Filmexport Home Video – Přísně tajný proces Třetí říše – Operace Valkýra

Filmexport Home Video v poslední době chrlí jeden titul za druhým a propagace vcelku žádná. Dnes – ve středu 20. května 2009 – se za 49,- Kč na pultech objevil titul Přísně tajný proces Třetí říše – Operace Valkýra. Pokud tedy chcete vědět, čeho se týká námět posledního filmu Toma Criuse, máte jedinečnou možnost prostudovat dobové materiály.

  

V srpnu 1944 vydal Hitler příkaz, aby soudní proces s "muži z 20. července" byl natáčen skrytými kamerami. Nacisté si však uvědomili, že účinek jejich propagandy je zcela opačný. Goebbels tyto dokumenty označil za "říšské tajemství" a nařídil jejich zničení. Jedna kopie filmu přesto zkáze unikla. Společnost CHRONOS-FILM ji nalezla v zahraničí a po 35 letech mlčení bude nyní toto "říšské tajemství" odhaleno veřejnosti.

 

 

Film popisuje několik pokusů o atentát na Hitlera: od bomby nastražené v mnichovské pivnici Bürgerbräukeller až po Stauffenbergův bombový atentát ve Vlčím doupěti.

 

 

Hlavní hnací silou filmu zůstává teatrální soudní proces před Lidovým soudem, tichá důstojnost obžalovaných, nervy drásající výkřiky soudce Freislera. Slov se mu nedostává pouze jedinkrát, když von Haeften popisuje Vůdce jako vykonavatele zla, jenž se zapíše do dějin. Film končí slovy dopisu na rozloučenou, který napsal pastor Delp: "Jednou naše smrt dovolí lidem žíti lepší a šťastnější život."

 

 

 

Žánr: Dokument

Země původu: SRN

Rok vzniku: 1979

Délka: 104 minut

Původní název: Top Secret Trial of the Third Reich

Režie: Jochen Bauer

Dramaturg: Lola Braxton

Asistent režie: Manfred Helling

Produkce: Jochen Bauer

Střih: Evelyn Mundin, Ilona Wasgint

Text: Karl-Heinz Janszen

Hudba: Wolfgang de Gelmini

Společnost: Chronos-Film

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: fotografie, ocenění, seznam obžalovaných