Blesk – Výkupné

Komu je líto, že sir Connery už nebude Jonesem seniorem, natož Bondem, Jamesem Bondem, může díky deníku Blesk v pátek 27. června 2008 nostalgicky zavzpomínat díky filmu Výkupné za 44,- Kč. Vyděrači, únosci, vrazi. Pouze jediný člověk je může zastavit. Upoutávka jak na titul od Vapetů, ale tady drsného hrdinu opravdu nehraje ani Seagal, ani Dudikoff, ani Lundgren, ani … (dosaďte sami).

Teroristé unesou britské letadlo, které míří do Skandinávie. Neústupný vojenský velitel, plukovník Tahlvik, vede záchrannou akci, kromě únosu pasažérů na palubě letadla musí také řešit situaci na britském velvyslanectví, kde druhá skupina teroristů drží další rukojmí.

Informací o samotném filmu poskrovnu, nemám tušení, jestli u nás někdy běžel v kinech či TV, proto nelze než citovat zkušenější –

Snad skoro první věc, která vás při sledování Ransom napadne je „to jsou ale blbečci…“. Ono totiž hned na začátku filmu a po celé jeho trvání postavy i filmaři žijí v domnění, že Skandinávie je stát – Skandinávské ministerstvo, Letiště xyz-Skandinávie atd. Jestli se v 70. letech báli Britové kvůli něčemu Nory provokovat, tak ať, ale tohle je prostě hrozný. :) Jinak je Ransom slušným thrillerem, ze kterého klidně mohla hodně čerpat Die Hard, používá totiž její později velmi oblíbené schéma – jedna lokace, problém, frajer ho proti vůli všech řeší. Moc se mi líbila letecká „honička“ mezi horami. Film je napínavý, trpící hlavně trochu překombinovaným koncem, který zase aspoň vysvětlí zprvu podivné chování postav v průběhu filmu. Já jen doufám, že se za pár let v amerických filmech nedočkáme termínů: Blízkovýchodní ambasáda a Ministerstvo buddhistů. (CSFD nick liuk)

Žánr: Thriller / Krimi

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1975

Délka: 90 minut

Světová premiéra: 13. března 1975

Původní název: Ransom

Režie: Caspar Wrede

Scénář: Paul Wheeler

Produkce: Peter Rawley

Hudba: Jerry Goldsmith

Kamera: Sven Nykvist

Společnost: Lion International / Rwaley Film & Theatre

Natáčeno: Oslo, Norsko / Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie

Hrají: Sean Connery (Nils Tahlvik), Ian McShane (Ray Petrie), Jeffrey Wickham (Barnes), Isabel Dean (paní Palmerová), John Quentin (Shepherd), Robert Harris (Gerald Palmer), James Maxwell (Bernhard), Williams Fox (Ferris), Harry Landis (pilot), Norman Bristow (Denver), John Cording (Bert), Christopher Ellison (Pete), Richard Hampton (Joe), Preston Lockwood (Hislop), Karen Maxwell (Eva), Colin Prockter (Mike), Malcolm Rennie (Terry), Knut Wigert (Polson), Frimann Falck Clausen (Schmidt), Kaare Kroppan (Donner), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (?2,35:1)

Bonus: Upoutávka