Vapet dětem – Princezna na hrášku

 

Další edice nahrazující plnohodnotné DVD recyklovatelným ecodiskem je Vapet dětem. Půjde-li to takto dál, budou příbalová DVD samý ecodisk. Dnešní sobotu 10. listopadu 2007 vyšla další animovaná pohádka Princezna na hrášku Cena 38,- Kč.

 

Jak se pozná pravá princezna? No přece podle hrášku. Pravá princezna oka nezamhouří, pokud jí pod dvacet matrací dáte jeden jediný hrášek. Učenému Sebastianovi ale trvá poměrně dlouho, než na tajemství téhle legendy přijde. Když se mu to konečně povede, zjistí, že krásná chudá dívka Daria, která si rozumí se všemi zvířátky a do které se zamiloval princ, je vlastně princezna. 

 

Zlý princ Laird se nedokáže smířit s tím, že nezdědil královskou korunu a nestal se vládcem Corazionu. Tajně vymění svou novorozenou dceru a skutečnou princeznu pak podstrčí na výchovu chudému sedlákovi. Roky běží a zatímco princezna vyrůstá v obyčejné chalupě, z nedalekého království přijíždí princ Rollo, který si hledá mezi urozenými princeznami tu pravou. Situace se poněkud zamotá, když se zamiluje do chudé dívky… 

 

Tato pohádka je plná odporných kreatur, jakými jsou například bratr krále Larda, Darjini adoptivní rodiče nebo nepravá princezna Hildegarda. Spíše než pohádku připomíná animovaný horror. Také například způsob, jakým Lard zacpe zobák svému ptákovi hořící svíčkou, nebo jak Rollo přimáčkne ptáka Sebastiána ve starém rukopisu rozhodně také není vhodným příkladem pro děti, jak se chovat ke zvířátkům. 

 

Film je prošpikován mnoha větami, které jistě nejsou příliš výchovné: Z cesty ty ukňouraný vyvalený hlupáku! Chováš se jako prase! Ten drzoun je hrozně nechutný! Jaká čest že jste přijela, vaše hnusnosti, Vyškrábu jí oči … atd. 

 

Než tuto pohádku svým dětem zakoupíte, zvažte, zda jim tuto noční můru skutečně chcete dopřát nebo zda je této „pohádky“ v zájmu jejich dalšího zdravého psychického vývoje raději ušetříte. Vždyť máme tolik pěkných českých pohádek, třeba mírumilovného Krtečka, roztomilé Broučky nebo králíky z klobouku. Nač si zaplevelovat filmotéku pozlátkem z amerických importů, když máme naše vlastní, kvalitní české zlato! 

 

Zadní strana 

Originální název: Princess and the Pea

Žánr: animovaný, pohádka, pro děti

Země původu: USA

Rok vzniku: 2002

Režie: Mark Swan

V původním znění: Dan Finnerty, Lincoln Hoppe, Nigel Lambert, Ronan Vibert, Amanda Waving, Steven Webb, Alex Gerrish, Frank Gerrish
V českém znění: Jana Mařasová, Ladislav Županič, Zbyšek Pantůček, Irena Hrubá, Jan Maxián, René Slováčková, Jiří Knot, Jiří Zavřel, Štěpán Krtička, Jaroslava Obermeierová, Oto Rošecký a další.

 

Údaje o DVD: 

 

Zvuk: česky 2.0, slovensko 2.0, anglicky 2.0

Délka: 85 minut

Typ disku: DVD5

© 2002 PorchLight Enternaiment