jeho družina unesla respektovanou jeptišku, aby získala od církve tučné výkupné. 

 

O únosu se dozví Hawk a znovu svolává své přátele, aby řádovou sestru společně osvobodili. Mezi bratry se schyluje k osudovému střetu…

 

 

Dobrodružná fantasy Hawk mstitel byla natočena ve Velké Británii roku 1980 a ve svém uchopení žánru čerpá ze science fiction (zejména Star Wars), spaghetti westernu a ve své době velmi populární elektronické hudby.

 

  

Něco málo z komentářů: 

Dobrá hudba, zajímavé zadní dokreslovačky a herci, kteří vědí v čem hrají, to jsou nesporná pozitiva. A negativa? Lepší choreografii soubojů předvádějí pětiletá děcka, hrající si na rytíře, nevýrazné exteriéry, nepříliš povedený scénář.

 

 

Trocha Star Wars, trocha Leoneho, hrozná disko-elektro hudba, 100% statická kamera, look nejhorších inscenací ČT, prostě lahůdka. Ale záporák je fajn, souboje jsou tak rychle stříhané, že nevypadají úplně nejhůř a rychlopalebná kuše je prostě cool.

 

 

Žánr: Fantasy / Akční

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1980

Délka: 91 minut

Původní název: Hawk the Slayer

Režie: Terry Marcel

Scénář: Terry Marcel, Harry Robertson

Produkce: Bernard J. Kingham, Harry Robertson

Hudba: Harry Robertson

Kamera: Paul Beeson

Společnost: Chips Productions / Incorporated Television Company / Marcel/Robertson Productions Limited

Natáčeno: Mansfield, Nottinghamshire, Velká Británie / Pinewood Studios, Iver Heath, Buckinghamshire, Velká Británie

 

 

Hrají: Jack Palance (Voltan), John Terry (Hawk), Bernard Bresslaw (obr Gort), Ray Charleson (elf Crow), Peter O’Farrell (trpaslík Baldin), William Morgan Sheppard (Ranulf), Patricia Quinn (kouzelnice), Cheryl Campbell (sestra Monica), Annette Crosbie (abatyše), Catriona MacColl (Eliane), Shane Briant (Drogo), Harry Andrews (nejvyšší opat), Christopher Benjamin (Fitzwalter), Roy Kinnear (hostinský), Patrick Magee (kněz), Ferdy Mayne (starý muž-otec Hawka a Voltana), Graham Stark (Sparrow), Warren Clarke (Scar), Derrick O Connor (Ralf), Peter Benson (černý kouzelník), Maurice Colbourne (sekerník), Barry Stokes (sekerník), Anthony Milner (Ferret), a další

 

 

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk:

Titulky:

Obraz:

Bonus: