Blesk – Oběti války

Blesk v pátek 17. července 2009 za 49,- Kč pokračuje ve válečné tematice, byť tentokrát z trochu novějších časů. Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesích Vietnamu šílenství. Vražda zůstává vraždou… i ve válce.

Svědek těchto násilných činů, vojín Eriksson, se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi, silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje.

Brian De Palma natočil natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. O celé události poprvé informoval v roce 1969 Daniel Lang v časopisu The New York Magazine.

Vojín Eriksson je na frontě teprve měsíc, když se při jedné akci v buši dostane do nebezpečné situace: při minometné palbě nepřítele se propadne do podzemní chodby partyzánů. Nohy má už vevnitř, ze všech sil se přidržuje lokty nad zemí, na poslední chvíli ho vytáhne seržant Tony Meserve… Když se chtějí vojáci pobavit s místními dívkami ve městě, nejsou tam vpuštěni. Město se ocitlo mimo válečnou zónu. Seržant Meserve, který až chorobně nenávidí válku a všechny Vietnamce, dostane nápad: v noci unesou mladou dívku, která jim bude sloužit jako „pojízdný bordel“.

Eriksson je otřesen a od začátku s akcí nesouhlasí. Obzvlášť krutě se ke zraněné dívce, která se jen s námahou drží na nohou, chová desátník Clark. Eriksson se sice pokusí dívku přimět, aby utekla, ale ona se ho drží jako klíště. Musel by odejít s ní. Četa se chystá zaútočit na skupinu partyzánů, ale dívka by je mohla svým kašlem prozradit. Seržant přikáže, aby ji zabili a surovec Clark se ochotně hlásí. Dívku pobodá, ale ta se ještě namáhavě plazí pryč. Protože se zároveň blíží americké posily, seržant přikáže pálit a Erikssonovi před očima dívku doslova prostřílejí. Eriksson se pokouší o celé strašlivé záležitosti informovat své nadřízené, nikde však nepochodí. Clark se ho pokusí dokonce zabít…

A opět z komentářů:

Mírně přibarvený dokumentární snímek, který silně straně hlavnímu hrdinovi, soudí, aniž by to bylo jeho prvotním účelem. To, co snad chtěl říci bylo, podívejte se, co vše může být za války i mimo ni považováno za normální. Velice kladnou devizou je až k hranici únosnosti zeštíhlený příběh, s čímž se dnes potkáváme stále řidčeji. Líbil se mi netypický Michael J. Fox, jehož stále potem orosená tvář skvěle zrcadlila vnitřní palčivé dění.

Srdcervoucí příběh o unesené, znásilněné a brutálně zavražděné vietnamské dívce je podán s takovou dávkou naturalismu a surovosti, až tuhne krev v žilách. Brian De Palma režíruje opět znamenitě a to jak válečné sekvence, tak i dialogové scény. To co předvádí Penn je ovšem něco fantastického. Jeho brutální seržant je ztělesnění zla a totálního chaosu. Styl, s jakým Penn podává své monology, jeho gestikulace, mimika – jedním slovem fantazie, to se musí vidět. Hudbu Ennia Morriconeho snad nemá cenu ani nějak sáhodlouze vychvalovat, takže stručně. Tématicky přesně vystižená, nádherně smutná hudba (opět použití flétnových motivů). Scénář není nijak komplikovaný. Ukazuje prostě Vietnam v plné jeho hrůze.

Žánr: Dobrodružný / Drama / Válečný

Země původu: USA

Rok vzniku: 1989

Délka: 113 minut

Světová premiéra: 18. srpna 1989 – USA

Původní název: Casualties of War

Režie: Brian De Palma

Námět: Daniel Lang (stejnojmenný román)

Scénář: David Rabe

Produkce: Fred C. Caruso, Art Linson

Hudba: Ennio Morricone

Kamera: Stephen H. Burum

Společnost: Columbia Pictures Corporation

Natáčeno: Kanchanaburi, Thajsko / Phang Nga, Thajsko / Phuket, Thajsko / San Francisco, Kalifornie, USA

Hrají: Michael J. Fox (vojín Eriksson), Sean Penn (seržant Tony Meserve), Don Harvey (desátník Thomas E. Clark), John C. Reilly (Herbert Hatcher), John Leguizamo (Antonio Diaz), Thuy Thu Le (Tran Thi Oahn), Erik King (desátník Brown), Jack Gwaltney (Rowan), Ving Rhames (poručík Reilly), Dan Martin (Hawthorne), Dale Dye (kapitán Hill), Steve Larson (agent), John Linton (agent), a další

Předpokládané údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: žádný?, v původním vydání řada (rozhovory, vynechané scény, kinotrailery, filmografie herců a režiséra, film o filmu)