Eusebius – Bobule

Bývalá největší vesnice Rakousko-Uherska přispěla do kulturně politických dějin posametové republiky dvěma nezapomenutelnými událostmi. První z nich bylo úžasné vystoupení Václava Pergla a Jiřího Krupky Kudrnáče v pořadu DoReMi (stačí zagooglit) a druhá epizoda je spojena se jménem místního rodáka, vyučeného číšníka Lukáše Kohouta. Právě on se stal inspiračním zdrojem pro Bobule, které v pátek 18. září 2009 vydává jako další český film Eusebius za 49,- Kč. Letní melancholická komedie o dvou kamarádech, kteří pochopí, že nejen u moře se dá prožít fantastická dovolená.

Honza je sympatický inteligentní typický městský floutek. Jeho kámoš Jirka je podvodníček, který moc rozumu nepobral, ale má jednu skvělou vlastnost. Umí geniálně oblbnout ženský. Právě toho oba využívají při svých podvodech. Kšeftují s byty, auty a vůbec se vším, co se právě namane.

Jednoho dne se Honza dozví, že jeho moravský děda, kterého dlouho neviděl, je vážně nemocný. Umírá a doktoři mu dávají rok života. Tato zpráva vytrhne Honzu ze zajetých kolejí a rozhodne se splnit mu jeho životní sen. Zajistí mu dovolenou snů, cestu kolem světa. A aniž to tuší, splní si tím i svůj sen. Najde to, co dlouho hledal a po čem toužil.

Protože se děda bojí odejít z vinařství, Honza se nabídne, že mu ho pohlídá. Je přeci předpovězeno krásné počasí a na vinici se teď minimálně 10 dní stejně nic dít nebude.

Hlídání dědova vinařství se zdá zprvu ideální dovolená. Plná spíž, víno, Honza se zakouká do Klárky ze sousedství. Navíc za ním přijede jeho kámoš Jirka a objedou okolí. Spolu objevují nádherné scenérie vinařských oblastí, předně na Pálavě a začíná je uchvacovat vnitřní svět vinařů. Spousta hlášek a komických situací. Začíná báječná dovolená, naprostá idyla. Pak se najednou začne vše komplikovat…

Příběh je potvrzením moudra, že když už se moc v životě plácáš, je nejlepší se vrátit ke kořenům.

Zatímco někteří za největší (a jediný) klad filmu považují Terezu Voříškovou a její bobule, jiní se nad filmem rozplývají:

Myslím, že Dobrý ročník po Česku se povedl na výbornou a lepší letní komedie se u nás pár let nenatočila.

Někteří jsou kritičtější:

Pro fanoušky jednoduchých filmů budou Bobule asi pohodový zážitek. Pro trochu náročnější spíš další zbytečná celovečerní blbost, kterých je poslední dobou v české kinematografii už nějak moc. Film má všechno, co má správná kýčovitá romantická komedie mít. Zápletku s mladým, hezkým párem v hlavní roli, záporné hrdiny v podobě státních úředníků (tentokrát to schytali policisté) a nakonec happy end. Jedině snad pražská blbost a naprostá nevědomost o víně může omluvit spoustu nesmyslů, kterých se filmaři dopustili.

 

Spousta hezkých obrázků, fajn hudba, krásná Terezka, protivný Hádek, Postránecký jako jediný s nadhledem, ale dějově prázdné jak ‚sedmička‘ po tancovačce.

Obšírněji třeba zde.

Žánr: Komedie

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2008

Délka: 90 minut

Premiéra v kinech ČR: 27. března 2008

Režie: Tomáš Bařina

Scénář: Tomáš Bařina, Rudolf Merkner

Produkce: Adam Dvořák, Tomáš Vican (Vinná Galerie), David Rauch (UFO Pictures), Monika Špílchalová (UFO Pictures), TV Nova

Hudba: James Harries, Hynek Schneider, Richard Krajčo

Kamera: Martin Preiss

Natáčeno: Mušovská jezera, Znojmo, Děvín, Velké Bílovice, Valtice, Bulhary, Mořinka, Brno, Mikulov, Vrbice aj. = Jižní Morava

Hrají: Kryštof Hádek (Honza), Lukáš Langmajer (Jirka), Lubomír Lipský (děda), Tereza Voříšková (Klárka), Václav Postránecký (Michalica), Marian Roden (František), Miroslav Táborský (Kozderka), Tomáš Matonoha (Kája), Lucie Benešová (Markétka), David Strnad (malý Honzík), Robert Jašków (Mácha), Jiří Bábek (pražský policajt), Kamil Švejda (pražský policajt), Martin Sitta (opilec Jozífek), Jan Skopeček (pán s kolem), Olga Schmidtová (babička), Claudia Vašeková (zájemkyně o byt), Petra Beoková (žena s kočkou), Renata Kubišová (Málková), Mário Kubaš (Pepa), Eva Janoušková (kurátorka Lenka), Tomáš Bařina, a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky

Titulky: česky pro neslyšící, anglicky

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: žádný