Sport – Mlha

V mlze se může stát cokoliv, od hromadné srážky na dálnici D1 (u nás) až po zjevení duchů dávno mrtvých  mariňáků (v Kalifornii). Ta druhá situace je obsahem DVD "Mlha", které vydá deník Sport ve středu 13. 05. 2009 za 49,- Kč.

Malé Kalifornské městečko Antonio Bay slaví sté výročí svého založení. Zničehonic se objeví reinkarnované přízraky šesti námořníků, kteří byli před sto lety oloupeni a zabiti a s nimi přichází i zlověstná smrtící mlha – mstitelka dávných zločinů… MLHA patří ke klasickým autorským snímkům Johna Carpentera, ve kterém se mu podařilo spojit dobré filmařské řemeslo se znalostí klasických horrorových postupů. Tvůrce do nich vmísil i trochu černého humoru, kterým zvýraznil základní tezi každého správného horroru, podle níž nemá zlo ve svých projevech nikdy konce.

Trocha mlhy a co všechno se s tím dá vytvořit. Ale musí se to umět, a Johnu Carpenterovi se v době natáčení tohoto filmu  evidentně docela dařilo. Díky tomu se mu podařilo vytvořit tento vydařený atmosférický horor. I když od vydání Hitchcockových Ptáků jsem z tohoto žánru neutratil za nic, o tomhle dývku dost uvažuju.
Má to ale jeden háček – hlavně aby nevyšel docela nepovedený remake z roku 2005. To bych  sice ušetřil  ale musel přepisovat tenhle článek.  Samozřejmě je zde ještě eventualita, že by vyšla jiná Mlha, a sice ta od Franka Darabonta z roku 2007, což by tedy vůbec nebylo marné … sice by se taky přepisovalo, ale stálo by to za to. No uvidíme, nechme se překvapit.
Země původu: USA
Rok vzniku: 1980
Originální název: The Fog
Žánr: Horor
Režie: John Carpenter
Hrají: Adrienne Barbeau, Jamie Lee Curtis, Janet Leigh, John Houseman, Tom Atkins, Charles Cyphers, Hal Holbrook, Tommy Lee Wallace, Darwin Joston, John Carpenter, Nancy Kyes, John F. Goff