Film X č. 17 – Teče tudy řeka

V edici Film X vychází již předposlední titul. Jde o film Teče tudy řeka (A River Runs Through It). Tento film natočil v roce 1992 režisér Robert Redford. Jako vždy, i tentokrát vychází ve speciálním digipackovém obalu. Cena filmu je 184,– Kč.

Presbyteriánský reverend Maclean z Montany učil své syny Normana a Paula vnímat krásu horské přírody, která je obklopovala. Vliv svérázných otcovských výchovných metod poznamenal každého z bratrů jiným způsobem. Oba však měli od dětství společný zájem – rybaření. Když se Norman po letech vrátil ze studií, z jeho mladšího bratra se stal novinář v místním tisku. Rodina tušila, že Paul propadl hazardním hrám a že se pohybuje v nebezpečném prostředí. Norman se zamiloval do dívky jménem Jessie. Halasná atmosféra v dívčině rodině se značně lišila od prostředí, v němž Norman dosud žil. Po přechodných nedorozuměních se oba mladí lidé rozhodnou pro společný život v Chicagu, kde má Norman působit jako vysokoškolský profesor. Před svým odjezdem Norman strávil s otcem a Paulem krásný den na rybách. Nikdo netušil, že zanedlouho bude Paul zabit… To starý muž při samotářském rybolovu vzpomíná na všechny své blízské a na události, které se odehrály už tak dávno.

Film byl natočen podle semi-autobiografické novely Normana Macleana, která poprvé vyšla v roce 1976. Tato novela byla publikována jednak jako součást sbírky povídek a jednak jako samostatné umělecké dílo s mnoha fotografiemi a dřevoryty.

Originální název: A River Runs Through It
Režie: Robert Redford
Scénář: Norman Maclean, Richard Friedenberg
Hrají: Craig Sheffer, Brad Pitt, Tom Skerritt, Brenda Blethyn, Emily Lloyd, Stephen Shellen, Michael Cudlitz, Joseph Gordon-Levitt, Robert Redford
Rok vzniku: 1992