Zlatý fond č. 22 – Smrt v sedle

V edici Zlatý fond již vyšla řada filmů ze zlaté éry předválečného českého filmu a v poslední době se dostávají do výběru spíše filmy z období poválečného. To je případ i českého filmu Smrt v sedle z roku 1958.

Film se odehrává v prostředí státního hřebčína. Tomáš se ve státním hřebčíně připravuje sdalšími chlapci na povolání žokeje (aneb jak se správně česky říká: jezdčíka). Rád čte kovbojky a rodokapsy a má rád koně a romantiku westernů a je pro tuto svou vášeň terčem posměchu svých druhů i hezké Věry, dcery trenéra Mikoty.

Ve svých snech se stává odvážným Hevery Kidem, který zachraňuje před nebezpečím plavovlasou Maud, tedy Věru. Netuší ovšem, že sám prožije jedno takové dobrodružství na vlastní kůži. Tomáš hledá útočiště u stárnoucího žokeje Kosiny, s obdivem naslouchá jeho vyprávění o staré slávě žokejů. Netuší, že Kosina musel opustit závodní dráhu pro podvody a že i nyní hledá cesty, jak lehce přijít k penězům.

Chlapci a Věra se rozhodnou vyléčit Tomáše zblouznění o Divokém západě. V převlečení za kovboje a skašírovanými revolvery přepadnou Tomáše v rokli. Tomu se podaří uniknout.

Na útěku nalezne bezvládné tělo účetního Šulce, který přivážel peníze na mzdy. Dva neznámí muži využili rozruchu při ”přepadení” a účetního oloupili o brašnu s penězi a skoro zabili. Neblahá událost otevřela Tomášovi oči. Začne podezřívat Kosinu a tajně ho stopuje. Zúkrytu sleduje hádku Kosiny a jeho společníka o kořist. Společník nakonec Kosinu zastřelí. Tomáš vraha, jímž byl číšník Vaníček, sleduje na koni, vezme mu brašnu a pomůže při jeho dopadení.

U některých filmů zařazených do edice Zlatý fond si někdy říkám, jestli sem skutečně patří. Tyto filmy jistě mají svou určitou hodnotu, protože přinejmenším dokumentují vývoj české kinematografie. Ale čekal bych že edice, která se jmenuje Zlatý fond obsahuje právě jen to nejlepší, takové ty jistoty českého filmu, na které se divák vždy znovu a znovu rád podívá. U filmu Smrt v sedle si tím příliš jistý nejsem. Film je dle mého subjektivního názoru zkrátka průměrný, především z hlediska námětu a děje, ale ani herecké výkony nejsou ničím tak světoborným. Film si jistě i dnes najde své příznivce z řad pamětníků, myslím si ale, že by bylo dobré vydávat i edici Stříbrný fond popřípadě Bronzový fond, kam by se měly zařadit právě filmy tohoto typu.

Údaje o DVD:

Natočeno: Československo 1958
Režie: Jindřich Polák
Scénář: Jindřich Polák, Jiří Cirkl
Kamera: Rudolf Milič
Hudba: Evžen Illín
Text písně: Zdeněk Borovec

Hrají:

Rudolf Jelínek – Tomáš
Eduard Dubský – Kosina
Radovan Lukavský – MVDr. Křepelka
Jiří Sovák – Mikota
Jana Kasanová – Věra
Miloš Vavruška – Vaníček
Josef Beyvl – Šulc
Martin Růžek – por. Hejzlar
Miloš Nesvadba – Ríša
Ludvík Veselý – Pilc
Jan Přeučil – Franta
Jan Kaiser – Pepík
Jiří Michný – Jirka
Harald Štipka – Bohouš
Michal Kulič – Honza,
Ema Skálová – Mikotová
Jan Skopeček – Hála
Jindřich Narenta – příslušník SNB
Délka: 84 minut

Disk obsahuje:

Interaktivní menu
Přímá volba scén
Slovo historika
Fotografie
Biografie a filmografie
Soudobá dokumentace
Soudobá dokumentace na DVD-ROM
Rozhovory
Audio Dolby Digital 2.0: česky
Titulky: české, anglické