Sport – Zběsilost v srdci

Sport ve středu 24. června 2009 mírně vybočí ze standardu poslední doby a za 49,- Kč nabídne film Zběsilost v srdci. Kontroverzní režisér David Lynch o vztahu lásky a násilí.

Mys strachu. Poblíž hranice Severní a Jižní Karoliny. Na schodišti k tanečnímu sálu surově ubije Námořník Ripley černocha Boba, který jej napadl nožem. Muže najala Marietta Paceová, nenávidějící Námořníka, který chodí s její milovanou dcerou Lulou. – O 22 měsíců a 18 dnů později. Přes matčin odpor Lula čeká před vězením na Námořníka, propuštěného na podmínku. Odjedou jejím kabrioletem do motelu, kde se vášnivě milují. Lula vzpomíná, jak ji ve třinácti letech znásilnil otcův obchodní společník, který o tři měsíce později uhořel při autohavárii. Námořník si zase vybavuje svou hádku s Mariettou na toaletě. Tvrdě ji odmítl, když se mu nabízela a ona na něho poštvala Boba. – Dvojice jde večer tančit. Ripley napadne Lulina tanečníka, a pak dívce zpívá s kapelou píseň Elvise Presleyho. Milenci se rozhodnou odjet do Kalifornie, ačkoliv mladík tím poruší podmínku…

Nicolas Cage

Marietta za nimi vyšle svého nápadníka, soukromého detektiva Johnnieho Farraguta. Podobným úkolem pověří i svého dalšího ctitele, gangstera Santose, který je ochoten Námořníka zabít. Vymiňuje si ovšem, že při té příležitosti zavraždí i Johnnieho. – Santos objedná obě vraždy u svého šéfa, bonvivánského obchodníka s drogami Reindeera. Ten zatelefonuje kulhající narkomance Juaně. – Milenci se radují z volnosti. Poslouchají hudbu z autorádia, milují se v motelech a ujišťují se o vzájemné lásce. Dorazí do New Orleansu. Námořník dívku vzruší svým vyprávěním o milování s prostitutkou. Ona potom vzpomíná na svého pomateného bratrance Della. – Hysterická Marietta přiletí za Johnniem do New Orleansu. Detektiv je však po společné večeři unesen Juanou a jejími komplici a později je jimi brutálně zabit. Santos Mariettu brzy uklidní.

Milenci se v noci vydají na další cestu. Námořník se Lule přizná, že byl nepřímým svědkem vraždy jejího otce. Pracoval tehdy jako řidič u Santose, který (s Mariettiným souhlasem) Lulina otce polil hořlavinou a zapálil. Dívka až dosud myslela, že otec spáchal sebevraždu. Dvojici vyděsí autonehoda, u níž zastaví, a smrt těžce zraněné šokované dívky. – Unavení milenci si pronajmou pokoj v motelu v zapadlém texaském městečku Big Tuna. Námořník tu navštíví svou známou, Juaninu dceru Perditu. Lula zjistí, že je těhotná, její milenec tím není nadšen. Dívce se vybaví vzpomínka na potrat. Přihlásí se k nim elegán se zkaženými zuby, Bobby Peru. Ten využije Ripleyovy nepřítomnosti, drsně obtěžuje Lulu, ale když ji proti její vůli vzruší, nechá ji být. Pak opije Námořníka a přiměje ho, aby se s ním podílel na přepadu skladiště krmiv v Lobu. Na místo činu je druhý den odveze Bobbyho společnice Perdita.

Při loupeži Peru vystřelí na jednoho z mužů ve skladu, a pak obrátí kulovnici proti Námořníkovi. Je oním druhým Santosovým najatým vrahem. Zasáhne však místní šerif, který Bobbyho postřelí, a zraněný muž si nešťastnou náhodou ustřelí hlavu. Námořník je uvězněn, matka se Santosem si odvážejí zoufalou Lulu. – Věžeň si v cele čte milenčiny dopisy. – O 5 let, 10 měsíců a 21 dnů později. Lulu se synkem Pacem se navzdory matce, teď už zestárlé alkoholičce, vydá naproti propuštěnému Námořníkovi. Ten se s ní baví u kabrioletu. Přestože se milují, nechce se jí plést do života a odchází. Na ulici ho přepadne najatá parta ostrých hochů a zmlátí ho do bezvědomí. Zjeví se mu Dobrá čarodějka, která příběh jeho lásky sledovala v křišťálové kouli, a přesvědčí jej, aby se k Lulu vrátil. Zbitý muž běží po střechách aut za svou milovanou a svým synkem. Zazpívá Lule Elvisovu píseň Love Me Tender, která pro ně vždy byla příslibem manželství.

A po vyčerpávající informaci pár vyňatých diváckých citací:

Bezvadná Badalamentiho hudba. Snímek obsahuje dost celkem drsných scén, herci hrají co můžou s jistou dávkou syrovosti. Cage je v životní formě, Laura jako vždy bezvadá, Dafoe dokonale odporný. Jedno z nejlepších lovestory, co kdy spatřilo světlo světa. Servíruje nám jednu divnost za druhou (divný obsah, divné dialogy, divné scény, příliš brutality), no zkrátka ulítlost.

Žánr: Thriller / Drama / Romantický / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1990

Délka: 120 minut

Původní název: Wild at Heart

Světová premiéra: ?? květen 1990-Francie (Cannes Film Festival)

Režie: David Lynch

Námět: Barry Gifford (román „Wild at Heart: The Story of Sailor and Lula“)

Scénář: David Lynch

Produkce: Steve Golin, Michael Kuhn, Monty Montgomery, Sigurjon Sighvatsson

Hudba: Angelo Badalamenti, David Lynch

Kamera: Frederick Elmes

Společnost: PolyGram Filmed Entertainment / Propaganda Films

Natáčeno: Castle Green Apartments – 99 S. Raymond, Pasadena, Kalifornie, USA / Colton, Kalifornie, USA / El Paso, Texas, USA / Los Angeles, Kalifornie, USA / New Orleans, Louisiana, USA / North Hollywood, Los Angeles, Kalifornie, USA / Palmdale, Kalifornie, USA / Pasadena, Kalifornie, USA

Hrají: Nicolas Cage (Námořník Ripley), Laura Dern (Lula Fortuneová), Willem Dafoe (Bobby Peru), J .E. Freeman (Marselles Santos), Crispin Glover (Dell), Diane Ladd (Marietta Fortuneová), Calvin Lockhart (Reggie), Isabella Rossellini (Perdita Durangová), Harry Dean Stanton (Johnnie Farragut), Grace Zabriskie (Juana Durangová), Sherilyn Fenn (dívka u nehody), Marvin Kaplan (strýc Pooch), William Morgan Sheppard (pan Reindeer), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný