Sport – Dobrodruh

Pár filmů s touhle vlajkovou tváří staršího francouzského filmu už jsme k dispozici měli. Jenže je jich daleko víc a tak ve středu 29. července 2009 za 49,- Kč rozhojní řady deník Sport dalším titulem s názvem Dobrodruh. Jean-Paul Belmondo jako sympatický polda, který svéráznými metodami a na vlastní pěst bojuje proti zločinu v Marseille.

Řekne-li se Jean Paul Belmondo, vybaví se většině filmových diváků postava sympatického dareby. Jeden z nejslavnějších francouzských herců jich vytvořil desítky a ať už stály na straně zákona nebo na té druhé, vždycky byl tím, komu se u televizní obrazovky držely palce.

Komisař Jordan, hlavní hrdina kriminálního snímku Dobrodruh, také patří mezi ně. Mezi svými kolegy i mezi zločinci je znám svými obratnými a značně svéráznými metodami. Tentokrát je vyslán do Marseille, aby vyřídil velký případ s narkotiky. Přestože se stane obětí pečlivě nastražené léčky a je odvolán, rozhodne se zůstat a pokračovat v pátrání na vlastní pěst.

Profesionálně udělanému snímku nechybí napínavý děj ani nenucený humor. Jordan je klasickou belmondovskou postavou a stejně jako třeba jeho Borowitz z filmu Policajt nebo rošťák, oslňuje elegantní nenuceností, šarmem a neortodoxními metodami, s nimiž likviduje zločinecké gangy.

Někdo v komentářích vzpomíná na Francouzskou spojku, někdo na Dirty Harryho, většina se ale shodne, že je to prostě klasický Belmondo, navíc s Morriconeho hudbou. Zlatá léta francouzské drsné filmové detektivky.

Komisařův obrněný Mustang

Žánr: Akční / Krimi / Thriller

Země původu: Francie

Rok vzniku: 1983

Délka: 98 minut

Původní název: Le Marginal / The Outsider

Světová premiéra: 26. října 1983 – Francie

Režie: Jacques Deray

Scénář: Jacques Deray, Jean Herman, Michel Audiard

Produkce: Alain Belmondo

Hudba: Ennio Morricone

Kamera: Xaver Schwarzenberger

Společnost: Cerito Films / Les Films Ariane

Natáčeno: Paříž, Francie / Studios Eclair, Epinay-sur-Seine, Seine-Saint-Denis, Francie

Hrají: Jean-Paul Belmondo (komisař Philippe Jordan), Henry Silva (Sauveur Meccacci), Carlos Sotto Mayor (Livia Maria Doloresová), Pierre Vernier (inspektor Rojinski), Maurice Barrier (Tonton), Claude Brosset (Antonio Baldi), Tchéky Karyo (Francis Pierron), Jacques Maury (Cappa), Roger Dumas (inspekor Simon), Gabriel Cattand (Dumas), Michel Robin (Alfred Gonet), a další

Předpokládané údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: ? žádný