North Video – Smrt panen

North Video podle některých zdrojů mělo v pondělí 13. července 2009 papírově konkurovat Bleskové romatické řadě titulem Smrt panen za obvyklých 49,- Kč. Ovšem  tenhle film je pro trochu jiné publikum, s příběhem pěti sester jsme se mohli setkat dokonce v ČT.  A ještě jedno ovšem – v pondělí film nevyšel. Možná tedy vyjde druhý tip, kterým by měl být pátek 17. července 2009. Láska a nenávist, sex a smrt, vzpomínky a touha. A jedno velké tajemství.

 

  

Kolem domu Lisbonových se točí všichni kluci. Žije v něm pět krásných sester, kterým jejich rodiče zakazují chodit ven, a chlapci o nich něco vědí jen díky tomu, co vidí přes okna. Tato rodina má temné tajemství, ale nikdo by ho neodhalil, kdyby místní playboy Trip nepozval krásnou Lux Lisbonovou na večírek. Rodiče dokonce povolí děvčatům jít ven a vše vypadá v pořádku. Když se Trip a Lux trochu sblíží, věci naberou nečekaný spád. Kluci teď již nechtějí děvčata jen sledovat. Chtějí je zachránit – i za cenu vlastní nevinnosti.

 

 

Něco tady a pár vytržených citátů:

 

 

Režisérka (dcera F. F. Copolly, sestřenice Nicolase Cage) pracovala s příběhem, který je dost těžko uvěřitelný, ale na druhou stranu je výborně natočený a v určitých místech výborně zobrazující dospívání.

 

 

Depresivní příběh vypráví skrze objektiv zdánlivě idealizujícího retrostylu sedmdesátých let, všechno je barevné, načančané, plné fajnové muziky, ale člověk cítí tu postupně gradující nenápadnou tragédii, kterou si skuteční viníci vůbec neuvědomí. Příběh je navíc neustále obohacován výpověďmi „očitých svědků", ukázkami z televizních zpráv a především monologem vypravěče příběhu, který kdysi byl jedním ze čtyř chlapeckých hrdinů, a dnes z pohledu dospělého poutavě komentuje, co se tehdy vlastně stalo.

 

 

Film o dospívání, jaký jste patrně ještě neviděli. Značně netuctově zpracovaný podivný příběh je těžko stravitelný a depresivní, nedivil bych se, kdyby ho někdo označil za nejnudnější film všech dob.

 

 

Tragický, milý, zvláštní příběh, vlastně mu k dokonalosti chybělo jen nějaké vysvětlení. Ono to tajemno je sice fajn, ale tohle už nebylo tajemno, to už bylo spíš jako by někdo nevěděl, co má dát jako důvod toho všeho. Jinak Kathleen Turner tu ztělesnila prototyp děsivé matky a Danny De Vito mě překvapil ve zcela normální a vážné roli.

 

 

Žánr: Drama / Romantický

Země původu: USA

Rok vzniku: 1997

Délka: 97 minut

Původní název: (Sofia Coppola’s) The Virgin Suicides

Světová premiéra: 19. května 1999 – Francie (Cannes Film Festival)

Režie: Sofia Coppola

Námět: Jeffrey Eugenides (román)

Scénář: Sofia Coppola

Produkce: Willi Bär, Suzanne Colvin, Francis Ford Coppola, Julie Costanzo, Fred Fuchs, Jordan Gertner, Dan Halsted, Chris Hanley, Gary Marcus, Fred Roos

Hudba: Air (Richard Beggs, Jean-Benoît Dunckel, Nicolas Godin)

Kamera: Edward Lachman

Společnost: American Zoetrope / Eternity Pictures / Muse Productions / Virgin Suicides LLC

Natáčeno: Los Angeles, Kalifornie, USA / Toronto, Ontario, Kanada

Hrají: James Woods (paán Lisbon), Kathleen Turner (paní Lisbonová), Kirsten Dunst (Lux Lisbonová), Josh Hartnett (Trip Fontaine), Michael Paré (dospělý Trip Fontaine), Scott Glenn (otec Moody), Danny DeVito (Dr. Horniker), A. J. Cook (Mary Lisbonová), Hanna R. Hall (Cecilia Lisbonová), Leslie Hayman (Therese Lisbonová), Chelse Swain (Bonnie Lisbonová), Anthony DeSimone (Chase Buell), Lee Kagan (David Barker), Robert Schwartzman (Paul Baldino), Noah Shebib (Parkie Denton), Jonathan Tucker (Tim Weiner), Hayden Christensen (Jake Hill Conley), Chris Hale (Peter Sisten), Joe Dinicol (Dominic Palazzolo), Suki Kaiser (Lydia Perlová), a další

 

Předpoládané údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: ? upoutávka, fotogalerie