North Video – Koumáci

V pátek 11. září 2009 je mezi oznámenými tituly North Videa také film Koumáci za 49,- Kč. Hořká komedie o nešicích, kteří nedokázali vykrást ani svou oblíbenou hospodu, letos proběhla na obrazovkách díky TV Prima.

Známý francouzský režisér Louis Malle působí řadu let ve Spojených státech. Natočil tu mimo jiné i film Koumáci. Tato kriminální komedie je remakem kdysi populárního snímku Maria Monicelliho Zmýlená neplatí z roku 1958. Změnily se v něm dobové reálie, charakteristiky, postavy a některé motivy. Děj se odehrává v současnosti, v sanfranciské Misijní čtvrti, kde se díky pestrému složení obyvatel prolíná několik odlišných národních kultur, přičemž dominující většinu tvoří Mexičané, kteří zde ovšem často žijí nelegálně.

 

Snímek sází především na zvláštní „sousedskou" atmosféru. Právě tou nejspíše připomíná film Martina Bresta Ve velkém stylu (1979), ale nemá jeho hořký, tragický podtón. Opírá se především o vtipné, plnokrevné dialogy a o herecké výkony, jimž dominuje Donald Sutherland v nezvyklé roli organizátora celé akce, nezaměstnaného policisty Westlakea. Koumáci jsou nenápadným titulem, oplývajícím však kvalitami, jaké by měl mít každý slušný komerční, či chcete-li zábavný film.

 

 

Weslake hledá práci, je mu mizerně a už zase ho okrádá ten odporný hamoun hospodský a zastavárník v jedné osobě. Úplně stejně je na tom Weslakeův kamarád Želva, právě tak mizerně se cítí i Maxie, která od rána do večera vybírá pokuty za špatné parkování a se kterou se Weslake občas vyspí. Ramon láskyplně chová v náručí synka, když matka dítěte Jasmine vydělává tělem, a Garvey se pokouší ze zastavárníka vymámit zpět svou kytaru.

 

Vydřiduch Dillard ale nemá s nikým slitování. Garvey mu zadarmo nainstaluje alarm, aby mu zůstala alespoň naděje. A právě při montáži poplašného zařízení dostane nápad, s nímž se rychle svěří svým přátelům v nouzi – co takhle toho odporného keťase v noci vykrást? Stačí přece odpojit to, co právě zapojil.

 

 

Úmysl se vzdor perfektně připravené akci nedaří, cesta k sejfu je pořádně trnitá. Ale nakonec to nikomu nevadí. Mnohem důležitější než finanční zisk je pro všechny zjištění, že přátelství je víc.

 

Diváci jsou tentokrát vstřícní:

 

Milá pohodová zlodějská komedie. Na celém filmu je krom různorodé směsky (Sutherland jako "mozek" akce, bezdomovecky-notorický chmaták, ochranou své sestry posedlý mexikánec, neúspěšný černošský pasák s kojencem na krku a mladý "hudebník" Seana Penna) tvořící loupeživý tým nejvtipnější samotný průběh loupeže, kdy přes minutové naplánování jednotlivých kroků dochází k přirozenému skluzu oproti plánu z důvodu nepředpokládaných potíží a nečekaných komplikací. Model nesourodé skupinky nebo mechanismus bourání špatné zdi je použit i v novějším Bombakšeftu.

 

A dodatečně doplňující informace, kterou jsem objevil na Zóně – jedná se o do amerických reálií přesazený remake veselohry Maria Monicelliho Zmýlená neplatí (I Soliti ignoti, 1958). 

 

Zadní strana obálky

 

Žánr: Dobrodružný / Komedie / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1984

Délka: 91 minut

Původní název: Crackers

Světová premiéra: únor 1984 – NSR (Berlin International Film Festival)

Premiéra v kinech ČR: 1. března 1989

Režie: Louis Malle

Námět: Mario Monicelli (film Zmýlená neplatí)

Scénář: Jeffrey Alan Fiskin

Produkce: Robert Cortes, Edward Lewis

Hudba: Paul Chihara

Kamera: László Kovács

Společnost: Universal Pictures

Natáčeno: San Francisco, Kalifornie, USA

Hrají: Donald Sutherland (Weslake), Jack Warden (Lou Garvey), Sean Penn (Don Dillard), Wallace Shawn (Turtle – Želva), Larry Riley (Boardwalk), Trinidad Silva (Ramon), Christine Baranski (Maxine), Irwin Corey (Lazzarelli), Edouard DeSoto (Don Fernando Pablo Jesus de la Vaca), Anna Maria Horsford (Slam Dunk), Mitchell Lichtenstein (artista), Charlayne Woodard (Jasmine), Tasia Valenza (Maria Elena Mercedes), Marjorie Eaton (paní O’Malleyová), Ed Call (policista Darney), Joseph Hindy (policista Ronnie), Charles Bouvier (opravář), Dick Bright (muž), Paul Drake (muž), Ed Corbett (Jack Kurnitz), James Edward Bryan (Tyrone), Darryl Henriques (vzteklý motorista), Joe Bellan (úředník na imigračním oddělení), Maria Alcorcha (matka), Sally Schaub (kadeřnice), Elba Montes (prodavačka), Raymond Rios (malíř), Jeffrey Weissman, a další

 

Nastavení DVD - bez originální zvukové stopy!

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 4:3

Bonus: z naší nabídky, nenechte si ujít

Sekce

{mosimage}