Sobotní Sport – Čelisti 2

Sobotní Sport skočí časem a 28. června 2008 to budou rovnou Čelisti 2 za 44,– Kč, u kterých se nejen chlapi mohou bát. Kde zůstala jednička jen vydavatel ví. Volné pokračování slavného filmu režiséra Stevena Spielberga tentokrát natočil Jeannot Szwarc. Filmoví tvůrci při natáčení použili již vyzkoušený na dálku ovládaný model obrovského žraloka. Hlavní roli tentokrát rovněž ztvárnil Roy Scheider.

Písečné pláže, modré moře a zářivé nebe vítají návštěvníky rekreačního města Amity. Všechno ale nasvědčuje tomu, že v okolí se znovu vyskytuje nebezpečný žralok. Kapitán pobřežní policie Martin Brody se marně pokouší přemluvit starostu, aby byla uzavřena pláž. Všichni se bojí, že ztratí své zisky. V den, kdy se skupinka mladých lidí vydává s plachetnicemi ke vzdálené bóji, nelítostný žralok udeří…

Malé ostrovní městečko Amity, jehož hlavní příjmy plynou z letních měsíců, kdy přijíždějí nejen krátkodobí turisté, ale také ti, kdo tu mají své prázdninové domy, se pomalu vzpamatovává z finanční katastrofy, způsobené před čtyřmi lety řáděním krvelačného žraloka, který začal lovit poblíž místních pláží a zabil řadu lidí. Zdá se, že se lidé začínají vracet a starosta Larry Vaughn se dokonce chystá na setkání s bohatým podnikatelem Lenem Petersonem, který tu investuje do realit. Právě v době jejich setkání se dva potápěči vydávají prozkoumat oblast, kde před lety policejní náčelník Martin Brody zabil obrovského žraloka. Nečekaně se objeví další obrovský žralok a oba zabije. Jeden z potápěčů stačí před smrtí naposledy stisknout spoušť fotoaparátu a zachytit detail žralokova oka.

Nedlouho poté žralok zabije dospívající dívku na vodních lyžích, zničí motorový člun a zabije i její matku, která člun řídila. Krátce nato je na břehu nalezena mrtvá velryba se stopami obrovských kousanců. Brodymu je jasné, že k Amity dorazil další obrovský zabiják. Chce nechat zavřít pláže, Vaughn a Peterson však o tom nechtějí ani slyšet a vše vysvětlí jako obyčejné nehody. Zpráva o přítomnosti dalšího žraloka ve vodách kolem Amity by odehnala turisty a nové letovisko financované Petersonem by utrpělo těžkou finanční ztrátu, stejně jako ostatní podniky ve městě závislé především na turistech. Brody se pokusí zavolat na pomocí přítele Matta Hoopera, ten je však právě s výzkumnou výpravou za polárním kruhem a vrátí se až za několik měsíců.

Brody se však nevzdává, naplní duté kulky speciálního střeliva kyanidem a svým synům Michaelovi a Seanovi zakáže účast na jachtařských závodech jejich přátel, mezi nimiž je také starostův syn Larry Vaughn mladší. Všichni se domnívají že Brodyho obavy jsou jen projevem traumatu vyvolaného předchozím střetem se zabijáckým žralokem a nedbají varovných slov. Brody však nespouští oči z mořské hladiny a když zahlédne známý temný stín pod hladinou, způsobí poplach, který vyděsí turisty a rozzuří starostu, protože se ukáže, že šlo o planý poplach. Brody je propuštěn a když se vrátí domů, zjistí, že Michael a Sean přes jeho zákaz vyrazili s přáteli na moře. Vyzbrojí se, vyrazí za nimi a doufá že je najde dřív, než bude příliš pozdě. Mezitím už je však žralok mladým lidem v patách a zabíjí jednoho po druhém.

Klasický syndrom nastavované kaše – kdyby se film jmenoval jinak, dávno by se na něj zapomnělo.

Žánr: Thriller / Horor
Země původu: USA
Rok vzniku: 1978
Délka: 116 min.
Světová premiéra: 16. června 1978
Původní název: Jaws 2
Režie: Jeannot Szwarc
Scénář: na námět Petera Benchleye – Carl Gottlieb, Howard Sackler
Produkce: David Brown, Joe Alves, Richard D. Zanuck
Hudba: John Williams
Kamera: Michael C. Butler
Společnost: Universal Pictures
Natáčeno: Massachusetts, USA / Florida, USA

Hrají: Roy Scheider (Martin Brody), Lorraine Gary (Ellen Brodyová), Murray Hamilton (Larry Vaughn), Joseph Mascolo (Len Peterson), Jeffrey Kramer (Leonard Hendricks), Collin Wilcox Paxton (Dr. Lureen Elkinsová), Ann Dusenberry (Tina Wilcoxová), Mark Gruner (Michael Mike Brody), Barry Coe (Tom Andrews), Susan French (Grace Witherspoonová), Gary Springer (Andy Williams), Donna Wilkes (Jackie Petersová), Gary Dubin (Eddie Marchand), John Dukakis (Paul Polo Loman), G. Thomas Dunlop (Timmy Weldon), David Elliott (Larry Vaughn Jr.), Marc Gilpin (Sean Brody), Keith Gordon (Doug Fetterman), Cynthia Grover (Lucy), Ben Marley (Patrick), Billy Van Zandt (Bob), Gigi Vorgan (Brooke Petersová), a další

Údaje o DVD v tuto chvíli neznámé