Eusebius – O rodičích a dětech

V pátek 4. září 2009 se Eusebius zařadí mezi nemnoho těch, kteří v dnešní době přinášejí na pulty české filmy. Oznámen je film Vladimíra Michálka O rodičích a dětech za 49,- Kč. Milovat je lidské – chybovat je dědičné. Komedie o otcích, synech a ženách jejich života.

 

Komedie O rodičích a dětech chce navázat na nejlepší tradice české filmové komedie. Vtipné dialogy, výjimečné herecké výkony a humor spojující diváky napříč generacemi. Příběh filmu vychází ze zdánlivě banální situace. Syn jde na procházku se svým otcem… Syn je zralý čtyřicátník a žije spokojeně se svou přítelkyní. Otci je přes sedmdesát. Je bývalý vědec-biolog. Klasický intelektuál v dobrém slova smyslu. Zdánlivě jediné, co tyto dva muže spojuje, je to, že se jdou jednou za měsíc společně projít Prahou. Nicméně jsou svázáni poutem čtyřiceti let společného života. V brilantně vedeném dialogu se před námi odkrývají dějiny dvacátého století a všechny absurdity s ním spojené. Odhalují se ta nejhlubší místa lidských vztahů. Odtajňují se staré resty, trápení a radosti. Na scéně se objeví Vnuk, o kterém Syn neměl přes dvacet let ani tušení. A některé chyby se opakují znovu a znovu.

 

 

Vladimír Michálek patří k nejoceňovanějším tvůrcům střední generace českých filmařů. Mezi jeho filmy patří: Amerika (1994), Zapomenuté světlo (1996, ocenění Český lev ve dvou kategoriích), Je třeba zabít Sekala (1998, získal mj. ocenění Český lev za nejlepší film roku), Anděl Exit (2000, Český lev za nejlepší umělecký počin), Babí léto (2001, ocenění Český lev ve 4 kategoriích).

 

 

Podoba herců Davida Novotného a Luboše Kostelného je skutečně neuvěřitelná a David Novotný doplňuje jednu perličku. „Luboše Kostelného jsem daboval do češtiny v seriálu Záchranáři, který Vladimír režíroval. Takže jsem o něm věděl "vopred". Zatímco on mě v ničem nedaboval, protože já na Slovensku prostě neběžím… Naše první setkání se odehrálo asi takto. Luboš se na mě podíval, strnul, otočil se na Vladimíra a nesouvisle pravil: Čo toto toto? No toto! No to si ze mňa robíš…"

 

 

Opět jeden z filmů, dělící diváky na dvě zcela protikladné strany:

 

Snad nejnudnější film, který jsem za poslední 2 roky viděl, jediné, co si z filmu pamatuji, je to, že otec ze synem jsou na procházce a mluví a mluví o takových věcech, jako kdyby se neviděli minimálně 20 let. Naprosto zcestné…

 

 

Svěží a uvěřitelné – až jaksi vnitřně kamarádské – bilancování nad životem, které se vyvarovává obvyklých neduhů českých filmů Jeden z nejlepších českých filmů z posledních let s brilantními rozhovory a černohumornými scénami, které doprovázení rozhovor otce se synem během procházky přírodou, a které zobrazují scény z jejich předešlého života.

 

A ještě aspoň jedna recenze.

 

Žánr: Drama / Komedie

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2008

Délka: 110 minut

Premiéra v kinech ČR: 6. března 2008

Režie: Vladimír Michálek

Námět: Emil Hakl (stejnojmenný román)

Scénář: Jiří Křižan, Emil Hakl, Vladimír Michálek

Produkce: Dušan Kukal, Jan Dobrovský, Radim Janeš, Ivan Jiránek, Vít Komrzy, Pavel Rejholec, Michal Smrek, Helena Uldrichová, Peter Valert, Petr Žaluda

Hudba: Michal Lorenc

Kamera: Martin Štrba

Zvuk: Radim Hladík Jr.

Společnost: Taylor/Fuller Production / Genuine Article Production

Natáčeno: Philadelphia, Pennsylvania, USA

Hrají: Josef Somr (otec), David Novotný (syn), Mariana Kroftová (Marta), Luboš Kostelný (vnuk), Zuzana Stivínová (matka), Jiří Lábus (Pepča), Ina Gogálová (Táňa), Luboš Veselý (Fredy), Tony Ducháček (Kulich), Ivan Landsman (muž na stromě), Lenka Vlasáková (Dr. Nachtigal), Alice Šnirychová (vdova), Vladimír Hauser (Dr. Izmalčev), Marie Málková (babička), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky

Titulky: anglicky, česky pro neslyšící

Obraz: barevný 16:9

Bonus: trailer, film o filmu