Angela Lansbury

Angela Lansbury má za sebou unikátní profesionální kariéru, během níž se stala z hvězdy stříbrného plátna muzikálovou hvězdou na Broadwayi a později i hlavní hvězdou populárního seriálu To je vražda, napsala, který je dodnes nejdéle vysílaným detektivním seriálem v dějinách televize.

Angela Brigid Lansbury se narodila v Londýně v roce 1925. Touhu stát se herečkou v ní probudil John Gielgud v titulní roli divadelního představení Hamlet, které viděla ve svých deseti letech ve známém divadle Old Vic. Chodila na londýnskou Webber-Douglas School of Dramatic Art. Když pak byla rodina nucena se přestěhovat do USA, navštěvovala Feagin School of Dramatic Arts na Manhattanu. První profesionální práci získala v 16 letech, když vystupovala v kabaretu v Montrealu.

Rodina se nakonec přestěhovala do Los Angeles, kde sedmnáctiletá Lansbury získala po své roli Nancy ve filmu Georgea Cukora Plynové lampy sedmiletý kontrakt se studiem MGM. Její strhující výkon v tomto filmu jí v roce 1944 vynesl nominaci na Oscara v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. V následujícím roce byla v této kategorii nominována znovu za roli Sybil Vane v dramatu The Picture of Dorian Gray. Tato role jí vynesla také Zlatý glóbus.

Do dnešního dne má Lansbury na kontě 44 celovečerních filmů. Patří mezi ně i takové klasiky jako O Velkou cenu, The Harvey Girls, Vládní prohlášení, Samson and Delilah, The Court Jester, Dlouhé horké léto, Mandžuský kandidát (druhý Zlatý glóbus, ocenění National Board of Review Award a třetí nominace na Oscara), Svět Henryho Orienta a Smrt na Nilu (druhé ocenění National Board of Review Award). V roce 1991 propůjčila svůj hlas postavě paní Potts v animovaném filmu z produkce studia Disney Kráska a zvíře a v roce 1997 jedné z postav animovaného filmu Anastasia.

Na Broadwayi debutovala v roce 1957, kdy se objevila ve francouzské frašce Hotel Paradiso. O tři roky později se na Broadway vrátila v dramatu A Taste of Honey, které kritici označili za nejlepší hru sezóny.

V roce 1964 se objevila na Broadwayi ve svém prvním muzikálu Anyone Can Whistle. Odehrálo se sice pouhých devět představení, ale o dva roky později se Lansbury vrátila a oslavila triumf dalším muzikálem Mame. Roli hrála dva roky na Broadwayi a později před vyprodaným publikem v Los Angeles a San Franciscu. Získala za ni první ze svých čtyřech cen Tony v kategorii nejlepší herečka v muzikálu. Další následovaly za hry Dear World (1968), Gypsy (1974) a Sweeney Todd (1979). Kromě muzikálů se však věnovala také divadelním dramatům.

Největší publikum nakonec získala jako hvězda televizní obrazovky. Přestože v televizi účinkovala v 50. letech, tedy v její „zlaté éře“, kdy byly vysílány živé televizní hry, před účinkování v televizním seriálu Little Gloria… Happy at Last (1982) si dala 17letou pauzu. Po této roli, nominované na Emmy, se objevila v dalších krátkých seriálech Lace a Vánoční dárek.

V letech 1984 – 1996 hrála amatérskou spisovatelku Jessicu Fletcher v seriálu To je vražda, napsala, u nějž od roku 1992 působila také jako vedoucí výroby.

V devadesátých letech si zahrála také v několika celovečerních televizních filmech včetně Mrs ‚Arris Goes to Paris, Shootdown, Putování za láskou a The Shell Seekers. Na kontě má také knihu a video Positive Moves o duševním a fyzickém zdraví.

Poté, co seriál To je vražda, napsala, po dvanácti sezónách v roce 1996 skončil, se Lansbury vrátila ke svým divadelním kořenům a zahrála si v inscenaci Mrs Santa Claus, která byla prvním původním televizním muzikálem za posledních 40 let.

Zahrála si také ve filmech To je vražda, napsala: Cestou na jihozápad a To je vražda, napsala: Smrtonosný příběh, těžících z populárního seriálu, a detektivce The Unexpected Mrs. Pollifax.

Do její sbírky patří celá řada cen včetně Stříbrné masky za celoživotní přínos od British Academy of Film and Television Arts, ceny za celoživotní přínos od Screen Actors Guild, 16 nominací na Emmy a 6 Zlatých glóbů (z celkových 24 nominací). V roce 1982 byla uvedena do divadelní síně slávy a o 14 let později i do televizní. V roce 1994 jí královna Alžběta II. udělila řád Britského impéria. Mezi její nejnovější role patří úloha panovačné tety Adelaide ve filmu Kouzelná chůva Nanny McPhee.