Blesk – Mumie

Jak už jsme si zvykli, na pořadí občas nezáleží. Už je tomu pár měsíců, co vyšlo pokračování, nyní bychom se v podání Blesku měli dočkat v úterý 19. května 2009 i dílu prvního. Na pultech na nás bude čekat nejúspěšnější film roku 1999 Mumie v ceně 49,- Kč.

  

Dvacátá léta 20.století byla zlatou érou dobrodruhů a Egypt jejich zaslíbenou zemí. Za tajemstvím zmizelého města Hamunaptry, pokladem faraonů a Knihou mrtvých se ve variaci na Indiana Jonese vydávají krásná egyptoložka Evelyn, která chce objevit tajemné Město mrtvých a učinit tak zásadní vědecký objev, její poněkud výstřední bratr Jonathan a pohledný dobrodruh Rick, který o tomto místě ví. Společně se musí vypořádat s tajemnými pouštními jezdci, skaraby a oživlým veleknězem Imhotepem.

 

 

 

 

Ve starověkém Egyptě přistihl faraon svou milenku Anck-Su-Namun v náručí velekněze Imhotepa. Milenci ho zabili a pokusili se uprchnout. Imhotepovi se to podařilo, jeho milenka však neměla tolik štěstí a aby unikla strážím, spáchala sebevraždu. Imhotep ukradl ve městě mrtvých její tělo, než ji však dokázal s pomocí magické knihy vrátit život, byl dopaden a krutě potrestán tím, že byl zaživa mumifikován v sarkofágu s brouky skarabey. Legenda praví, že pokud by ho někdo oživil, znamenalo by to katastrofu pro celou zemi. Roku 1926 pracuje v káhirském muzeu mladá knihovnice a nadšená egyptoložka Evy Camanah. Její bratr, lehkomyslný bonviván Jonathan jí ukáže rozkládací krabičku s mapou zaniklého Města mrtvých. Patřila dobrodruhovi Rickovi O’Connellovi, který prý zná cestu k legendárnímu místu. Toho se však právě chystají v místní věznici popravit.

 

 

 

 

Evy se dohodne se zkorumpovaným ředitelem věznice a vymění Ricka za podíl na velkém faraonově pokladu, který je prý v Hanupatře, Městě mrtvých, ukryt. Zanedlouho vyráží z Káhiry výprava, k níž se vedle Evy, Ricka a zadluženého Jonathana, přidá také ředitel věznice. Stejným směrem však vyráží také výprava Američanů doprovázených zkušeným egyptologem. Obě výpravy se snaží dosáhnout cíle jako první, současně se však musí společně bránit útokům strážců Hanupatry, které vede Ardeth Bey. Ve městě mrtvých se výpravám podaří objevit nejen Imhotepův sarkofág, ale také truhlu s legendární knihou mrtvých. Evy se podaří knihu otevřít pomocí krabičky s mapou, nevědomky však přitom oživí Imhotepa. Výpravy jsou vzápětí napadeny hejnem sarančat a Ardeth Bey oznámí Američanům, že zlo bylo uvolněno a je potřeba najít způsob, jak ho zastavit dřív, než se stane neporazitelným a zničí celou zemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rick chce okamžitě odjet, Evy ho však donutí zůstat. Podle ní musí napravit, co nevědomky způsobili a to znamená najít legendární Zlatou knihu boha Amu-Raa. Imhotep zabíjí jednoho člena americké výpravy za druhým a jeho moc roste. Když se mu podaří unést Evy, vydají se Jonathan, Rick a Ardeth Bey zpět k ruinám Města mrtvých a zatímco tu svádějí boj s oživlými mumiemi Imhotepových kněží, provádí velekněz nad spoutanou Evy rituál k oživení své dávné milenky Anck-Su-Namun. Jedinou nadějí na záchranu výpravy se stává Jonathan, který objeví Zlatou knihu. Dokáže v ní však číst a zachránit tak ostatní?

Žánr: Akční / Dobrodružný / Horor / Fantasy / Sci-fi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1999

Délka: 120 minut

Původní název: The Mummy

Světová premiéra: 4. května 1999 – USA

Premiéra v kinech ČR: 19. srpna 1999

Režie: Stephen Sommers

Námět: John L. Balderston (scénář filmu z roku 1932)

Scénář: Nina Wilcox Putnam, Richard Schayer, Lloyd Fonvielle, Kevin Jarre, Stephen Sommers

Produkce: Patricia Carr, Sean Daniel, James Jacks, Kevin Jarre, Megan Moran

Hudba: Jerry Goldsmith

Kamera: Adrian Biddle

Společnost: Universal Pictures / Alphaville Films

Natáčeno: Maroko, USA, Egypt, Velká Británie

Hrají: Brendan Fraser (Richard ‚Rick‘ O’Connell), Rachel Weisz (Evelyn Carnahanová), John Hannah (Jonathan Carnahan), Arnold Vosloo (nejvyšší kněz Imhotep), Kevin J. O’Connor (Beni Gabor), Oded Fehr (Ardeth Bay), Jonathan Hyde (Dr. Allen Chamberlain), Erick Avari (Dr. Terrence Bey), Bernard Fox (kapitán Winston Havlock), Stephen Dunham (pan Henderson), Corey Johnson (pan Daniels), Tuc Watkins (pan Burns), Omid Djalili (Gad Hassan), Aharon Ipalé (Faraon Seti I.), Patricia Velazquez (Anck Su Namun), Carl Chase (Hook), Mohammed Afifi (Hangman), Abderrahim El Aadili (velbloudář), Jake Arnott (mumie), Mason Ball (mumie), a další

 

 

Údaje o DVD:

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky napevno s anglickým zvukem

 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1 anamorf)

Bonus: žádný