Levné knihy – filmy společnosti TROMA

Když jsem držel v ruce jeden výlisek nic mi neříkajícího titulu a zároveň žánru, který zrovna dvakrát nemusím, říkal jsem si, o tom není třeba psát. Pak mi to nedalo a hledal jsem si informace, o čem ty filmy asi budou. A pak jsem našel text, který byl napsán v souvislosti s Festivalem otrlého diváka, kde tyto snímky mají své nezastupitelné místo. Cena je u všech titulů jednotná, opět 99,– Kč.

Cituji:

„Když sledujete Troma film, nejen že musíte potlačit pocit, že nevěříte vlastním očím, musíte ho zavřít do železné klece a podrobit mučení." Tak pravil jeden ze zakladatelů a spiritus agens produkční a distribuční společnosti Troma, režisér, producent, kameraman, střihač, scenárista a herec v jedné osobě Lloyd Kaufman, inspirující osobnost formátu Rogera Cormana. Společnost Troma založil s kolegou ze studií Michaelem Herzem v roce 1974 a od samého počátku ji orientovali na nízkorozpočtové nezávislé snímky. Jmenujme alespoň Bloodsucking Freaks (1976), který se stal trnem v oku organizaci Ženy proti pornografii, nebo proslulý Den matek (1980) Charlese Kaufmana. Zlomovým počinem firmy se stal kasovně velmi úspěšný snímek The Toxic Avenger (1985), kombinující žánr hororu s komedií. Tato kombinace dnes tvoří jakousi trademark společnosti. Lloyd Kaufman a Troma se od té doby stali ikonami béčkové produkce. Rukama společnosti prošlo přes tisíc filmů, každoročně pořádá svůj vlastní filmový festival Tromadance, disponuje vlastním filmařským i hereckým ansámblem, organizuje soutěže pro začínající filmaře, vydává vlastní fanzine. Ač zbytkem filmového průmyslu ignorována, Troma je zkrátka fenomén. Vlastní produkce společnosti je natolik osobitá, že bývá běžně označována za žánr sám o sobě, tzv. Troma film. Klíčovým slovem je exces. Nic není dost výstřední, ohavné, nevkusné, šokantní ani šílené, aby to nemohla být dobrá zábava. Důležité jsou nadšení a energie všech zúčastněných. A Terror Firmer je ideální vstupní branou do tohoto světa. Jde vlastně o svéráznou poctu dosavadní produkci společnosti, o Troma film v Troma filmu. Slepý režisér v podání samotného Lloyda Kaufmana je rozhodnut stůj co stůj dokončit svůj nový film (ano, tady si vypůjčil Woody Allen ústřední zápletku svého Hollywood Ending), bez ohledu na to, že jeho štáb postupně vybíjí neznámý zabiják. Do tohoto základního příběhu se vejdou utržené končetiny, potoky krve, vyhřezlé mozky, tělní tekutiny, nakládané okurky, velká ňadra, ještě větší ňadra, explodující ňadra, ale také chytré filmové narážky, duch čisté anarchie a notná dávka groteskní nadsázky a nadhledu.“

A jelikož je naší zpravodajskou povinností se zmiňovat o všem, co souvisí s DVD, je na místě se zmínit i o tomto fenomému. Poslední informace, cena za každý film je 99,– Kč.

Lloyd Kaufman: The toxic avenger
(Toxic Avanger, The)

Žánr: komedie, horor
Země původu: USA
Rok vzniku: 1985
Délka: 87 min (Director’s cut: 110 min)
Jazyk: angličtina
Titulky: české

Režie: Lloyd Kaufman, Michael Herz
Scénář: Joe Ritter, Lloyd Kaufman
Hrají: Mitch Cohen, Robert Prichard, Patrick Kilpatrick, Marisa Tomei, Andre Maranda, Cindy Manion, Jennifer Prichard, Gary Schneider, Dan Snow

Do rukou se vám dostává vlajková loď všech kultovních úchyláren. Důkaz toho, že toxický odpad je věc vysoce pozitivní, přinášející lidstvu dobro a že z nás, malých lidiček bez šance, může udělat hrdiny bez bázně a hany. Stejně tak, jako pomohl Melvinovi – čističi z města Tromaville – rychle dospět v mocného Toxic Avangera, může určitě pomoci i nám.

Lloyd Kaufman: Terror Firmer
(Terror Firmer)

Žánr: komedie, horor
Země původu: USA
Rok vzniku: 1999
Délka: 98 min

Režie: Lloyd Kaufman
Scénář: Patrick Cassidy, Douglas Buck
Hrají: Will Keenan, Alyce LaTourelle, Lloyd Kaufman, Trent Haaga, Sheri Wenden, Debbie Rochon, Edouard Baer, Matt Stone, Trey Parker, Eli Roth, Rusty Nails, Ron Jeremy

Nic není dost šílené, ohavné, výstřední, nevkusné a šokující, aby to nemohla být dobrá zpráva. To je norma režiséra Lloyda Kaufmana, který v Terror Firmer hraje sám sebe. Sice slepý, ale o to urputnější v záměru dokončit svůj nový film, přestože jeho štáb postupně končí rukou neznámého zabijáka. I pro mnohé otrlé diváky budou způsoby smrti překvapivě nové a neotřelé. Vrcholný kousek nízkorozpočtové společnosti TROMA je svéráznou poklonou dosavadní krvavé produkci a zároveň významnou lahůdkou.

Rufus Butler Seder: Screamplay
(Screamplay)

Žánr: Horor
Země původu: USA
Rok vzniku: 1985
Délka: 90 min
Jazyk: angličtina
Titulky: české

Režie: Rufus Butler Seder
Scénář: Rufus Butler Seder, Ed Greenberg
Hrají: George Kuchar, Katy Bolger, Rufus Butler Seder, Basil J.Bova, Ed Callahan, Bob White

Do slavného Hollywoodu třicátých let minulého století přijíždí mladý, chudý, naivní a hlavně talentovaný scenarista Edgar Allan. Allan v podání samotného ražisera filmu R. B. Sedera má jediný cíl. A tím je napsat scenář, který jej proslaví a vymrští mezi hollywoodskou smetánku. Zabydlí se v malém hotelu na předměstí a začne psát krvavé historky o lidech s nimiž se denodenně potkává a jenž ho nějakým způsobem naštvou. Jenže najednou se v jeho okolí začínají skutečně stávat vraždy lidí o nichž Edgar píše. Skoro jako by si někdo četl jeho vznikající scénář a chtěl jej realizovat pěkně naostro … SCREAMPLAY je černobílou poctou německému expresionismu a universalovským hororům první poloviny 20. století.