Kelly Macdonald

Herečka KELLY MACDONALD se narodila 23. 02. 1976 ve Skotském Glasgow. Měla za sebou pouze amatérské pokusy na jevišti, když se jí podařilo vyhrát konkurz na postavu nezletilé prostořeké Diany, kumpánky heroinové partičky, v kultovní černé komedii Trainspotting. Po té, kdy se objevila v tomto kultovním filmu Dannyho Boylea s Ewanem McGregorem, tedy po roce 1996, zaznamenala její kariéra strmý vzestup.

Po tomto úspěchu následovaly role v celé řadě celovečerních filmů, z nichž patří k nejvýznamnějším dramata Stella Does Tricks (Stella šlape chodník), Hlasy v hlavě a thriller Gosford Park, za nějž byla nominována na cenu Empire Award v kategorii nejlepší herečka a spolu s ostatními herci se rozdělila o kolektivní cenu Screen Actors Guild Award za nejlepší herecké obsazení. Na jevišti se představila jako Donna v komedii Davida Rabeho Hurlyburly, inscenované souborem divadla Old Vic.

Mezi její další celovečerní filmy patří Madam Bette, Můj skvělý tatínek, Královna Alžběta, Ztráta sexuální nevinnosti, Splendour, Entropy, Bingo!, Dům s tichým barem, za níž byla nominována na Independent Spirit Award, Sinatra a Štětcem osudu.

V poslední době se objevila ve filmu Richarda Curtise z produkce BBC The Girl In The Café, komediálním dramatu Intermission a kritiky uznávaném filmu Marca Forstera Hledání Země Nezemě. Do její filmografie patří dále komedie Michaela Winterbottoma Tristram Shandy: A Cock and Bull Story a drama Mehdiho Charefa a Emira Kusturicy Neviditelné děti. Nedávno dokončila natáčení filmu Charlese Sturridgea Lassie.

 

Ve filmu Stopařův průvodce po Galaxii má roli reportérky. Ve filmu Kouzelná chůva Nanny McPhee hraje roli Evangeliny, služky rodiny Brownových, která v kuchyni umývá všechno nádobí a na rozdíl od pana Browna instinktivně tuší, jak se s malými dareby vypořádat – ví, kdy má být přísná a kdy se má jejich žertům smát.