Řitka Video – Velká vlastenecká válka 1. DVD

Pamětníci vzpomenou, že jedna kapela zpívala píseň o prostinkém nápise na starém kůlu, který zněl „Válka je vůl". Jenže ona je taky dobrý kšeft. A to zřejmě i na DVD. V době, kdy Amercom začíná reprízovat svou rozjetou Encyklopedii, jejíž aktuální číslo je už 27, kdy Codi kromě své edice 2. světová válka právě zahájilo vydávání Deníku 2. světové války (čeká nás 72!!! DVD), kdy svou troškou do mlýna přispívá různými dokumenty i Filmexport Home Video a každý týden dvakrát najdeme na pultech válku v podání edic Filmag, společnost Řitka Video na počátku září do svého katalogu zařadila první disk z dlouho slibovaného (již od května letošního roku) unikátního a slavného dokumentárního seriálu Velká vlastenecká válka.

Už dávno před tím, než se na oteplování vzájemných vztahů začal podílet Gorbačov, co ho znal celý Dlabačov, probleskávaly studenou válkou světlé okamžiky. Vzpomene si dnes ještě někdo třeba na společný projekt Sojuz – Apollo? Jen pár let po něm najednou v USA zjistili, že Sovětský svaz vlastně stál v době druhé světové války na stejné straně, že bojoval proti stejnému nepříteli. A tak na konci 70. let natočili společně američtí a sovětští filmaři unikátní dokument, který měl především (ale nejen) Američanům ukázat válku, nazvanou Velká vlastenecká. Celkem dvacet epizod, kterými provází hollywoodská ikona Burt Lancaster, nabízí zcela unikátní a často dosud nikdy nepublikovaný materiál o největší vojenské kampani v dějinách lidstva.

 

Burt Lancaster, průvodce dokumentem

 

Seriál se skládá z dokumentárních záběrů sovětských i německých kameramanů, které byly umístěny v archívech SSSR, USA a Velké Británie a které do té doby nebyly v některých případech nikdy publikovány. Autentické sekvence doplňují výpovědi účastníků 2. světové války i novodobé záběry z míst, kde probíhaly důležité boje. V zemích východního bloku byl seriál vysílán pod názvem Velká vlastenecká válka, v západních zemích pod titulem Neznámá válka.

 

A tak všichni, kteří tehdy sedávali před televizní obrazovkou a zpracovávali dle seriálu povinné školní referáty, mají možnost si připomenout doby, kdy z obrazovky burácela píseň Vstavaj strana ogromnaja – vstavaj na smertnyj boj. Jistě, při znalosti dnešních informací možná působí některé části až příliš krotce, opatrně a nekonfliktně, přesto se jedná o monumentální a nejen na svou dobu ojedinělé dílo.

 

Na DVD se nachází první dva díly:

 

1. díl – 22. června 1941

Klid východu tento den narušila další ukázka Blitzkriegu, kdy 5 milionů německých vojáků zaútočilo na frontě v délce 3 tisíc kilometrů. Sovětská armáda byla paralyzována a v šoku, ještě týž den byly pohraniční jednotky zcela zdecimovány. Hitler tvrdil, že stačí vykopnout dveře a shnilá stavba se zhroutí skoro sama.

 

Začátek Velké vlastenecké války

 

V komentářích je přiznána Stalinova vina na situaci – i přes informace vlastní rozvědky a zprávy špionáže Anglie i USA se stále domníval, že jde o fintu imperialismu k vyprovokování konfliktu mezi SSSR a Německem a situaci velmi podcenil.

 

Část dokumentu je věnována předválečnému vývoji SSSR, nástupu fašismu a jeho vystoupení ve španělské občanské válce, nástupu nacismu v Německu. Hitler už dávno před válkou naznačil, že životní prostor pro Třetí říši je možné hledat na východě. Zábor začal Porýním, Sárskem, pak bylo na řadě Rakousko, Mnichovská dohoda. Poslední překážkou na cestě do Ruska už bylo jen Polsko.

