KaB Music – Vydra Tarka

Plodný anglický autor Henry Williamson publikoval v roce 1927 jeho nejuznávanější knihu, „Vydra Tarka„. Podle této knihy byl natočen film režírovaný Davidem Cobhamem, jehož scénář napsal známý spisovatel knih o přírodě Gerald Durrell. Role vypravěče se ujal Peter Ustinov. Na DVD vydá tento film, (který běžel i v naší televizi) v pátek 15. května 2009 vydavatel  KaB music  v edici Ráj DVD za cenu 49,- Kč.

Henry Williamson žil v Georgehamu a psal o přírodě mezi dvěma řekami – River Torridge a River Taw meet v Instow.

Zápletka začíná když Tarka jako mládě vydry říční dorůstá v doupěti u River Torridge se svou matkou a sourozenci. Jako mládě se učí plavat, lovit ryby a pečovat o svou čistotu. Užívá si života a prozkoumává říční okolí. Když je jeho domov napaden lovci, on a jeho nespoutaná rodina musí utéct z nebezpečí. Ve společnosti dalších vyder, rodina pokračuje v cestě. V určitém bodě cesty Tarka opouští svoji rodinu a jeho matka zapomene, že někdy měla mládě pojmenované Tarka. Nadále se musí o sobe starat sám. Je stále pronásledován jedním z lovců. Film končí smutně – nakonec se opět dostává do zájmu lovců, kteří na něj poštvou psí smečku. Jeho život končí hrdinským bojem na život a na smrt s hrozným psem Deadlockem, který umírá s ním.

Film byl natáčen v okolí Devonu a ukazuje krásnou přírodu v okolí River Torridge.

Williamson byl již velice nemocen, když bylo zahájeno natáčení filmu, a zemřel v momentě, kdy byla natáčena konečná katarzní scéna z knihy na v Instow na pobřeží Severního Devonu. Jeden z jeho synů, Richard, a jeho snacha jsou zachyceni ve filmu.

V roce 1998 byl hlasováním diváků britské televizní stanice Channel 4 film zvolen jako nejlepší rodinný film všech dob.

Soundtrack k filmu zkomponoval  David Fanshawe a nazpíval jej kanadský zpěvák a hráč na harmoniku Tommy Reilly.

Uvidíme, zda bude zachován původní český dabing, kde se role vypravěče výborně zhostil Radovan Lukavský.
Vydání tohoto filmu na DVD mi připomnělo jiný film o vydrách – Kruhy na vodě, a knížku, podle které byl natočen – Jasná voda vůkol Gavina Maxwella. Což je další námět pro vydavatele levných DVD….
Země původu: Velká Británie
Rok vzniku: 1979
Originální název: Tarka the Otter
Žánr: Rodinný, dobrodružný, drama
Režie: David Cobham
Hrají: Peter Ustinov, Peter Bennett, Edward Underdown, Brenda Cavendish, John Leeson, Reg Lye, Reg Lye, Stanley Lebor, Stanley Lebor.

Scénář: Gerald Durell

Hudba: David Fanshawe
Kamera: Terry Channell, John McCallum
Střih: Charles Davies
Produkce: David Cobham
Masky: Elaine Smith
Speciální efekty: Richard Conway

Údaje o DVD:

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3
Zvuk: Dolby Digital 2.0 angicky, česky (Radovan Lukavský)
Titulky: česky
Délka: 88 minut
Bonusy: Biografie a filmografie (Henry Williamson, Gerald Durrell, Peter Ustinov, Radovan Lukavský); O filmu; DVD, knihy, CD; Fotogalerie; Z naší nabídky (ukázky z dalších DVD vydávaných společností KaB Music)