Filmag válka film – Poslední dny generála Pattona

Filmag v ediční řadě Válka film nabídne v úterý 28. července 2009 za 45,- Kč televizní film Poslední dny generála Pattona. Podle zahraničních zdrojů film navazuje na příběh, ztvárněný ve filmu Patton z roku 1970 a zachycuje obě strany jeho života, tu veřejnou i tu soukromou.

Byl považován za nejlepšího polního velitele na straně západních spojenců a brilantního taktika mobilní války. Přestože se dožil velkolepého konce 2. světové války, svobodných časů si neužil. V prosinci 1945 zemřel na následky tragické automobilové nehody na předměstí Manheimu.

Předtím se však stačil stát nesmrtelným hrdinou 3. americké armády, která mimo jiné osvobodila také západ a jihozápad Čech, včetně města Plzně a Chebu. Rozmáchlé filmové vyprávění se však soustředí především na povahové rysy a soukromí tohoto velkého válečníka. Patton měl pověst ryzího a urputného velitele a bylo mu přezdíváno „Stará krev a odvaha“ nebo „Krev a bláto“. Jeho velkou nevýhodou byla prudká povaha. Měl několik incidentů při návštěvě polních nemocnic, kdy zuřivě napadal „simulanty“. Přesto tváří v tvář smrti mohl bilancovat svůj život jako nadmíru úspěšný a navždy spjatý s vítězstvím v obou světových válkách.

Film má (dle výše zmíněných zdrojů) ukazovat poslední období generálova života a snahu armádních lékařů zachovat ho při životě po osudné nehodě, kdy probíhá reminiscence jeho mládí i úspěšné kariéry od 1. světové války.

Žánr: Biografický

Země původu: USA

Rok vzniku: 1986

Původní název: The Last Days of Patton

Délka: 146 minut

Světová premiéra: 14. září 1986

Režie: Delbert Mann

Námět: Ladislas Farago (kniha)

Scénář: William Luce

Produkce: Norman Foster, Robert E. Fuisz, Alfred R. Kelman, William F. Storke

Hudba: Allyn Ferguson

Kamera: Dennis C. Lewiston

Společnost: Entertainment Partners

Natáčeno: Harlaxton Manor, Harlaxton, Lincolnshire, Velká Británie

Hrají: George C. Scott (general George S. Patton Jr.), Richard A. Dysart (generál Dwight D. Eisenhower), Murray Hamilton (generál Hobart ‚Hap‘ Gay), Ed Lauter (Dr. Lt.Col. Paul S. Hill), Kathryn Leigh Scott (Jean Gordonová), Horst Janson (baron von Wangenheim), Daniel Benzali (plukovník Glen Spurling), Ron Berglas (mladý Patton), Don Fellows (Lt.Gen. Walter Bedell Smith), Errol John (seržant 1. třídy George Meeks), Alan MacNaughton (brigadýr Hugh Cairns), Paul Maxwell (Lt.Gen. Geoffrey Keyes), Lee Patterson (plukovník Paul Harkins), Shane Rimmer (Dr. plukovník Lawrence Ball), Eva Marie Saint (paní Beatrice Ayer Pattonová), Erika Hoffman (mladá Beatrice), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: ? žádný