 

Potřebujeme nový prostor!

 

Společná dohoda protifašistických mocností byla nemožná, proto SSSR přistoupilo k překvapivému uzavření paktu o neútočení s Německem. Rusové si tak koupili čas. Ale nejen čas – po vypuknutí války Německa s Polskem do bojů zasáhla i armáda SSSR, která dle tajných částí dohody nárokovala část polského území.

 

Od roku 1940 probíhaly pokusy o modernizaci Rudé armády, ale finsko-ruská válka jasně ukazovala, že SSSR má problémy, což pozorně sledovala německá strana. Byla to vhodná příprava k plánované válečné operaci na východě. Už v té době bylo rozhodnuto, že Rusko bude vyčištěno – ať už vysídlením, nebo zabíjením.

 

Po zahájení války Hitler nařídil, že za jednoho zabitého Němce má být zabito 50 až 100 Rusů. Jenže německý optimismus postupně vyprchával, Rusové začali postup nepřítele zpomalovat. Pevnost v Brestu dokázala obléhání vzdorovat více než měsíc. Stalin vyzval národ k odporu – a Německo zažilo svůj první ústup v této válce. Němečtí vojáci sice křičeli nadšením – jenže předtím, než zemřeli…

 

Směr - Moskva

 

2. díl – Bitva o Moskvu

8. 10. 1941 prohlásil Goebbles v rozhlase, že Moskva padla, němečtí vojáci údajně už viděli kremelské věže. Jenže ve skutečnosti na předměstí Moskvy, 25 kilometrů od Kremlu, skončila blesková válka. Směr války se právě tady obrátil.

 

Budování obranných linií

 

Hitler chtěl dobýt Moskvu, symbol Ruska, sídlo Lenina i Stalina. Proto urputně trval na jejím dobytí. Jenže zvládnout logistiku na takových vzdálenostech se jevilo víc než problematické. V zimním období připadal teplá výstroj na jednoho ze sta německých vojáků, ostatní si vycpávali letní uniformy novinami.

 

Při slavnostní přehlídce 7. listopadu 1941 procházely Rudým náměstím jednotky, které odtud mířily rovnou na frontu do první linie. Za cenu neuvěřitelných ztrát zastavila postup Němců Rudá armáda už u Smolenska, který vzdoroval více než 10 týdnů. V té době byl odhad padlých na ruské straně už 2 a půl milionu…

 

Protiletecká ochrana

 

Po vyhlášení stavu obležení se 600 tisíc Moskvanů zapojilo do obranných prací, muži vstupovali dobrovolně do dělnických oddílů, které se postavily na odpor německým veteránům. Stalin s politbyrem přes blízkost fronty zůstal v Moskvě a obranou pověřil maršála Žukova. I v takové situaci dokázal ruský průmysl zásobovat frontu technikou. Němci se tak poprvé měli možnost setkat s Kaťušemi nebo tanky T-34. Na obranu Moskvy byly přesunuty záložní jednotky ze Sibiře, kterým počasí, decimující Němce, nevadilo. A tak poprvé někdo ukázal světu, že Německá armáda není neporazitelná.

 

To jsou (byli) nacisti...

 

Seriál je vybaven novým českým zněním z letošního roku, komentář čte Pavel Soukup.

 

Menu DVD

Žánr: Dokumentární / Válečný

Země původu: USA / SSSR

Rok vzniku: 1978

Délka: 2×49 minut

Původní název: The Unknown War

Hrají: Burt Lancaster, veteráni 2. světové války.

Scénář: Roman Karmen, John Lord, Konstantin Slavin.

Režie: Roman Karmen, Ilja Gutman

Hudba: Vitalij Gujeviksman, Lud Gujdravičus, Rod McKuen

 

Volba kapitol 1. dílu

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný/černobílý PAL 4:3 (1,33:1)

Bonus: náhledy obalů z katalogu společnosti

 

Volba kapitol 2. dílu