Světový film č. 8 – Do naha!

18. května vyšel již další, tentokrát již osmý díl edice Lidových Novin „Světový film“ s dalším zajímavým filmem. Tentokrát je to výborná britská komedie s vtipným scénářem a skvělými herci s názvem „Do naha!“.
 
  

  
 
Šest nezaměstnaných ocelářů sedí v čekárně na pracáku a přemýšlí, jak vydělat peníze. Jó, ti tanečníci, co se tady svlékali minulý týden do plavek, ti jsou teda za vodou. A proč bychom to nezkusili taky? Ne jen tak ledajaké představení, opravdový striptýz – Do naha! Je fakt, že v partě není nikdo moc hezkej, někteří z nás jsou trochu při těle, máme chatrné zdraví, jeden se pokusil o sebevraždu a dalšímu manželka otloukla o hlavu sádrového trpaslíka. Vlastně tím už nemůžeme zas tak moc ztratit.

Hořká komedie DO NAHA, odehrávající se v severoanglickém Sheffieldu, pojednává o tak neveselých věcech, jako jsou nezaměstnanost či ohrožení tradiční mužské role. Šest mužů, vedených navenek suverénním Gazem a potýkající se s finančními, rodinnými a psychickými problémy, se pokusí získat peníze. Zorganizuje pánskou striptýzovou show, jejíž atrakcí jsou oni sami. Obnažit se na veřejnosti a zároveň si přitom zachovat důstojnost ovšem není pro nikoho z nich vůbec jednoduché.

Originální název: The Full Monty
Režie: Peter Cattaneo
Hrají: Robert Carlyle, Mark Addy, William Snape, Steve Huison, Tom Wilkinson, Paul Barber, Hugo Speer
Délka: 88 min.
Přístupno: od 12 let
Zvuk: dolby stereo
Dabing: český, anglický, polský, ruský, maďarský
Titulky: české, anglické, maďarské, polské, turecké

Petr Cattaneo

Režisér Petr Cattaneo filmem Do naha! (1997) vytvořil jeden z nejpodceňovanějších hitů 90. let. V komedii o skupině sheffieldských ocelářů bez práce, které nedostatek peněz přivede na dráhu striptérů, kombinuje Cattaneo humor s neradostným pohledem na post-thatcherovskou vlnu nezaměstnanosti a dělá to s takovou zručností, že si vysloužil pochvaly kritiků i nadšené ohlasy diváků. Po celém světě film vydělal 195 milionů dolarů, což je víc než slušná suma, vezmeme-li do úvahy fakt, že byl natočen za 40 dní a přibližně 3,5 milionu dolarů. Cattaneo se narodil v roce 1964 v Anglii a s režií začal během studia na Royal College of Art, kde získal ocenění za hudební videoklip, natočil reklamu na pivo Miller Lite a krátký hraný film Dear Rosie, který byl v roce 1990 nominován na Oscara. Po absolvování školy začínal točit pro televizi, stál za seriály se jmény jako „Diary of a Teenage Health Freak“ a „The Full Wax.“ V roce 1995 natočil pro stanici BBC Screen Two televizní film Loved Up. Hlavní role v dramatu vytvořili Lena Headey a Ian Hart. Film pojednává o osmnáctileté servírce (Headey), která se zaplete s mladým poflakovačem a nechává se zatáhnout do špinavého světa extáze a prodeje drog. Krátce po natočení Loved Up se Cattaneovi dostal do rukou scénář Do naha!, který ho oslovil jednak svým zřejmým vtipem, a také vážnějším společenským podtónem, a ihned se pustil do jeho zfilmování. Úspěch, který následoval, a čtyři nominace na Oscara – včetně nominace za nejlepší režii a nejlepší film – zajistily režisérovi ve filmovém průmyslu pozici nové naděje. V roce 2000 se vrhl do podobného filmu s názvem Klikaři (Lucky Break) – komedie o partě vězňů, kteří nacvičí muzikál, aby jím zakryli svůj útěk. Film byl dychtivě očekáván všemi fanoušky Cattaneova předešlého díla.

Filmografie:
2001 Klikaři
1997 Do naha!
1995 Loved Up (TV)
1991 The Full Wax
1991 Diary of a Teenage Health Frak
1990 Dear Rosie