Vapet dětem – Rock-A-Doodle

Po té, co deníky Šíp (v pátek) a Blesk (v sobotu) začaly vydávat edici určenou speciálně dětem, přichází nyní s podobně zaměřenou edicí i vydavatelství Vapet. To se uvedlo edicí Vapet pro každého (která dnes na stáncích s cenou okolo 150,– Kč patří k těm nejdražším) a později s čtvrteční edicí Vapet vás baví, uvádějící převážně akční béčkové filmy. Třetí edice odstartovala právě dnes v sobotu 6. října 2007 a jmenuje se Vapet dětem. Začíná animovaným filmem Rock-A-Doodle aneb jak Sluníčko zase vyšlo. Cena příjemných 38,- Kč.

Každý večer před spaním si Edmond četl svůj oblíbený příběh. Příběh o kohoutovi, který promeškal úsvit. Malý Edmond se tak zahloubá do čtení příběhu, až se náhle ocitne v něm… Proměněný na sněhobílé koťátko se stává vůdcem výpravy, která hledá Chanticleera – kohouta se zlatým hlasem. Prší, prší a prší – celé zemi hrozí potopa. Jedině kohout může svým zpěvem přivolat sluníčko a tak všechny zachránit. Domýšlivý kohout, uražený nezájmem okolí, však zmizel, a tak se Edmond – koťátko a jeho noví kamarádi pouštějí do nebezpečného pátrání. Na cestách musí přemoci i zlou sovu – Vévodkyni, která vládne temnotě. A kohout, „král rock and rollu“, ne nepodobný Elvisu Presleymu, ještě netuší, jakým posláním má být pověřený.

Chanticleer je kohout, který žije na farmě s mnoha dalšími zvířaty, která ho mají rády. Jeho nepřítelem je zlá sova Vévodkyně společně se svým gangem, který jí slouží. V originále postavu Chanticleera namluvil Glen Campbell.

Film byl vyprodukován společností Goldcrest Films pro The Samuel Goldwyn Company, a v USA měl premiéru 3. dubna 1992. Jde o moderní převyprávění pohádky Edmonda Rostanda Chanticleer.

Edmond Rostand byl významný francouzský dramatik a básník. Narodil se ( 1. dubna 1868 v Marseille) do zámožné rodiny, díky čemuž se mu dostalo nejen dobrého vzdělání na Collège Stanislas de Paris, ale i finančního zajištění, které mu umožnilo věnovat se volné literární tvorbě. Svá nejvýznamnější dramata sepsal v letech 1890 – 1898. V roce 1901 se díky své tvorbě stal členem Francouzské akademie. Zemřel 2. prosince 1918 v Paříži. Je znám především díky světově proslulému veršovanému dramatu Cyrano de Bergerac, které sepsal roku 1897. Pohádku o kohoutkovi (ve francouzském originále Chantecler) napsal roku 1907.

Plány na vytvoření animované verze Chanticleera se datují již od prvních let studií Walta Disneyho, kde se několik umělců zajímalo o možnosti kombinace styčných elementů tohoto příběhu s těmi o antropomorfní lišce zvané Reynard. Přestože design postav byl navržen Marcem Davisem, Walt Disney ho osobně zamítl a film nebyl nikdy dán do animačních nebo výrobních zkoušek.

Koncem osmdesátých let, jako reakce na úspěch filmu Falešná hra s králíkem Rogerem (Who Framed Roger Rabbit) byl návrh zrevidován bývalým Disneyho animátorem Donem Bluthem, který chtěl vyjádřit kohoutův příběh skrze živou akci a animaci. Původní příběh a scény byly nasnímány černobíle podobně jako v roce 1939 film Čaroděj ze země Oz (The Wizard of Oz).

Zadní strana obalu

Žánr: Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Originální název: Rock-A-Doodle

Země původu: Irsko / Velká Británie / USA

Rok vzniku: 1991

Délka: 72 minut

Světová premiéra: 2. srpna 1991 – Velká Británie

Režie: Don Bluth, Gary Goldman, Dan Kuenster

Scénář: David N. Weiss, Don Bluth, John Pomeroy, David J. Steinberg, David N. Weiss, T. J. Kuenster, Gary Goldman

Produkce: Don Bluth, Fred Craig, Robert Enrietto, Gary Goldman, Samuel Goldwyn Jr., John Pomeroy, John Quested, Morris F. Sullivan, Thad Weinlein

Hudba: Robert Folk

Kamera: Robert Paynter

Střih: Lisa Dorney, Dan Molina, Fiona Trayler

Kostýmy: Maeve Paterson

Společnost: Goldcrest Films International / Sullivan Bluth Studios

Natáčeno: Ardmore Studios, Herbert Road, Bray, County Wicklow, Irsko

Údaje o DVD:

Jazyk: česky DD 2.0, slovensky DD 2.0, anglicky DD 2.0

Obraz: barevný, PAL, 4:3

Region: 2

Typ disku: DVD5

Bonusy: trailer

© 1991 Goldcrest Films International. Všechna práva vyhrazena.