DVD HIT – Fantomas

 

V druhém čísle edice Intersonicu s názvem DVD HIT vyšlo ve čtvrtek DVD Malý indián. Díky nestíhajícím distributorům tak vyšlo druhé číslo dřív než první. První číslo (01/2007), které mělo správně předcházet, vyšlo až další den, tedy v pátek 12. října 2007 a obsahuje film Fantomas za 49,- Kč

 

 

Fantomas, záhadný netvor s ocelovou tváří terorizuje Paříž. O jeho zločineckých kvalitách nebylo pochyby on sám o nic neustále přesvědčuje svými nezákonnými praktikami. O jeho skutečné existenci jsou však stále pochybnosti, neboť ho dosud nikdo na vlastní oči nespatřil. Prvním hostem tajuplného Fantomasova paláce se nedobrovolně stane novinář Fandor, který napsal o netvorovi senzační článek a stále se kolem něj motá. Fantomas potrestá tuto troufalost osobitě: vezme na sebe Fandorovu podobu a spáchá fantastickou loupež. Později si nasadí i masku komisaře Juvea, který se již dlouho neúspěšně snaží Fantomase dopadnout. 

 

 

 

 

 

 

 

Fantomas se stal natolik ‚klasickou‘ postavou světového filmu, že se objevil například i v seriálu tuzemské produkce „Arabela“. Vzpomínám si na léta strávená na základní škole, kdy zrovna Fantomas vysílal v televizi. Tenkrát zdaleka nebyla televize zaplavena tolika thrillery, kriminálními seriály a akčními horrory jako dnes. Naopak, takové filmy musel člověk v programovém schématu tehdejší televize hledat lupou. Jediné akčnější seriály byly typu 30 případů Majora Zemana, či sovětských 17 zastavení jara apod. Takže trilogie o Fantomasovi vzbudila velký ohlas. 

 

Mezi žáky měl Fantomas dokonce takovou popularitu, že někdo dostal nápad natisknout na dětské tiskárničce malé lístečky se jménem Fantomas a trousit je po celé budově školy. Jednalo se o tisíce lístečků, které jste mohli namátkou nacházet v lavicích, na oknech, na zemi, prostě všude. Došlo to tak daleko, že uklízečky oznámily, řediteli školy, že pokud nepodnikne rázná opatření, odmítají tyto papírky uklízet. Ředitel pak musel vyhlásit školním rozhlasem, že pokud řádění tohoto „Fantoma“ nepřestane, a dotyčný pachatel bude dopaden, hrozí mu snížení známky z chování. Faktem ale je, že se nikoho dopadnout nepodařilo, a já si myslím, že tak rozsáhlou akci muselo mít na svědomí více lidí než jen jediný pachatel. 

 

 

 

Žánr: Komedie / Krimi / Dobrodružný / Fantasy

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 1964

Původní název: Fantômas

Světová premiéra: 4. listopadu 1964 – Francie

Délka: 100 minut

Režie: André Hanubelle

Námět: Pierre Souvestre, Marcel Allain (román)

Scénář: Jean Halain, Pierre Foucaud, Jean Halain  

Produkce: Paul Cadéac, Luciano Ercoli, Cyril Grize, Alain Poiré, Alberto Pugliese  

Hudba: Michel Magne

Kamera: Marcel Grignon

Střih: Jean Feyte

Kostýmy: Mireille Leydet

Společnost: P.A.C. / Société Nouvelle des Établissements Gaumont / P.C.M. FIlm

Hrají: Jean Marais (Fantômas / Fandor), Louis de Funès (komisař Juve), Mylène Demongeot (Hélène), Jacques Dynam (inspektor Bertrand), Robert Dalban (ředitel novin), Marie-Hélène Arnaud (Lady Belthamová), Anne-Marie Peysson, Christian Toma, Michel Dupleix, Andrée Tainsy, Hugues Wanner, Henri Attal, Jacques Berger, Pierre Collet, Henri Guégan, Rudy Lenoir, Jacques de Lanoye, Jean Minisini, Bernard Musson, Dominique Zardi, Georges Adet, Jean-Louis Allibert, André Hunebelle,  a další 

 

 

 

Údaje o DVD:  

 

 

 

Zvuk: DD 2.0 FR, DD 2.0 CZ

Titulky: české

 

 

Obraz: barevný, MPEG2/PAL, 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Formát: DVD5

Region: 2

Bonusy: Trailer, Fotogalerie, Filmografie

Přístupnost: 12