Sobotní Blesk s DVD – Čechomor Proměny Tour

Skupina Čechomor, známá zejména z filmu Rok ďábla, v roce 2003 spolu se zpěvačkou Lenkou Dusilovou vydala DVD Proměny Tour. DVD se tehdy prodávalo za 499,– Kč. Po pěti letech (jak ten čas letí) vychází DVD v Blesku za desetinovou cenu 49,– Kč. Vyjde v sobotu 21. června 2008.

Záznam koncertu z T-Mobile Arény z dubna 2003. Neopakovatelná show Čechomoru na DVD v té nejlepší kvalitě. Původně vydané DVD obsahovalo kromě koncertu přes 65 minut bonusů: zvuk DTS, 5.1., 2.0. česky, Making of Čechomor (komentovaný dokument z turné), EPK (prezentace skupiny v AJ), CV Čechomoru napsané Lubomírem Dorůžkou, portrét jednotlivých hudebníků skupiny, portréty hostů (Collegium českých filharmoniků, Lenka Dusilová, Milan Cimfe, Camilo Caller), texty písní, anglické titulky k písním i bonusům, fotoalbum, Videoklipy skupiny Čechomor, ukázka z filmu Rok ďábla, diskografie. Spolu s DVD zároveň vyšlo na VHS a 2CD. Uvidíme, co z bonusů zůstane na „levném“ vydání.

Tracklist:
1. INTRO I.
2. KONÍČKY
3. NA VSETÍNĚ
4. VČELÍN
5. SUSEDOVI KONĚ
6. NEVĚRA
7. INSTRUMENTÁLKA
8. SEDĚM NOCÍ
9. HUSIČKY
10. MICHÁLEK
11. V ZELENÉM HÁJI
12. INTRO II.
13. PROMĚNY
14. MEZI HORAMI
15. VYŠLY RYBY
16. DOBŘE TI JE JANKU
17. ZDÁLO SA NĚ
18. ZABITEC
19. HRUŠKA
20. SVATBA
21. VOJÁK
22. ŠIMBOLICE
23. VĚTŘÍČEK
24. VELICKÉ ZVONY
25. DUDÁČEK
26. GORALE
27. PIVNIČKOVÁ
28. AJ ČO NĚDÁŠ

DVD bylo natočeno 5-ti kanálovou zvukovou technikou za asistence 12-ti kamer, na jednom z nejlepších koncertů turné v Praze v T-Mobile Aréně (11.dubna 2003) za účasti 11 tisíc diváků. Na disku byla rovněž obsažena zvuková stopa v jedinečném systému DTS. Jedná se tedy o první český koncert s dvěma prostorovými zvuky 5.1. a obrazovým formátem 16:9, což u záznamu koncertů není příliš běžné. A taky se o tom hodně psalo.

Pokud mohu podat moji osobní zkušenost, bylo v pohledu těchto tehdejších nadšených recenzí DVD pro mě po zvukové stránce zklamáním. Zvuk byl nesmírně plochý, bez dynamiky a v podstatě horší než obyčejné stereo. Skoro jsem měl pochybnosti, jestli mám dobře nakonfigurován receiver. Prostorový efekt nikde. Snad je to nedostatkem zkušeností zvukařů se záznamem živých koncerů do 5.1, ale zatímco jiná novější zahraniční hudební DVD dokáží mé domácí kino rozehrát tak, že se chvějí skla v oknech a sousedka buší smetákem do stropu, v případě tohoto DVD se zvuk linoucí z reproduktorů dral jakoby zpoza zdi.

Ovšem za cenu 49,– to zas tak nemrzí.