Žena ve vodě

Pro pochopení pohádky M. Night Shyamalana s názvem Žena ve vodě (Lady in the water) je třeba si uvědomit, že kořeny námětu jsou ve starověké mytologii. Je to varování lidstva před strašnou hrozbou. Shyamalan původně vymyslel Ženu ve vodě jako pohádku pro své děti, ostatně v průběhu roku vyjde cca 60. stránková knížka s obrázky Crashe McCreeryho.
  

Údržbář Cleveland Heep (Paul Giamatti) se straní lidí a tiše žije mezi vyhořelými žárovkami a pokaženými spotřebiči obytného komplexu Cove ve Filadelfii. Jednou však přijde noc, která navždy změní jeho život – objeví tajemnou mladou ženu Story (Bryce Dallas Howard), která žije v přívodních šachtách pod bazénem obytného komplexu, kde se stejně jako on skrývá před zraky ostatních. Cleveland zjišťuje, že Story je vodní nymfa z pohádek na dobrou noc, které tajemná stvoření brání v tom, aby podnikla náročnou cestu z našeho světa do toho jejího. Story je obdařena schopností předjímat osudy Clevelandových sousedů, jež jsou úzce svázány s tím jejím. Společně pak všichni musí rozluštit sled tajemných kódů, které jí opět otevřou cestu ke svobodě. Čas však běží jako splašený kůň a lhůta, během které se Story může vrátit domů, se chýlí ke konci – ale všichni nájemníci dávají své životy solidárně v sázku, aby jí pomohli. Cleveland je pojednou nucen utkat se s démony, se kterými do Cove přišel a kteří se jej drží, všichni obyvatelé domu pak musí užít zvláštních schopností, jež jim Story pomohla objevit, aby zachránili nejen její svět… ale i ten náš.

Cleveland Heep je přesvědčen, že někdo tajně v noci využívá bazén. Jedné noci slyší šplouchání a jde se podívat co se děje, a padá do bazénu. Vzbudí se se záhadnou napůl nahou dívkou jménem Story. Dochází k poznání, že dívka je ve skutečnosti Narf – pod vodou žijící bytost, něco jako mořská panna nebo víla.

Cleveland Heep hraje správce obytného komplexu, který se jmenuje Cleveland Heep. V jedné ze scén filmu Cleveland vítá nového nájemníka, literárního a filmového kritika Henryho Farbera (Bob Balaban). Zdálo by se logické, že tato skutečnost bude mít nějaký význam vzhledem k celkovému příběhu filmu, ale není tomu tak. Zahrnutí tohoto prvku do filmu není nic jiného naž vrácený políček filmovým kritikům, kteří setřeli jeho poslední film Vesnice. Prakticky každý slovní obrat, který je Balaban nucen pronést je blábol domýšlivého filmového kritika a je absolutně nepodstatný pro děj filmu. Tento prvek je natolik nápadný, že jasně prozrazuje záměr režiséra a jeho uražené ješitnosti.

U filmové kritiky film vzbudil jisté rozpaky a celou řadu negativních recenzí. Kritici film nazývají příliš improvizovaným a zdlouhavým, nesmyslným a zbytečným. Řada z nich se neubránila údivu, proč mistr skvělých mysteriózních filmů jako byly Šestý smysl, Vyvolený či Vesnice se pustil do takovéhoto podivného projektu. Jak již bylo uvedeno v úvodu, ve filmu se pod prizmatem pohádky pro děti skrývá něco víc. Záleží jen na divákovi, zda si to přeje ve filmu objevit. Přívrženci kataklyzmatických teorií o společenských změnách, které přinutí obyvatele Země zásadně změnit své životní hodnoty, si jistě přijdou na své.

Fanoušci tradičních Shyamalanových filmů jsou zklamáni. Na druhou stranu, film Žena ve vodě, i když postrádá důmyslnou zápletku jako má třeba Šestý smysl nebo Vesnice, je zajímavým počinem v oblasti fantasy filmů. Sám Shyamalan mu přikládá velkou důležitost a dokonce sám sebe obsadil do jedné z vedlejších rolí. „Tenhle film vypovídá víc o tom, co pro mne znamená život a smrt. Je to manifest mých názorů,“ řekl o svém novém filmu sám autor. Ať už se na to díváte jakkoliv, nemůžete upřít Shyamalanovi snahu dělat věci jinak, jiným způsobem, než jaké jsou běžně zažité postupy.

Ačkoliv je film o pohádce na dobrou noc, jsou zde i temnější a děsivější momenty, takže film bude možná poněkud silný zážitek pro nejmenší diváky. Je to každpádně jeden z nejděsivějších a současně nejzábavnějších Shyamalanových filmů, originální a nekonvenční pohádka pro děti odehrávající se v našem skutečném světěm natočená takovým způsobem, že mu budete chtít věřit. V našich kinech bude mít film premiéru v září 2006.

Režie: M. Night Shyamalan

Hrají:

Paul Giamatti – Cleveland Heep
Bryce Dallas Howard – Story
Bob Balaban – Harry Farber
Jeffrey Wright – Mr. Dury
M. Night Shyamalan – Vick Ran
Sarita Choudhury – Anna Ran
Freddy Rodríguez – Reggie
Bill Irwin – Mr. Leeds
Jared Harris – Goatee Smoker
Mary Beth Hurt – Mrs. Bell
Cindy Cheung – Young-Soon Choi
June Kyoko Lu – Mrs. Choi
Noah Gray-Cabey – Joey Drury
Tovah Feldshuh – Mrs. Bubchik
Tom Mardirosian – Mr. Bubchik