Europe Production – Nepřemožitelné zlo

Původní odhad nevyšel, takže až o týden déle, ve čtvrtek 27. srpna 2009, si Europe Production udělá pauzu v letním lechtivých německých komediích a v chystaných titulech se objevuje další z řady hororů – Nepřemožitelné zlo za 49,- Kč. Některé představitele máme spojeny s jedinou jejich rolí, ale budeme mít šanci se přesvědčit, že Calista "Ally" je nejen právničkou – uvidíme ji v děsivém hororu z nemocničního prostředí.

Starobylá dětská nemocnice Mercy Falls se má rušit. Skoro vše je již přestěhováno, kromě poslední skupinky dětí. Najednou však onemocní jedna z nočních sester, a tak je povolána náhradní sestřička Amy (Calista Flockhart, hvězda seriálu Ally McBeal), aby pomohla s postupným přestěhováním pacientů. Brzy ale zjistí, že v nemocnici je něco divného. Něco, z čeho mají děti strach.

 

Během pobytu se Amy skamarádí s roztomilou pacientkou, malou holčičkou Maggie. Ta jí posléze vypráví o tom, že v horním uzavřeném patře žije "mechanická holčička" jménem Šarlota, která s nimi komunikuje na dálku pomocí dětských kostek, a podle všeho je velmi zlá.  Amy ji zpočátku nevěří, ale po tragické smrti jednoho z pracovníků, začíná tušit, že není něco v pořádku, že tato doposud nespatřená postava je zodpovědná za všechny záhadné zlomeniny, které se u dětí zničehonic vytvořily, a také za dětská úmrtí, které se tam dějí už několik let.

 

Jednoho dne se vydá do zastavěného a desítky let nepoužívaného druhého patra. Tam se poprvé setkává s děsivým přízrakem, kterého se tak děti bojí. Po další záhadné smrti je jasné, že si Šarlota nepřeje, aby se kdokoliv odstěhoval a je ochotna si prosadit svojí i za cenu životů malých bezbraných pacientů. Amy nezbývá než přesvědčit o hrozícím nebezpečí vedoucí sestru (Gemma Jones), skeptického doktora Marcuse (Richard Roxburhg) a starostlivou sestřičku Helenu (Elena Anaya).

 

 

 

Děsivé situace, při kterých jde všem o život, se stupňují a Amy má co dělat, aby se spolu s dětmi dožila dalšího rána… Odhalila hrozivé tajemství a ví, že je jen na ní, aby zachránila děti před zlem, které jim nechce dovolit z nemocnice odejít…

 

Film má neopakovatelnou hudební složku, která by stála i za samostatný poslech, je navíc remastrován a vydán v původním rozlišení Cinemascope tak, jak byl natočen. Hlavní role se bravurně zhostila americká seriálová star Calista Flockhart, proslavená hlavně rolí právničky Ally McBeal ve stejnojmeném seriálu. V českém znění filmu je dabována tak jako v seriálu skvělou Ivanou Andrlovou. 

 

A po oslavných oficialitách přidejme i něco z diváckých hlasů:  

 

Španělsko v poslední době zaujímá pevné postavení v oblasti hororů, čehož dokladem je i tato duchařská historka se solidní a hustou atmosférou. No a prý by si hlavně film neměl nechat ujít nikdo, kdo chce slyšet Calistu říkat "Shit!", ba dokonce mnohokrát i „Fuck!" Horor, na který se dá koukat a dokonce se u něho dá i slušně bát.

 

Žánr: Horor

Země původu: Španělsko

Rok vzniku: 2005

Délka: 93 minut

Původní název: Frágiles

Světová premiéra: 2. září 2005 – Itálie (Venice Film Festival)

Režie: Jaume Balagueró

Scénář: Jaume Balagueró, Jordi Galcerán

Produkce: Carola Ash, Patricia Carr, Carlos Fernández, Julio Fernández, Tereza Gefaell, Joan Ginard, Albert Martinez Martin, Antonia Nava, Carla Pérez de Albéniz

 

  

 

Hudba: Roque Baños

Kamera: Xavi Giménez

Střih: Jaume Martí

Kostýmy: Patricia Monné

Speciální efekty: Carlos Martín, José M. Meneses

Společnost: Castelao Producciones / Future Films / Just Films

Natáčeno: Barcelona, Barcelona, Cataluña, Španělsko / Isle of Wight, Velká Británie

 

 

 

Hrají: Calista Flockhart (Amy Nichollsová), Richard Roxburgh (Robert Marcus), Elena Anaya (Helen Perezová), Gemma Jones (paní Folderová), Yasmin Murphy (Maggie), Colin McFarlane (Roy), Michael Pennington (Marcus), Daniel Ortiz (Matt), Susie Trayling (Susan), Lloyd F. Booth Shankley (Simon), Michael Gatward (David), Scarlet Carey (Emma), Cameron Antrobus (Jimmy), Olivia Bjork (Linda), Fergus Riordan (Richard), Arthur Rogers (Nicholas), Karmeta Cervera (Charlotte), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: trailer