FilmX – Milk

Dalším kouskem edice FilmX bude ve čtvrtek 17. září 2009 životopisné drama Milk za 99,- Kč. Hrdina umírá jednou, zbabělec tisíckrát.

 

Režisér Gus Van Sant a Sean Penn oživili příběh člověka, který je do dnešní doby považován za jednoho z největších mučedníků americké historie a který musel za svou sexuální orientaci zaplatit tím nejcennějším, co člověk má – životem.

 

Když byl v roce 1978 na Harveyho Milka spáchán atentát, svět ztratil jednoho z nejcharizmatičtějších vůdců a hlas spravedlnosti. Kdo byl Harvey Milk? Harvey Milk pracoval na Wall Street, měl vše, co si jen mohl přát, jedno mu však chybělo – svět, ve kterém může nahlas říct, že je homosexuál a nikdo ho za to nebude diskriminovat.

 

 

Rozhodl se proto svou práci opustit, odstěhovat se se svým přítelem do San Francisca do Castro distriktu a otevřít si obchod s fotoaparáty. Brzy se z obchodu stalo místo, kde se začali scházet všichni, které ta doba odsuzovala a ničila. Harvey si uvědomil, že je na čase něco dělat a začal za svou tichou komunitu mluvit nahlas.

 

 

Malá vítězství vedla k větším a Harveyho statečnost a odvaha odolávat denním výhrůžkám smrti inspirovaly další, aby konečně začali jednat. To vše vedlo k tomu, že Harvey byl zvolen prvním gay politikem v USA a členem městské rady San Francisca. Jeho poselství svobody a naděje mu nadělalo spoustu nepřátel.

 

 

Nakonec byl společně se starostou San Francisca zavražděn svým bývalým kolegou Danem Whitem. Přestože "Starosta Castro distriktu" zemřel, jeho jméno bude navždy znamenat začátek nové éry porozumění a tolerance jak v jeho komunitě, tak na celém světě.

 

 

Kritici hovoří o výkonu Seanna Penna v superlativech, získal ze roli Oscara, nicméně domácí diváci jsou zdrženlivější:

 

Průměrně natočený životopisný film s pěknou dobovou stylizací a velmi černobíle napsanými postavami. Neobjevná biografie je tažena pouze výbornými herci skrze hodinu řečnění o naději a další hodinu politického pletichaření.

Žánr: Biografický / Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Délka: 123 minut

Původní název: Milk

Světová premiéra: 28. října 2008 – San Francisco, Kalifornie, USA

Premiéra v kinech ČR: 12. února 2009

Režie: Gus Van Sant

Scénář: Dustin Lance Black

Produkce: Dustin Lance Black, Bruce Cohen, Barbara A. Hall, William Horberg, Dan Jinks, Michael London, Bruna Papandrea

Hudba: Danny Elfman

Kamera: Harris Savides

Společnost: Focus Features / Axon Films / Groundswell Productions / Jinks/Cohen Company

Natáčeno: Kalifornie, USA

Hrají: Sean Penn (Harvey Milk), Emile Hirsch (Cleve Jones), Josh Brolin (Dan White), James Franco (Scott Smith), Diego Luna (Jack Lira), Alison Pill (Anne Kronenbergová), Lucas Grabeel (Danny Nicoletta), Victor Garber (starosta George Moscone), Denis O’Hare (státní senátor John Briggs), Joseph Cross (Dick Pabich), Zvi Howard Rosenman (David Goodstein), Brandon Boyce (Jim Rivaldo), Kelvin Yu (Michael Wong), Stephen Spinella (Rick Stokes), Ted Jan Roberts (Dennis Peron), Peter Jason (Allan Baird), Frank M. Robinson, Adam Del Rio (Jerry Taylor), Tom Ammiano, Steven Wiig (McConnely), Tim Halpin, Ashlee Temple (Dianne Feinsteinová), Kelvin Han Yee (Gordon Lau), Douglas Smith (Paul Hogarth), Robert Chimento (Phil Burton), Eric Stoltz (Tom Ammiano), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: ?