Blesk – Alenka v říši divů

Alenka je obyčejné děvčátko, které se dostane do neobyčejného světa. Příběh Lewise Carola četly milióny dětí a stále láká i filmaře k dalším hraným i animovaným zpracováním. Po Disneyho studiích to zkusili i Australané. Vyjde v úterním Blesku pro děti s podtitulem Klasické legendy (což je variace na anglické Storybook Classics ze záhlaví originálního DVD) dne 1. července 2008. Cena 44,- Kč.

Alenka v říši divů je klasická novela Lewise Carolla, která líčí fantastické příběhy malé holčičky, která zahlédne podivného mluvícího králíka s hodinkami. Ten jí však hned zmizí v díře, do které se Alenka chce podívat, přičemž uklouzne a spadne do ní. Tím se ale dostane do zcela jiného světa, kde nevychází z údivu. Aby ne, vždyť je to také Říše divů!

Na počátku své cesty skrz tuto říši Alenka otevírá malé dvířka, která vedou na krásnou a barevnou zahradu. Zde se setká s mnoha zajímavými tvory.

Společnost Burbank Films Australia u nás není neznámá, řada jejich filmů se v trafikách již v minulosti objevila (vychází většinou po třech kusech najednou). Tato společnost vstoupila do povědomí v roce 1982 sérií adaptací knih Charlese Dickense (například Oliver Twist) a pak dále pokračovala v animovaných adapatacích děl dalších klasiků jako A.C. Doyle, A. Dumas a další. Burbank Films Australia uvolnila práva na mnoho svých starších filmů vydaných v edici Animated Classics a také na tento film, takže je pro účely domácího videa distribuován řadou společností jako například American DVD Ltd., Spanish Suevia Films nebo Digiview Entertainment po celém světě na DVD. V roce 1991 byla společnost obnovena pod novým názvem Burbank Animation Studios a pokračuje ve vydávání edice Animated Classics.

Tato verze Alenky je podle ohlasů diváků co se týče animace hodně jednoduchá a strohá a obrazová kvalita rozhodně neoslňuje (v originále ani zvuková). Dějem se táhne jediná titulní skladba, která se neustále opakuje. Ten kdo zná Disneyho verzi z roku 1951 nebo televizní verzi Hallmarku z roku 1999 by mohl být zklamán. Jsou zde také menší úpravy v ději oproti literární předloze. Naopak menším dětem se údajně líbí. Děti se zkrátka dívají jinýma očima než dospělí.

Při koupi tohoto DVD je zkrátka mít na paměti, že se jedná o nízkorozpočtovou verzi staršího data a pokud jste milovníci propracovaných animáků, koupi zvažte. Pokud však hledáte náplň pro deštivé prázdninové dny vašich malých dětí, DVD s klidem kupte, bude se jim líbit.

Originální název: Alice in Wonderland
Země původu: Austrálie
Rok vzniku: 1988
Žánr: animovaný, pohádka
Režie: Richard Trueblood
Námět: Lewis Carol
Scénář: Paul Leadon
Hudba: Mark Isaacs
Střih: Mark D’Arcy-Irvine, Peter Jennings, Caroline Neave
Produkce: Roz Phillips
Výkonný producent: Tom Stacey
Studio: Burbank Films Australia
Hrají: Phillip Hinton, Paul Johnstone, Olivia Martin, Moya O’Sullivan, Keith Scott, Dick Van Dyke, Pearl Baily

Údaje o DVD:

Délka: 51 minut

Obraz: barevný, 4:3

Region: 2

Typ disku: DVD 5