Blesk – Jak básníci neztrácejí naději

Ve čtvrtek 19. června 2008 se završí dosavadní pentalogie osudů nepoučitelných básníků života, Štěpána a Kendyho. Blesk po čase přichází s posledním dílem Jak básníci neztrácejí naději za 44,- Kč.

Od chvíle, kdy Štěpán Šafránek maturoval a kdy společně s Kendym hrál experimentální divadlo, uplynulo dlouhých dvaadvacet let. Od chvíle, kdy po vysoké škole, praxi v nemocnici i venkovském obvodě nastoupil jako lékař do ústavu pro mentálně postižené děti již uplynulo let deset. Nyní byl ústav kvůli privatizaci zrušen a Štěpán se vrací do nemocnice, kde nastupuje jako lékař u záchranky. Stále žije s pragmatickou lékárnicí Ute, i když jejich vztah prochází krizí plynoucí ze stereotypu, navíc Štěpánovi zemřela maminka a on se musí postarat o pohřeb i pozůstalost. Ráno po pohřbu uvízne v nemocničním výtahu se zrzavou dívkou a jedním z kolegů. V dispečinku záchranky potom slyší sestru Toničku vyprávět o řediteli Sahulákovi, který chtěl skočit z okna, ale když mu v tom nikdo nehodlal bránit, podal raději demisi.

Doma ho vyhledá Kendy, kterého vyhodila manželka a on nemá kde bydlet. Když se Štěpán zastaví za Ute v jedné z jejích pěti lékáren, opět narazí na zrzku z výtahu. Zjistí, že se jmenuje Anna a v lékárně pracuje. Když ji pak cestou domů zahlédne zmoklou venku, nabídne jí svezení. Dívka ho na oplátku pozve na čaj a okouzlí ho svou bezprostředností. Štěpána začne jeho kamarád Karas, majitel prosperujícího autosalonu, přemlouvat, aby se přihlásil na konkurs vypsaný na místo nového ředitele nemocnice. Ten nechce ani slyšet, zatímco jeho dávný sok Nádeníček se právě chystá zvesela vykročit na cestu politické kariéry a kandidovat do zastupitelstva. Štěpán se pohádá s Ute a poté opět narazí na Annu, která v hospodě zkouší s amatérskou skupinou.

Napíše pro ni básničku a další den řekne Karasovi, že se rozhodl přece jen na místo ředitele kandidovat. Schází se dál s Annou a několikrát je málem přistihne Ute, která začíná něco tušit. Štěpán studuje na konkurs a shání rady nejen u Sahuláka, ale také u majitele pohřební služby Pisaříka, se kterým kdysi jezdil sanitkou, nebo vietnamského obchodníka. Štěpán konkurz ke svému překvapení vyhraje a stane se novým ředitelem nemocnice. Setká se opět s Aničkou a vezme ji k sobě domů. Ve chvíli, kdy už se schyluje k milování, se však v bytě objeví Ute, která vše pochopí a se Štěpánem se rozejde. Začátky v nemocnici nejsou pro novopečeného ředitele snadné. Navíc přijde o Aničku, která zahlédla Ute s kufrem před Štěpánovými dveřmi, špatně si to vyloží a odejde, aniž by tušila, že Ute pouze přinesla Štěpánovi jeho věci. Štěpán dívku marně hledá na ubytovně, odkud se odstěhovala. Marně ji hledá i na adrese, kterou se mu podařilo získat v nemocnici.

Tady se dozví jen to, že Anna otěhotněla s nějakým doktorem a odstěhovala se neznámo kam. Štěpán se ve funkci odmítne zaplést do podvodných machinací. Rozčarován z funkce odejde a vrátí se k záchrance. O sedm měsíců později je na záchranku nahlášen akutní porod.

Žánr: Komedie

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2003

Délka: 120 min.

Premiéra v kinech ČR: 22. ledna 2004

Režie: Dušan Klein

Scénář: Ladislav Pecháček, Dušan Klein

Produkce: Miloslav Šmídmajer

Hudba: Jaroslav Uhlíř

Text: Ladislav Pecháček, Karel Šíp

Zpěv: Jaroslav Uhlíř, Pavel Kříž, Michaela Badinková

Výtvarník animovaných scén: Adolf Born

Kamera: Peter Beňa

Společnost: PLUTO film & video

Natáčeno: Praha (původní byt v Haštalské ul., schodiště v ul. široké, čínská restaurace ve Štúrově na Praze 4, autosalon AUTO PALACE Spořilov aj.) / Mělník (náměstí, lékárna, restaurace, městský úřad) / Kladno (nemocnice) / Příbram (Záchranná služba) / Jevany

Hrají: Pavel Kříž (Štěpán Šafránek), Michaela Badinková (Zrzka – Anička Posedlá), David Matásek (Kendy), Tereza Brodská (Ute), Lukáš Vaculík (Karas), Josef Somr (Ječmen), Jana Hlaváčová (Tonička), Pavel Zedníček (Písařík), Lenka Kořínková (Sylvie), Oldřich Navrátil (Nádeníček), Miroslav Táborský (Hanousek), Adriana Sklenaříková (Madam Krásná), Eva Jeníčková (Vendulka), Markéta Hrubešová (Ivetka), Tomáš Töpfer (ředitel Sahulák), Hoa Guyen Khac (pan Čeng), Leoš Mareš (rebelující lékař), Michal Petrus (řidič záchranky), Šárka Ullrichová (sestra záchranky), Bohumil Klepl (Mojmíra, asistent Vendulky), Václav Knop (UDr. Voříšek), Jitka Kocurová (servírka Kamila), Stanislav Zindulka (Lorenc), Vlastimil Zavřel (Vogel – kompetentní člověk), Otmar Brancuzský (MUDr. Vyhnálek – gynekolog), Alena Procházková (paní Poláková – starší úřednice), Hana Holubová (pacientka o berlích), Karel Greif (zákazník v lékárně), Věra Koktová (uklízečka), Milan Šulc (doktor Purkrábek), Otakáro Schmidt (člen výběrové komise), Lenka Vlasáková (sestra Ladislava)

Údaje o DVD: