Eusebius – Tristan & Isolda

Dalším ohlášeným filmem vydavatelství Eusebius je v pátek 21. srpna 2009 za 49,- Kč nestárnoucí příběh věčné lásky, spalující vášně, bezmezné oddanosti a kruté zrady. Dávno před Romeem a Julií tu byli Tristan & Isolda. A kdysi dávno tenhle film už vyšel jako příloha časopisu Filmag.

Mnozí věří, že se to opravdu stalo. Podle prastaré keltské pověsti byl Tristan královským synem. Brzy po narození se stal sirotkem, přesto se mu dostalo rytířského vychování. Vyrostl v krásného čestného muže. Usadil se na dvoře svého strýce, lorda Marca. Pomohl mu zvítězit nad mnoha nepřáteli. Když se pak lord Marc měl stát králem, musel se oženit. Jeho vyvolenou se stala krásná Isolda. Pro ně připravený nápoj lásky však nešťastnou shodou okolností vypila s Tristanem. Zamilovali se, ale přesto se Isolda stala ženou Marcovou. Milenci se tajně scházeli, ale byli přistiženi. Tristan musel odjet ze země. Bez své Isoldy však chřadl. V největším zoufalství se rozhodl zradit přátelství Marca a nechal pro Isoldu vyslat loď … Přestože jim mnozí nepřáli, jejich láska přežila v legendách celé věky.

 

Keltská legenda ovšem v tomto případě dostala hollywoodský kabát a ze scénáře byly stejně jako třeba v Tróji vypuštěny veškeré mytologické prvky. Film se snaží o „reálný" pohled.

 

Doba temna. Římská říše se rozpadla a drsní Irové si podmanili rozdrobené britské kmeny. Na hradě Tantallon lord Aragon vede jednání vůdců britských kmenů a navrhne jako krále sjednocené země lorda Marka, který jako první podepsal smlouvu. Jednání je přerušeno útokem Irů pod vedením brutálního Morholta a v následné bitvě zahyne Aragon i jeho žena. Jejich malého syna Tristana zachrání za cenu vlastního zmrzačení Marke. Odveze ho na svůj hrad a vychová jako svého vlastního syna. O devět let později se Irové chystají k dalšímu nájezdu na Brity pod vedením Morholta.

 

Marke proti nájezdníkům vyšle vojáky pod vedením Tristana. Ten vymyslí léčku a v tuhém boji se mu podaří nejen osvobodit zajatce, ale také zabít Morholta. Sám je však zraněn jeho mečem s otrávenou čepelí a je považovaný za mrtvého. Britové vyšlou podle starých zvyků na moře čluny s mrtvými a v jednom z nich je i Tristan.

 

Čluny uvíznou na, kde stále ještě živého Tristana najde Isolda, která utekla z rodného hradu. Ukryje ho v opuštěné chýši a protože se vyzná v bylinkách, dokáže připravit protijed a mladíka vyléčit. Isolda však Tristanovi tají svůj původ a vydává se za komornou. Dvojice se posupně sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci.

 

Irský král se rozhodne lstí překazit hrozící sjednocení Britů a vyhlásí turnaj, ve kterém vítězi připadne ruka jeho dcery a velké panství. Marke marně varuje britské lordy, kteří se chtějí v čele s ctižádostivým Wictredem turnaje zúčastnit. V napjaté atmosféře se vrátí Tristan, který slíbí Markovi, že pro něj vybojuje irskou princeznu, a tím zajistí pro Brity mír.

 

Probojuje se až do finále, ve kterém porazí právě Wictreda. Netuší, že onou princeznou je jeho láska Isolda, stejně jako dívka nadšeně sledující jeho boj netuší, že ji vybojoval pro svého vládce a nevlastního otce. Když oba zjistí krutou pravdu, jsou nešťastní, ale bohužel už se nedá nic dělat. Také Marke se do Isoldy na první pohled zamiluje. Je šťastný. Tristan a Isolda se nedokáží bránit svým citům a začnou se tajně scházet. Což bohužel neunikne Wictredovi, který se mezitím dohodl s irským králem a chce zradit Marka výměnou za britský trůn. Zneužije tajného poměru Tristana a Isoldy jako záminku k vypovězení poslušnosti Markovi a získání dalších britských šlechticů na svou stranu. Marke vyčte Tristanovi jeho zradu, ale odpustí jemu i Isoldě, když mu nešťastná žena vypoví celý příběh jejich lásky. Král jim dá oběma svobodu, ale Tristan odmítne odplout. Místo toho spěchá ke hradu, který byl přepaden Iry a zrádným Wictredem…

 

Natáčení výpravného historického filmu probíhalo převážně v Čechách, a to na Křivoklátsku a v průhonickém parku. Na snímku se z velké části podíleli také čeští herci a tvůrci. Velice významný je také fakt, že vikingská loď, která se ve filmu objeví, byla postavena v Přerově, podle originálního goldstadského plavidla.

 

Režisér Kevin Reynolds (Fandango, Bestie/The Beast of War, Robin Hood: Král zbojníků/Robin Hood: Prince of Thieves, Vodní svět/Waterworld) obsadil do hlavních rolí krásnou Sophii Myles (Z pekla/From Hell, Underworld) a nadějného sympatického Jamese Franca (Machři a šprti/Freaks and Geeks, Hodina pravdy/City by the Sea, Spider-man, Spider-man 2). Jako třešnička na dortu se v roli mladého Tristana objeví vynikající Thomas Sangster, kterého známe hlavně z role Sama v romantické komedii Láska nebeská/Love actually.

 

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Doplňme diváckým postřehem:

Marek Vašut si střihne své tři věty, než zemře mimo záběr…

Jde o film, na který se objevily recenze nejen tam, kde by je člověk předpokládal, ale i na tak odtažitém serveru, jako tady.

Žánr: Akční / Drama / Romantický

Země původu: Německo / Velká Británie / USA

Rok vzniku: 2006

Délka: 121 minut (2:00:17)

Původní název: Tristan + Isolde

Světová premiéra: 13. ledna 2006 – USA

Premiéra v kinech ČR: 4. května 2006

Režie: Kevin Reynolds

Scénář: Dean Georgaris

Produkce: Moshe Diamant, Lisa Ellzey, Giannina Facio, Jan Fantl, James Flynn, Christian Frohn, John Hardy, Frank Hübner, Anne Lai, Jim Lemley, Jennifer Leshnick, David Minkowski, Morgan O’Sullivan, Elie Samaha, Ridley Scott, Tony Scott, Matthew Stillman

Hudba: Anne Dudley

Kamera: Artur Reinhart

Společnost: ApolloProMedia GmbH & Co. 1. Filmproduktion KG / Epsilon Motion Pictures / Franchise Pictures / QI Quality International GmbH & Co. KG / Scott Free Productions / Stillking Films / World 2000 Entertainment

Natáčeno: Irsko / Česká republika

Hrají: James Franco (Tristan), Sophia Myles (Isolde), Rufus Sewell( Lord Marke), David O’Hara (král Donnchadh), Mark Strong (Wictred), Henry Cavill (Melot), Bronagh Gallagher (Bragnae), Ronan Vibert (Bodkin), Lucy Russell (Edyth), JB Blanc (Leon), Graham Mullins (Morholt), Leo Gregory (Simon), Dexter Fletcher (Orick), Richard Dillane (Aragon), Hans Martin Stier (Kurseval), Thomas Morris /Kaye), Jamie Thomas King (Anwick), Wolfgang Müller (Rothgar), Cheyenne Rushing (Lady Serafine), Barbora Kodetová (Lady Mark), Isobel Moynihan (mladá Isolde), Thomas Sangster (mladý Tristan), Myles Taylor (mladý Melot), Jack Montgomery (mladý Simon), Marek Vašut (Luther), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: film o filmu, záběry z natáčení, hudební klip (Gavin DeGraw: We Belong Together), trailer,vychází na DVD, Bioscop uvádí v kinech  

Vychází na DVD

Bioscop v kinech

Bonusy