Terran – Čapajev

Dalším filmem z vydavatelství Terran je původně ve středu 5. srpna 2009 za 49,- Kč očekávaný film Čapajev. Ovšem s termíny tohoto vydavatelství již máme své zkušenosti a i když nick TERRAN minule v diskuzi sliboval, skutek utek‘. Uvidíme, kdy se pro nás pamětníky vzpomínka na povinná školní ideologická představení objeví opravdu. Vydavatelství nadále zůstává v „ilegalitě". Nemožné se stalo skutkem až ve středu 26. srpna 2009, kdy se film konečně objevil na pultech.

Čapajev je první ruská filmová tragédie. Nepřikrášlený, věrný, a přesto poetický obraz vojenského a politického růstu tvořící se Rudé armády a jejích bojovníků vypráví o legendárním vojevůdci Čapajevovi, který za pomoci svého politického komisaře Furmanova organizoval hrstku prvních rudých gardistů a zahájil s nimi vítězné boje proti bílým.

 

Film byl natočen podle novely Dmitrije Furmanova, který u tohoto legendárního bolševického velitele 25. střelecké divize sloužil jako komisař. Film ve své době patřil k vrcholu historicko-revolučního žánru.

 

O vzniku tohoto díla režiséři napsali: „Snažili jsme se najít takové téma, které by bylo skutečně základním, ústředním. Rozhodli jsme se poukázat na roli strany, neboť toto téma nás inspirovalo. Ale jak je řešit, na čem je ukázat? Poněvadž jsme oba byli účastníky občanské války a materiál občanské války jsme dobře znali, rozhodli jsme se pro ni." Při 30. výročí vzniku tohoto filmu představitel jeho ústřední postavy, Boris Babočkin, vzpomínal: "První varianta scénáře byla napsána jako tragédie podle všech zákonů tohoto žánru. Při natáčení a sestřihu byla však tragičnost poněkud přitlumena a do popředí se dostali světlé, žánrové komediální scény. "

 

Ale i přes všechny střihy, předělávky a nečekané změny scénáře v důsledku improvizace při natáčení se žánr celého filmu nezměnil. V roce 1964 byl Čapajev jako přední dílo ruské kinematografie znovu uveden v celém Rusku. Na I. MFF v Moskvě 1935 získal film Velkou cenu Stříbrný pohár a prémii Lenfilmu, ve filmové soutěži na Světové výstavě v Paříži 1937 získal ještě s několika jinými Velkou cenu, na VII. MFF v Benátkách 1946 získal Bronzovu medaily. Čapajev byl V ČR poprvé uveden roku 1935 a obnovená premiéra byla po válce roku 1946.

 

Žánr: Tragédie / Válečný / Životopisný

Země původu: SSSR

Rok vzniku: 1934

Původní název: Чапаев

Délka: 90 minut

Režie: Georgij Vasiljev, Sergej Vasiljev

Námět:  Dmitrij Furmanov (román)

Scénář: Georgij Vasiljev, Sergej Vasiljev, Anna Furmanova

Hudba: Gavriil Popov

Kamera: Alexandr Ksenofontov, Alexandr Sigajev

Společnost: Lenfilm

 

 

 

Hrají: Boris Babočkin (Čapajev), Leonid Kmit (Peťka), Varvara Mjasnikova (Anka), Boris Blinov (Furmanov), Illarion Pevcov (plukovník Borozdin), Stěpan Škurat (Borozdinův pucflek), Vjačeslav Volkov (Jelan), Nikolaj Simonov (Žicharev), Boris Čirkov (rolník), Emil Gall (vysoký veterinář), Michail Gipsi (rudoarmějec), Konstantin Nazarenko (čahoun), Michail Rostovcev (malý veterinář), Georgij Vasiljev (bělogvardějský důstojník), Georgij Žžjonov (Těrjoša), a další

 

Краткое содержание: Фильм снят на основе сценария Анны Фурмановой, созданного по дневникам Дмитрия Фурманова и его роману «Чапаев» и вопоминаниям солдат-чапаевцев РККА. Главным действующим лицом картины стал красный комдив Василий Иванович Чапаев (1887-1919). Фильм про Чапаева поручили снять братьям Васильевым. Сценарий «Чапай» был первым произведением кинодраматургии, напечатанным в толстом литературном журнале («Литературный современник» № 9 за 1933 год).

 

Жанр: Приключения / драма / биография / исторический

Страна: СССР

Год: 1934

Длительность: 93 минуты

Режиссёр: „Братья" Васильевы (Георгий Васильев, Сергей Васильев)

Сценарий: Георгий Васильев, Сергей Васильев

Сюжетная основа: Дмитрий Фурманов, Анна Фурманова

Композитор: Гавриил Попов

Операторы: Александр Сигаев, Александр Ксенофонтов

Художник: Исаак Махлис

Кинокомпания: Ленфильм

 

Ruské vydání 

 

В ролях: Борис Бабочкин (Чапаев), Борис Блинов (Фурманов), Георгий Васильев (белый офицер), Вячеслав Волков (Елань), Георгий Жжёнов (Терёша), Леонид Кмит (Петька), Варвара Мясникова (Анна), Константин Назаренко, Илларион Певцов (полковник Бороздин – в титрах как «нар.арт.республики И. Н. Певцов», Михаил Ростовцев (ветврач), Николай Симонов (Жихарев), Борис Чирков (крестьянин), Степан Шкурат (казак)

 

Plakát filmu

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný